SME

Bolestivé ženské dni

Čakáte s obavami na každú menštruáciu? Máme pre vás dobrú správu - nejde o nič výnimočné. Bolesťami pri menštruačnom cykle trpí každá druhá žena. Zlou správou je, že niektoré z nich signalizujú gynekologické ochorenia.

Ťažkosti zvyčajne prichádzajú dva-tri dni pred začatím menštruačného cyklu a končia na tretí deň krvácania. Bolesti v podbrušku, ktoré môžu niekedy vystreľovať až do nôh, nevoľnosť, hnačky. Väčšina žien ich rieši jednoducho – tabletkou proti bolesti. „K lekárovi sa odhodlá ísť len desať percent postihnutých,“ vraví primár sanatória Koch, gynekológ Dušan Stanislav. „Oveľa viac žien si na bolesť zvykne a nepovažuje ju za chorobný stav.“ Realita však môže byť iná. Bolestivá menštruácia občas signalizuje rôzne deformácie alebo ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K častým pacientkám patria napríklad mladé dievčatá, ktoré nemajú dostatočne vyvinutú maternicu alebo majú zúžený kanál v čípku maternice, cez ktorý preteká menštruačná krv. Pacientka potom cíti pri menštruácii bolestivé kŕče, lebo prietok krvi naráža na prekážku. „V takýchto prípadoch pomáha hormonálna liečba. Podľa potreby sa podávajú hormóny, ktoré podporia vývoj maternice, alebo sa využijú na čiastočné zablokovanie ovulačného cyklu,“ vysvetľuje doktor Stanislav.

Bolesti mladých dievčat sú len výnimočne príznakom nejakej vážnej choroby. Väčšina z nich mizne spontánne, po prvom pôrode. Je však aj dosť starších žien, ktoré trpia. Niektoré musia dokonca preležať začiatok cyklu v posteli. Takto určite nevyzerá normálna zdravá menštruácia, i keď vnímanie bolesti môže byť veľmi individuálne. „Prah bolesti je u každého človeka iný. Pre niekoho je aj pichnutie injekciou dráma, iný sa nesťažuje ani na bolesť pri zlomenine. Preto je rozhodnutie, či ísť, alebo neísť k lekárovi, vždy subjektívne,“ tvrdí doktor Stanislav. Kde je teda hranica medzi „normálnou“ a chorobnou bolesťou? „Ak máte pocit, že vás bolesť obmedzuje v bežnom každodennom živote, nie je čo riešiť. Mali by ste ísť na vyšetrenie,“ odporúča gynekológ.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesť ako varovanie
Opatrné by mali byť najmä ženy po tridsiatke. S vekom totiž prichádzajú rôzne gynekologické ochorenia, ktoré sa môžu navonok prejaviť bolestivou menštruáciou. Môže ísť napríklad o myóm na maternici alebo cystu na vaječníku. Mnohým ženám táto diagnóza naháňa hrôzu, fakt však je, že tieto útvary sú väčšinou neškodné a dajú sa pomerne jednoducho operačne odstrániť.

Menštruačné bolesti však môžu signalizovať aj zrasty v malej panve, ktoré vznikajú najčastejšie po operáciách slepého čreva, vajcovodov alebo vaječníkov. Niekedy sa môžu objaviť aj po zápale ženských orgánov, o ktorom žena možno ani nevedela, lebo sa neprejavil žiadnymi bolesťami ani výtokom. Pri zápale vzniká tekutina, ktorá sa buď vstrebe, alebo zlepí vajcovod s vaječníkmi, prípadne sa prilepí na maternicu alebo črevo a napokon tieto orgány zlepí dokopy. Zrasty sa rozdeľujú operačne a dajú sa odhaliť laparoskopickým vyšetrením. Niekedy môžu zapríčiniť neplodnosť, preto je lepšie zbaviť sa ich čím skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou pomerne častou diagnózou je takzvaná endometrióza. Toto gynekologické ochorenie vzniká z buniek sliznice, ktoré sa počas menštruácie odlupujú a odchádzajú von z tela. Niektoré z nich sa však omylom usadia na vaječníku alebo na blanách, ktoré pokrývajú prednú a zadnú stenu maternice. Tieto bunky sa však naďalej správajú, akoby boli v maternici, to znamená, že pravidelne krvácajú. V takomto prípade však neodteká krv prirodzenou cestou von, ale hromadí sa a rozkladá v cystách, ktoré vzniknú v tele. Žena potom pociťuje intenzívnu bolesť nielen pri menštruácii, ale aj pri pohlavnom styku. Endometrióza sa dá tiež spoľahlivo odhaliť laparoskopickým vyšetrením. Lieči sa tak, že lekár odstráni chorobné ložiská laserom alebo zablokuje cyklus hormonálnymi preparátmi, kým sa ložiská nevstrebú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi častou príčinou menštruačných bolestí býva aj zvýšená hladina prostaglandínov v menštruačnej krvi. Vďaka týmto látkam sa maternica sťahuje a vypudí všetko, čo sa pri menštruácii musí dostať von z tela. Ak ich je však priveľa, maternicové sťahy sú príliš silné a bolestivé. Lekári v takýchto prípadoch predpisujú pacientkám lieky na zníženie ich hladiny.

Psychoterapia a hormóny
Niektorým ženám sa strach z bolesti usadí v podvedomí, čo ich stav ešte zhoršuje. V takom prípade sa bolestivá menštruácia považuje za psychosomatické ochorenie a liečenie si vyžaduje psychoterapiu. Stáva sa to najmä mladým dievčatám, ktoré často zveličujú svoje ťažkosti. „Keď ich okolie ľutuje a poskytuje im rôzne úľavy, nechtiac sa tak môže podporiť u pacientky pocit, že menštruácia je choroba. Bolesť sa potom ešte prehlbuje,“ varuje doktor Stanislav.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postihnutým ženám odporúča pokojne sa uložiť do postele a priložiť teplý termofor na podbruško. Ako prevencia najlepšie pomáha pravidelný pohyb. Ženy, ktoré športujú, sú celkovo v lepšej kondícii, majú lepšiu imunitu, sú odolnejšie proti chorobám. Okrem toho majú odolnejší nervový systém, a preto lepšie znášajú, bolesť. Existuje aj špeciálna liečebná gymnastika na posilnenie panvového dna, ktorá pomáha zmierniť menštruačné bolesti.

Ak na ich potlačenie potrebujete lieky, vhodné sú prípravky proti bolesti určené špeciálne pre ženy, ktoré dokážu znížiť zvýšenú hladinu prostaglandínov. Dostanete ich bežne kúpiť v lekárni. Ďalšou možnosťou je podávanie hormónov - gestagénov, prípadne kombinácia gestagénov s estrogénmi alebo hormonálnej antikoncepcie. Antikoncepčné tabletky totiž nielen chránia pred nechceným tehotenstvom, ale zároveň upravujú cyklus tak, že sa minimalizuje krvácanie a miznú menštruačné bolesti. Najvhodnejšiu terapiu vám však dokáže určiť gynekológ, ktorý dobre pozná váš zdravotný stav. Medicína dnes pozná riešenie na každý typ menštruačnej bolesti, preto nemá zmysel zbytočne trpieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedlo ako liek
Na zmiernenie menštruačných bolestí vám môže čiastočne pomôcť aj správny výber potravín.

Pokúste sa dodržiavať pri stravovaní tieto zásady:
Obmedzte príjem rafinovaného cukru - zvyšuje vylučovanie vitamínov B, vápnika, horčíka a chrómu z organizmu. Okrem toho zvyšuje vyplavovanie inzulínu zo slinivky brušnej, čo môže zapríčiniť hypoglykémiu, zníženie hladiny cukru v krvi.
Znížte príjem soli - zadržuje v tele vodu.
Jedzte menej červeného mäsa - obsahuje veľké množstvo sodíka a tuku. Niektoré štúdie upozorňujú na to, že hormóny v červenom mäse prispievajú s menštruačným kŕčom a k tvorbe cýst a fibrómov.
Obmedzte kofeín - zvyšuje úzkosť a tiež môže prispievať k tvorbe cýst a fibrómov.
Jedzte menej mliečnych výrobkov - narušujú vstrebávanie horčíka a môžu zapríčiniť zápchu.
Zvýšte príjem zložitých cukrov, polysacharidov, ktoré nájdete v celozrnných obilninách, strukovinách a zelenine - sú bohaté na vlákninu, B vitamíny a uvoľňujú cukor postupne, takže nevedú k hypoglykémii.
Zvýšte príjem prirodzených močopudných potravín, ako sú artičoky, špalda alebo petržlen.
Jedzte potraviny s obsahom draslíka, ktorý pomáha proti zadržovaniu tekutín v tele - slnečnicové semienka, banány, datle, figy, rajčiny, broskyne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Užívajte tieto potravinové doplnky:
B komplex - znižuje psychické napätie a úzkosť, tlmí bolesť.
Púpalkový olej s vitamínom E - zmierňuje predmenštruačné ťažkosti ako kŕče a tlak v podbrušku, bolesti v prsiach, nervozitu a napätie.
Horčík a vápnik - tlmia bolesti.

Cviky proti bolesti
Rehabilitačná sestra Ludmila Mojžíšová, ktorá dlhé roky pôsobila pri Fakulte telovýchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe, zostavila systém jednoduchých cvikov, ktoré pomáhajú pri liečbe neplodnosti a najnovšie sa osvedčili aj proti bolestiam pri sexe a menštruácii. Táto liečebná gymnastika uvoľňuje svalové napätie v dolnej časti trupu a chrbtice a zlepšuje celkové držanie tela. Podrobné informácie vrátane návodu na cvičenie nájdete v knihe Jarmily Novotnej a Olgy Struskovej Metoda Ludmily Mojžíšové.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: SMEženy, 5/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 485
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 595
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 369
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 254
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 577
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 259
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 494
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu