Kúpili sme starší dom a na jar ho chceme kompletne zrekonštruovať. Pri tej príležitosti by som chcela aj trochu prispieť k ochrane prírody a namontovať na strechu solárne panely na vykurovanie. Manžel však vraví, že v zime nefungujú, lebo je málo slnka a často je zamračené a že sa to neoplatí. Má pravdu? Ako je to s prípravou solárneho systému na zimu?
Eva Mandzová, Senec
Váš manžel má pravdu v tom, že rozloženie intenzity slnečného žiarenia počas roka nie je rovnomerné. Tri štvrtiny slnečného svitu na nás dopadnú v lete (apríl - september) a štvrtina v zime (október - marec). Nemá však pravdu v tom, že by solárne kolektory v zime alebo pod zatiahnutou oblohou nefungovali, a už vôbec nie v tom, že sa neoplatia. Nerovnomerné rozdelenie slnečného žiarenia sa zohľadňuje pri projektovaní solárnych systémov. Vo väčšine prípadov sa snažíme dosiahnuť čo najlepší pomer priemerného výkonu solárneho zariadenia počas celého roka k výške investície (najvyššia úspora na preinvestovanú korunu).
Prakticky to znamená, že solárny systém musí pokryť významnú časť našej potreby energie počas prechodných období (jar, jeseň) a celú potrebu energie počas leta. V zime solárny systém pomáha inému zdroju tepla, ktorý v zimnom období aj tak musí byť v prevádzke – či už je to plynový kotol, kotol na biomasu, kachľová pec alebo tepelné čerpadlo. V najslabšom kvartáli roka (november, december, január) dodáva solárny systém priemerne 30 - 40 percent výkonu, na ktorý je dimenzovaný.
To znamená, že ešte stále môže majiteľ takéhoto systému ušetriť tretinu nákladov na ohrev pitnej vody, prípadne na vykurovanie alebo prevádzku bazéna. Samotná príprava celoročne používaného solárneho systému na zazimovanie je však jednoduchá – netreba robiť nič. Teda v prípade, ak ste investovali do kvalitných kolektorov, ktoré boli správne namontované. Nekvalita kolektora sa môže v zimnom období počas extrémne nízkych teplôt prejaviť napríklad prasknutím krycieho skla, vypadnutím celého kolektora (z rámu) či pri trubicových kolektoroch poruchou v styku trubica, zbernica.
Ploché kolektory majú v zime výhodu, že v momente, keď zasvieti slnko, sa na krycom skle roztopí sneh a kolektor začne pracovať. Trubicové vákuové kolektory – teda ak je v nich skutočne vákuum – sa však musia najskôr nahriať (kolektorový okruh sa spustí spätne), teplá voda v bojleri zohreje povrch trubíc a sneh sa roztopí. V tomto prípade treba dbať na odstránenie snehu napadaného medzi trubice. Samozrejme, nespornou výhodou vákuových trubíc je lepšia tepelná izolácia, ktorá sa prejavuje najmä počas mrazu a extrémne nízkych teplôt. Pri montáži kolektora – či už vákuového, alebo plochého najmä na plochú strechu treba dbať na minimálnu vzdialenosť strecha – spodná hrana kolektora, ktorá zaručí, že kolektor nezapadne snehom.
Autor: odpovedal Ing. Dalibor Šebest, združenie ECBA - SOLAR