Rozvoj vďaka baníctvu
Len pár minút od Košíc, približne 28 kilometrov západne, sa nachádza obec Jasov a v nej Jasovský kláštor. Ide o menej známu, no veľmi peknú lokalitu, ktorá si zaslúži pozornosť. Stavbu kláštora by sme mohli nazvať veľkolepou, pričom projektantom bol viedenský architekt Anton Pilgram. Niet sa teda čo čudovať, že pôdorys je vlastne kópiou veľkých rakúskych barokových kláštorov, pričom dominantou je mohutný dvojvežový kostol. Miestnou zaujímavosťou je aj Jasovská jaskyňa, ktorá sa v roku 1848 stala prvou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku. V minulosti sa tu však skrývali ozbrojené tlupy bratríkov – bývalých husitských bojovníkov, ktorí plienili kraj v polovici 15. storočia.
Vidiecké sídlo Betliar
Za jeden z najkrajších kaštieľov na Slovensku je považovaný Betliar. Nachádza sa v rovnomennej obci na Gemeri a navštíviť ho môžete, ak sa budete pohybovať v okolí mesta Rožňava, hoci počas dovolenky v Slovenskom raji. Od Rožňavy je Betliar vzdialený približne päť kilometrov. Dvojposchodový kaštieľ dal postaviť začiatkom 18. storočia Štefan Andrássy a sídlo je dodnes obklopené nádherným parkom. Ide o typické vidiecke sídlo šľachty. V interiéri sa zachovalo množstvo kusov historického nábytku, vzácne obrazy, zbrane a trofeje. Najväčšia hodnota je zrejme sústredená v historickej knižnici z konca 18. storočia, v ktorej sa zachovalo približne 20 000 zväzkov. Raritou sú aj exotické exponáty najmä z Afriky a Ázie. Otvorené je v utorok až nedeľu a vstupné pre dospelých sa pohybuje okolo 80 Sk, pre deti je polovičná zľava.
Na vápencovom brale
Na pomedzí Šariša a Spiša sa nachádza Ľubovniansky hrad. Ide o čiastočne zachovanú a rekonštruovanú stavbu na vápencovom kopci nad cestou, oproti mestu Stará Ľubovňa. Hrad sa preslávil početnými kráľovskými návštevami a šesť rokov tu boli uložené aj poľské korunovačné klenoty. Ľubovniansky hrad sa zmenil prestavbami zo 16. a 17. storočia na veľkú renesančnú pevnosť. Popri samotnej stavbe hradu je lákadlom pre návštevníkov aj alej v podhradí a blízky skanzen. Hrad je pre verejnosť sprístupnený celoročne, v období od októbra do apríla, každý deň okrem pondelka. Kávu alebo obed odporúčame naplánovať v samotnom centre mesta Stará Ľubovňa, ktoré sa po prvýkrát spomína už v roku 1292. Ide o staré historické mesto, ktoré má zachované štvorcové námestie s meštianskymi domami a krátka relaxačná zastávka tu určite padne vhod.
Andrássyovské rodové múzeum
Neďaleko Rožňavy sa nachádza aj nádherný a majestátny hrad Krásna Hôrka. Hrad pochádza zo 14. storočia, jeho dominantou je masívna veža, hradný palác a opevnenie. Ide o zachovaný, verejnosti sprístupnený hrad na vrchole holého kopca na severnom okraji rovnomennej obce. Hrad je dobre vidno do veľkej vzdialenosti a jeho silueta je ľahko rozoznateľná aj z cesty v smere Rožňava - Košice. Priamo na hrad sa dostanete jednoducho, z obce naň vedie zjazdná cesta dlhá asi tri kilometre a končí sa až na parkovisku pred hradom. Okrem samotnej majestátnej stavby tu môžete navštíviť aj historickú hradnú expozíciu, kde je zhromaždené najmä bytové zariadenie hradu a zbierky rodového múzea. Otvorené je pre verejnosť každý deň okrem pondelka.
Bývalý Lechnický kláštor
Ak budete tráviť dovolenku v Tatrách a dáte si deň voľna od lyžovania, vhodným tipom môže byť výlet na Červený kláštor. Červený Kláštor je turistickým centrom Pieninského národného parku a historický areál sa nachádza na východ od obce Červený Kláštor, ktorá leží 6 km na východ od Spišskej Starej Vsi. Autom sa dostanete až na parkovisko pred kláštorom, počas letnej sezóny s poplatkom alebo zaparkujte v dedine. Pre verejnosť je kláštor prístupný v mesiacoch máj až október, je však pekný na pohľad aj zvonka. A v prvom rade je obklopený nádherným prírodným prostredím, ktoré je príťažlivé v zime aj v lete. Od kláštora vedie červený náučný chodník do Pieninského prielomu a na Haligovské skaly. Samozrejme, v lete je najväčšou atrakciou splavovanie Dunajca na pltiach.
Autor: Jozef Terem , zdroj: www.zamky.sk, www.hrady.sk