Nevedela som sa chrústika už dočkať.
Častá štikútka plodu vás neustále presviedča, že veci sa hýbu tým najsprávnejším smerom. Pomáha tiež prekonať obavy o zdravie dieťatka. Niekedy v tomto období som začala mať veľmi živé sny o mojom bábätku. Vždy len dobré, krásne, a vždy to bol chlapček, hoci tajne som si želala dievčatko. Podľa snov som usúdila, že to celkom iste bude chlapček, no bolo mi to jedno, hlavne aby naše dieťa prišlo na svet zdravé a v poriadku. O to väčšie bolo potom moje prekvapenie, keď sa dcérka narodila. Moja radosť sa nedá opísať, pozná ju iste každá mamička. Tatino jej vybral meno – musela som sľúbiť, že to bude Terezka. Zvučné, vkusné, tradičné. Nádherné starobylé meno. Dnes je pre nás tým najkrajším menom na svete.
Čo sa týka vyšetrení, okrem tých pravidelných absolvujete pravdepodobne aj test na stanovenie glukózy v krvi. Bude vás prenasledovať pocit prehriatia, dýchavičnosť, vaša únava sa bude stále zvyšovať. Gravidné ženy mávajú aj ekzémy alebo vyrážky na koži, mne sa objavilo len pár maličkých znamienok vo výstrihu, ktoré ale po pôrode našťastie zmizli.
Niekomu opuchnú nohy, mne až v posledných týždňoch, čo ma síce tešilo, no zips na čižmách sa mi aj tak stihol roztrhnúť. Nohy ma ale nebolievali takmer vôbec. Asi vďaka pravidelným prechádzkam do prírody – posledné tri mesiace som už nechodila do práce, vybrala som si mesiac platenej dovolenky, čo mi v práci ešte zostával, a potom už nasledovala materská. Takže som si mohla dovoliť komfort. Dostatočný spánok, kvalitnú stravu, odbornú literatúru o pôrode a výchove, cvičenia pre tehotné, večerné pletenie pre bábo i každodenné dlhé pobyty na čerstvom vzduchu, ktoré potom plynule prešli do kočíkovania. Avšak pripomínam, že vysoko tehotná žena musí myslieť aj na nebezpečenstvo úrazu a snažiť sa mu vyvarovať.
Keďže pôrod sa pomaličky blížil, neubránila som sa myšlienkam naň. Určite by vás zaujímalo, čo všetko môže vyvolať predčasný pôrod. Ak ste práve tehotná, zbytočne sa nestresujte a tento odstavec jednoducho preskočte.
Potrat spôsobí napríklad staré známe fajčenie, alkohol, drogy. Ale aj nadmerný či príliš nízky prírastok hmotnosti. Nesprávne stravovanie, ťažká fyzická práca, dlhé státie. Infekcie, porucha hormonálnej rovnováhy, nadmerný psychický stres. Predchádzajúce predčasné pôrody, otváranie krčka, viacplodová gravidita. Vek pod sedemnásť či nad tridsaťpäť rokov. Skrátka, je toho dosť. Čo môžete ovplyvniť, odstráňte. Čo nie je v našich silách, musíme bohužiaľ my ľudia, bezmocní „páni tvorstva“, ponechať na sily vyššie a len dúfať a prosiť nebesá...
Aby som sa zbavila zbytočného strachu, radšej som si veľa vypočula, prečítala, vyhľadala na internete. Pôrod. Vyzeralo to, že ide o úplne prirodzenú vec a niet dôvodu na paniku. Niečo ako menštruačné bolesti – a tie si vyskúšala asi každá žena – len o čosi intenzívnejšie a častejšie. Tak som bola zvedavá, či to bude pravda. A vôbec, zvládli to iné, zvládnem aj ja. Šialené z časopisov, čo porodili tajne vo vani, či dokonca na školskom WC postojačky, mi dodávali odvahu. Moja babka rodila doma, prababky na poli. Netreba z toho teda robiť vedu, ide určite len o marketingový ťah, presviedčala som samu seba s úsmevom na perách. Ja im dám, že lieky od bolesti! Omámili by predsa bábätko! To nikdy nedovolím, v žiadnom prípade. Pôrod je prirodzenou súčasťou života ženy už tisíce rokov, tak načo lieky?
No...ehm. Mali ste ma vidieť, ako som o pár týždňov po prebdenej noci nadránom žobrala o epidurálku.
Zdroj: A. Eisenberg
Autor: Martina Biela