Úzkosť i radosť, sebectvo i obetavosť, a hlavne obrovská, doteraz nepoznaná zodpovednosť. Stále beznádejne unavená. Nevyspatá. Hormonálna rovnováha narušená. Hrdlo maternice nie je uzatvorené, telo i myseľ sa ešte mesiace po pôrode snažia znovu nájsť rovnováhu. Stále sa potíte a manžela obviňujete, že sa dostatočne nestará o dieťa. Manžel ma zo začiatku dráždil každou snahou o pomoc - podľa mňa nič nerobil správne!
Pokiaľ bolo dieťatko v lone, telo ho zásobovalo potravou aj kyslíkom, chovalo ako v bavlnke a chránilo od vonkajšieho sveta. Teraz musí udržiavať samo svoje telesné funkcie a teplotu, aby pokračovalo v raste. Musí dýchať. Pocíti vzduch, teplo, chlad, hmatové vnemy, pohyby a obmedzenia. Svetlo a tmu, zvuky, vône, chute. Dokáže prežiť, ale nevie nič viac. Jeho blaho bolo zrazu v mojich rukách. Vzniká citová väzba, doživotné, najsilnejšie puto, ktoré nemá v ľudských vzťahoch obdoby. Obrovská vlna nehy, ktorá vás zaplaví, keď držíte v dlani páperím pokrytú hlavičku, môže v okamihu ustúpiť zúrivej podráždenosti, spôsobenej celodenným plačom. Rodičovská hrdosť sa mení v chorobnú úzkosť, keď si uvedomíte, že ste s bábätkom navždy zviazaná a nebudete už nikdy nezávislá, svojbytná osoba.
Návrat domov
Prepustenie z pôrodnice a návrat domov prinieslo viac námahy a menej potešenia, než som čakala. Vo chvíli, keď som musela stáť na vlastných nohách, spomínala som na pôrodnicu ako na bezpečný prístav. Organizmus vyčerpaný ťarchavosťou a pracujúce hormóny prinášajú obrovské citové rozrušenie. Depresia spolu s veľkou únavou a zbytočnými slzami môže pokaziť prvé týždne po pôrode. Snažte sa byť trpezlivá a pokojná. Hľadajte pomoc u partnera a kohokoľvek, kto pomoc ponúkne. Nechajte, aby sa o vás starali, kým vy sa staráte o dieťa. Nerobte žiadnu prácu navyše. Venujte sa dieťatku, buďte mu stále nablízku. Ak máte pocit úplnej neschopnosti a zbytočnosti, bude pre vás pravdepodobne ťažké sa so svojimi pocitmi zveriť niekomu inému. Všetci okolo vás, váš partner, babičky i priatelia by miesto nezmyselného opakovania : „Vzchop sa!“ mali radšej ponúknuť pomoc.
Iba vy sa môžete rozhodnúť, či budete svoje dieťa kŕmiť s prsníka alebo z fľaše. Ide o vaše telo a vaše dieťa. Nikto nemá právo vás nútiť alebo kritizovať, nech je vaše rozhodnutie akékoľvek. Mlieko z prsníka pripravila sama príroda, je teda dokonalé. No dnešné moderné recepty detskej výživy ho nahrádzajú už takmer stopercentne.
Vystrihajte sa umývaniu bradaviek mydlom. Investujte do vankúšikov na kojenie, ktoré je možné prať. Nikdy neodťahujte cicajúce dieťa od bradavky. Pri prvom náznaku bolesti okamžite zmeňte svoju polohu. Dojčite dieťa tak často ako pociťuje hlad, aj keby to malo znamenať každú polhodinu. Vyhýbajte sa stresu, návštevám a akejkoľvek práci navyše. Máte pochybnosti o kvalite vášho mlieka? Nemajte. Materinské mlieko je vždy dobré.
Výber tej správnej umelej výživy je veľmi jednoduchý – všetky mlieka, ktoré náš trh ponúka, majú približne rovnaké zloženie, pretože musia spĺňať prísne predpisy ministerstva zdravotníctva. Kravské mlieko je vhodne pre teliatka, ale nie pre dojča. Obsahuje veľmi málo sacharidov a obrovské množstvo bielkovín, ktoré mu vytvárajú v žalúdku nestráviteľnú hmotu podobnú tvarohu. Dojčenské mlieka sú naopak vhodne vyvážené, obohatené všetkými potrebnými vitamínmi, takže výsledok je podobný, akoby dieťa kojila matka zo zdravou vyváženou stravou. Umelo živené deti majú obyčajne tuhšiu stolicu ako dojčené. Zvyčajnou príčinou býva nedostatok tekutín. Dávajte dieťatku viac prevarenej vody alebo detského čaju. Sacharidy v ňom obsiahnuté uvoľňujú stolicu a urýchľujú prechod zvyškov potravy. Zriedená ovocná šťava napomáha vytváraniu prijateľne mäkkej stolice.
Priemerná pôrodná hmotnosť detí sa pohybuje okolo 3,2 kg. Vyšší rodičia majú väčšie deti, chlapci obvykle priberajú rýchlejšie. Proporcie vášho dieťaťa nemusia zodpovedať priemeru a predsa môžu byť úplne v poriadku. Dieťa by malo priberať asi 30 g denne, t.j. cca 200 g týždenne. Deti nepriberajú preto, aby boli tučnejšie, ale preto, aby boli väčšie. Dôležité je, aby rástli i do dĺžky. Dieťa vyrastie približne o 2 cm mesačne do veku jedného roka. Nenechajte sa nachytať tabuľkami či „zaručenými údajmi“ o prírastkoch na hmotnosti, že dieťa by malo zdvojnásobiť pôrodnú hmotnosť do šiestich mesiacov a strojnásobiť ju za rok. Dobre, ale čo vaše dieťa? Mohlo prekonať choroby a jeho váha je o čosi nižšia, alebo naopak, vyzerá krátke a tlsté v prvom polroku – hneď ako sa bude schopné samo pohybovať, „vytiahne sa“. Nezabúdajte, že každé dieťa sleduje pediater. Ak by niečo nebolo v poriadku, určite vás upozorní. Preto nie je treba zbytočne sa znepokojovať.
Pre novorodencov je dôležité teplo. Ak sú v teplom prostredí, nemusia vynakladať energiu na udržiavanie telesnej teploty, a preto sú spokojnejší a menej unavení. Jeho telíčko zabezpečujeme jednoducho oblečením. Tri tenké vrstvy oblečenia – košieľka, dupačky, zavinovačka – udržia vzduch pri telíčku dostatočne teplý, aj keď je v miestnosti len okolo dvadsať stupňov. V horúcom počasí dávame deťom dostatok tekutín a ľahké, voľné oblečenie, namiesto strechy kočíka slnečník. Priame teplo či slnko sú pre malé deti veľmi nebezpečné.
Spánok, plač
Novorodenci spia presne tak dlho, ako potrebujú. Váš vplyv na čas jeho spánku je veľmi obmedzený. Poskytnete mu pohodlie a zabezpečíte, aby mohlo spať, ako dlho chce, ale prinútiť spať ho nemôžete. Spiace dieťa nepotrebuje, aby bolo v domácnosti úplné ticho. Bežné zvuky a činnosti nenarušia jeho spánok. Keď je všade ticho a všetci šepkajú, kým ono spí, môže mať neskôr so spánkom problémy, ak sa ticho nebude naďalej dôsledne dodržiavať.
Plač je pre deti dorozumievacím prostriedkom, neplačú nikdy bez príčiny. Keď však dieťa plače celé hodiny a nedá sa ničím upokojiť, je veľmi ťažké zachovať pokoj. Rodičia sa cítia bezmocní a nakoniec sa nahnevajú. Zaobchádzajú s dieťaťom menej pokojne a dieťa plače čoraz viac. Niektoré nekonečné záchvaty plaču môžu dokonca vzniknúť ako následok nervozity rodičov, ktorú dieťa vycíti z ich správania. Príčinou však najčastejšie býva hlad, bolesť, predráždenie, šok, strach, zlé načasovanie, vyzlečenie, chlad, kolika. Príčin je veľa a kým zistíme tú pravú a odstránime ju, vyvádza už nielen dieťa, ale možno celá rodina.
Rodičia sa často domnievajú, že dieťa kričí z roztopašnosti a keď mu vyhovejú, je to začiatok zlých návykov. Opak je pravdou. Dieťa nemá nerozumné požiadavky. Máte ich vy. Neplače preto, aby ste ho zodvihli, ale preto, že ste ho položili a tým zbavili príjemného telesného kontaktu. Ide o prirodzený pud. V mnohých častiach sveta sa deti neustále držia a nosia. Staré mamy a staršie sestry sa striedajú, keď matka potrebuje voľno. Väčšina domácich prác sa vykonáva s dieťaťom zaveseným na matkinom chrbte. Dieťa upokojíte, keď ho zodvihnete a popestujete. Hojdavý pohyb ho upokojí. Dieťa ale stále nosiť nemôžete, podobný pocit tepla a bezpečia mu poskytnete, ak ho zaviniete do perinky a dáte mu cumlík.
Zmysly
Od narodenia je všetkých päť zmyslov v činnosti. Predpokladá sa, že novorodenci čuch majú, pretože majú chuť a tieto dva zmysly spolu úzko súvisia. Pokusy zamerané na rozlíšenie čuchových vnemov sú viac menej nemožné. Ak predložíte dieťaťu pokazené vajce a narcisy, nedá najavo, čo je príjemnejšie. Chuť sa testuje ľahšie. Dieťa skriví tvár, odvráti hlavu a začne kričať. Jediným zvukom, ktorý v prvých dňoch zámerne vydáva, je práve plač. Je to repertoár rôznych plačov podľa jeho pocitov.
Zvláštnu intenzitu má plač od bolesti. Vtedy nemyslíte na nič iné, len ako sa čo najrýchlejšie dostať k dieťaťu. Plač zo strachu je plný bezútešnosti a veľmi nákazlivý. Zrýchli sa vám pulz a zvýši hladina adrenalínu. Budete pripravená dieťa chrániť a bojovať proti komukoľvek.
Sluch je u detí vyvinutý od narodenia. Zvukové vnemy rozlišujú ešte v maternici a s radosťou a uspokojením reagujú na tlkot srdca. Od narodenia zreteľne vidia a sú schopné zaostriť na vzdialenosť asi dvadsať centimetrov od koreňa nosa, čiže presne tak, aby videli mamičkinu tvár. Jedného dňa budete odmenená za to, že ste mu trpezlivo dovoľovali neustále študovať vašu tvár. Vtedy jeho vedomé prezeranie skončí vo vašich očiach a vyvrcholí tým najkrajším prejavom – usmeje sa. Budete dojatá!
Zdroj: P. LeachAutor: Martina Biela