Už na miesto konania plesu je ideálne prísť noblesne. Preto by muž, ktorý prichádza s partnerkou, mal dodržať nasledujúce pravidlá: pomôže jej vyzliecť plášť, postará sa o šatňu, do sály vojde prvý, ale hneď ponúkne svojej partnerke rameno a zavedie ju k stolu. Ak hostí neuvedú k ich miestam, je mužovou úlohou vyhľadať správny stôl, prípadne sa opýtať organizátorov. K stolu pristúpi prvý muž, žena ide za ním. Pri stole muž pridrží partnerke stoličku, sadne si až po nej. Ak sedíme v spoločnosti neznámych ľudí, slušnosť samozrejme káže, aby sme sa aspoň formálne zoznámili.
Povedz mi, ako ješ, a ja ti poviem, aký si človek
Pri honosnej večeri nám zrejme ani tak nehrozí, že sa nebudeme vedieť rozhodnúť, ktorý príbor patrí ku ktorému jedlu, ale najväčšou výzvou budú švédske stoly. Základom úspechu je o jedlo nebojovať a pri naberaní sa správať kultivovane. Dáma má výsadu, že môže po občerstvenie poslať svojho džentlmena. Aj pri stolovaní platia iné pravidlá, ako doma s rodinou v kuchyni. Podľa protokolu máme vyhradený „životný priestor“ 60 x 60 centimetrov. Zdá sa vám to málo? Neznamená to, že všetko, čo sa nachádza mimo nášho priestoru, je nedostupné. Len platí pravidlo, že napríklad o košík s chlebom alebo soľničku musíme našich spolusediacich poprosiť.
Smiem prosiť?
Bál býva často jedinou príležitosťou oprášiť znalosti spoločenských tancov a predviesť sa na parkete. Vo víre tanca nezabúdajme na to, že sú tu aj ďalší milovníci polky alebo tanga, ktorí sú však rovnakými amatérmi. Ak pri tanci narazíme do inej dvojice, muž sa ospravedlní tým, ktorým sme vošli do cesty, ako aj svojej tanečnici. Na parket aj naspäť k stolu by mal pán svojej dáme ponúknuť rameno a ak by prejavila záujem tanec nedokončiť, musí jej vyhovieť.
Umenie konverzácie
Rozhovory s priateľmi, ktorých sme na plese stretli, môžu samozrejme byť príjemne nonšalantné, nie však krčmovo neviazané. Skúsme sa vyhnúť slovám s negatívnou konotáciou (choroby) a nepreháňajme to ani so superlatívmi (fantastické, super), aby sme nevyzneli ako tínedžeri. Trápnemu tichu alebo hádke sa vyhneme, ak neotvoríme politické témy a meno si nepokazíme, keď sa z našich úst nevykĺzne ani jedna nadávka. A nakoniec, urobte si radosť a naučte sa prijímať komplimenty.
Kde sa dočítate viac?
J. Bridges, B. Curtis – Ako sa oblieka džentlmen; Slovenský spisovateľ
G. Imreczeová – Bonton: spoločenské chování a konverzace; Computer Press
M. Vášáryová – Buďme poriadni: Ak nevieš, ako sa máš správať, správaj sa poriadne; Kalligram
M. Vášáryová – Diskrétní průvodce... co možná nevíte o společenském chování; Pragma
F. Chorvát, J. Orlík - Lexikón slušného správania, upravila Deana Lutherová; Matys
L. Špaček – Velká kniha etikety; Mladá fronta
V. Smejkal, H. Bachrachová – Velký lexikon společenského chování; Grada
M. Formáčková, M. Zindelová – Vysoká škola bontonu: 500 tipů do pohody (i nepohody); XYZ
Autor: Saša Petrášová, SMEženy 3/2008