Najmä v zimných mesiacoch sú naše pery vystavené nadmernému chladu a vetru, ktorý si s nimi občas robí, čo chce. Predovšetkým ich vysúša. Na to, aby sme mali pery stále rovnako pôvabné a zdravé, musíme sa o ne starať. Netreba pritom stráviť množstvo času pred zrkadlom či v špeciálnych dermatologických centrách. Postačí, ak si zvykneme denne pery natrieť niekoľkokrát balzamom na pery či špeciálnou hojivou masťou, ktorú kúpime v akejkoľvek lekárni. „Pery, ktoré v priebehu dňa urobia asi pätnásťtisíc pohybov, si naozaj zaslúžia našu starostlivosť. Najmä, keď si uvedomíme, že ich nechránia mazové žľazy, ani film z tuku a vody,“ pripomína dermatologička Judita Osvická. Hoci sa to nezdá, predchádzať môžeme aj nepríjemným vírusovým ochoreniam, ako sú opar či kútiky. Stačí dodržiavať základné pravidlá hygieny a dávať si pozor na spúšťacie momenty, ktoré vírus „zobudia“.
Kútiky
Čo ich spôsobuje: Malý mokvavý alebo chrastový zápal ústneho kútika môže vyvolať rôzne faktory. Od streptokoka až po atopický ekzém. Príčinou môže byť aj zvýšené slinenie, kvasinková infekcia, anémia (chudokrvnosť) a často aj nedostatok vitamínu B. Nezriedka sa pod vznik zápalu podpíšu aj lokálne príčiny ako znečistený pohár, príbor a iné.
Čo s nimi: V lekárni nájdeme rad prípravkov na zjemnenie priebehu zapálených kútikov. V prípade kvasinkovej infekcie, keď sú kútiky pokryté bielym povlakom, musíme v prvom rade náš jedálny lístok doplniť o vitamín B, odporúča sa aj miestne potierať kútiky vodným roztokom dusičnanu strieborného. Pomáha aj potieranie framikoínovou mastičkou.
Prevencia: Dôsledne dbajme na čistotu toho, čo vkladáme do úst. Ani pri najlepšej vôli nedovoľme nikomu piť z nášho pohára, použiť náš príbor alebo sa utrieť do nášho uteráka. Dodržiavať základné hygienické návyky je prvoradé.
Popraskané pery
Čo ich spôsobuje: Predovšetkým si musíme uvedomiť, že popraskané pery zapríčiňuje nadbytočné prevlhčovanie. Najmä oblizovanie jazykom ich vysušuje. Preto si špeciálne dávajme pozor na to, aby nám jazyk zbytočne nebehal po perách.
Čo s nimi: Vždy, keď pocítime, že naše pery sú suché, pretrime ich balzamom a to nie iba pri lyžovačke. V prípade, že sme v štádiu, keď nám prasklinky spôsobujú bolesť, natrime ich špeciálnym hojivým krémom.
Prevencia: Pery priebežne masírujeme jemnou kefkou, použiť môžeme aj detskú zubnú kefku. Pery sa prekrvia a odstránia sa aj odumreté kožné bunky. Vynikajúco na naše pery pôsobí aj medová kúra. Je jednoducho aplikovateľná, stačí, keď si pery natrieme medom a necháme ho pôsobiť. Med je totiž zdrojom vitamínov, minerálov, aminokyselín a obsahuje najmenej šesť vitamínov (B, C, meď, železo, mangán, vápnik) a iné prírodné zložky. Odstránenie medovej kúry je tiež bez problémov. Med jednoducho zlížeme.
Opar
Čo ho spôsobuje: Známy je aj pod názvom herpes, vyvoláva ho vírus – herpes simplex. Infikovať sme sa ním mohli už v útlom detstve, keď sme ho pokojne mohli získať od niektorého člena rodiny. Stačil pritom iba malý bozk na ústa, či kvapôčka, ktorá sa nám dostala do úst, a máme na celý život o problém postarané. Vírus, ktorý sa dostane do úst, totiž určí bunke DNA, aby vyprodukovala ďalšie spriaznené vírusy. „Tento vírus väčšinou prežíva v nervových bunkách. Po aktivácii prechádza k povrchu kože a v tom momente pociťujeme nepríjemné mravčenie, napätie či svrbenie, ktoré je predzvesťou blížiaceho sa problému,“ vysvetľuje Osvická. Najskôr na perách uvidíme sčervenanie, nasleduje svrbenie a nakoniec sa objaví pľuzgierik, v ktorom sa nahromadí tekutina. Spúšťačom oparu môže byť chlad, vietor, slnko, oslabenie imunity, a podľa posledných výskumov aj stres. „Medzi základné aminokyseliny potrebné na šírenie vírusu patrí angín. Je dobré obmedziť príjem potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo tejto látky. Nájdeme ho napríklad v čokoláde, arašidoch, výrobkoch z koly, kešu orieškoch, pive a iných,“ upozorňuje lekárka.
Čo s ním: V lekárňach dostať množstvo najrozličnejší prostriedkov na zľahčenie priebehu herpesu a urýchlenie hojenia. Aplikuje sa na postihnuté miesto v štádiu svrbenia, pálenia alebo pľuzgierika. Včasná liečba zväčša však zastaví vznik oparu. „Vhodná je aj konzumácia vitamínu B, ktorým podporíme liečenie,“ odporúča lekárka. Existujú aj iné zaužívané formy. Jednou z nich je ľad, ktorý si prikladáme na postihnuté miesto. Zmiernime ním intenzitu zápalu. Pomáha aj vazelínový gél. Pľuzgierik chráni pred druhotnou infekciou. Vhodné sú aj vodné roztoky zinku, ktoré použijeme hneď po prvom príznaku oparu. Ten, kto trpí oparom viac ako tri razy za rok, by mal začať denne užívať preparáty aminokyseliny lyzín. Bohatým zdrojom lyzínu sú mliečne výrobky, zemiaky, pivné kvasinky.
Prevencia: Vyhýbajme sa prenosu, aj ochrana pier pred silným pôsobením poveternostných podmienok predstavuje prvú zásadu prevencie proti oparu.
Autor: Lea Sobotová, SMEženy 52/2007