Čo všetko by sme mali vedieť o preventívnych prehliadkach u zubného lekára.
V čom spočíva preventívna prehliadka u dospelého človeka?
U pacienta nad osemnásť rokov pozostáva prehliadka u zubného lekára z kompletnej prehliadky ústnej dutiny, kontroly stavu chrupu, teda zubov, zubného lôžka a závesného systému zubov, ďasien, tiež jazyka a slizníc. „Zahŕňa aj kontrolu medzičeľustných vzťahov, protetických náhrad a výplní. Jej súčasťou je aj stanovenie indexov, ktoré opisujú stav chrupu – index krvácavosti ďasien, počet zubov s kazom, s výplňou a chýbajúcich zubov,“ vysvetľuje zubná lekárka Simona Dianišková. Preventívna prehliadka pacienta v zubnej ordinácii nezdrží viac ako pätnásť až tridsať minút.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Kto má nárok na bezplatnú prehliadku navyše?
Okrem detí do osemnásť rokov, ktoré môžu absolvovať dve bezplatné prehliadky za rok, majú nárok na dve periodické prehliadky tehotné ženy – v priebehu tehotenstva. „Samozrejme, ktorýkoľvek pacient môže ísť na preventívnu prehliadku aj častejšie, ale náklady za každú ďalšiu už bude znášať sám,“ upozorňuje Dianišková.
Ako je to s prevenciou u detí?
Deti by mali prvýkrát absolvovať prehliadku po prerezaní prvého mliečneho zuba, najneskôr do prvého roku veku. „Deti a mladí ľudia do osemnásť rokov majú nárok na dve
periodické prehliadky ročne,“ hovorí lekárka. Súčasťou prehliad-ky je aj kontrola úrovne hygieny ústnej dutiny a hygienických návykov. „U detí je časť prvej prehliadky venovaná rozho-voru s rodičom, zisťuje sa spôsob stravovania, zlozvyky a riziko vzniku kazu. Dávame im aj odporúčania ohľadom výživy a techniky čistenia chrupu.“ Prehliadka ústnej dutiny sa zameriava na stupeň vývinu chrupu vzhľadom na vek dieťaťa, na výskyt ortodontických anomálií chrupu aj priľahlých tkanív.
Kedy za preventívnu prehliadku budeme platiť a kedy nie?
Preventívna periodická prehliadka, na ktorú má dospelý pacient nárok raz za kalendárny rok, je hradená z povinného zdravotného poistenia. Ak však poistenie nemá riadne uzatvorené, musí si ju hradiť sám. „Vykonanie prehliadky bez finančnej úhrady si nie je možné nárokovať ani u zubného lekára, ktorý nemá uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou, v ktorej je pacient klientom,“ upozorňuje zubná lekárka. Podľa nej má ten, kto v predchádzajúcom kalendárnom roku preventívnu prehliadku riadne absolvoval, nárok na výkony súvisiace s ošetrením zubného kazu a jeho následkov z povinného zdravotného poistenia: „Prehliadka mu umožňuje využívať výhodu úplnej alebo čiastočnej úhrady niektorých zubných lekárskych výkonov v nasledujúcom roku. Zoznam výkonov, výška úhrady poisťovne a prípadná spoluúčasť pacienta sa riadia osobitným predpisom.“
Aký je rozdiel medzi pojmami preventívna a kontrolná prehliadka?
V uvedených pojmoch môže byť podľa Dianiškovej nasledujúci rozdiel: „Kontrolná prehliadka môže napríklad nadväzovať na konkrétny liečebný výkon u zubného lekára, ako je komplikované vytrhnutie zuba alebo iné vážnejšie zákroky. Preventívnu prehliadku, na ktorú má pacient nárok raz do roka, preto pre spresnenie označujeme aj prívlastkom periodická.“
Kedy treba ísť na preventívnu prehliadku?
Momentálne v našej krajine platí zákon, podľa ktorého nie je možné absolvovať ďalšiu preventívnu periodickú prehliadku skôr, ako uplynú štyri mesiace od ukončenia poslednej sanácie chrupu, teda posledného ošetrenia u zubára. „Toto opatrenie však považujeme za diskriminačné a často aj nevykonateľné, preto podporujeme návrh zmeny zákona, ktorý túto časovú podmienku vypúšťa,“ objasňuje lekárka. Ak bude uvedená zmena schválená, do platnosti vojde už 1. januára 2008.
Čo ak neabsolvujeme preventívnu prehliadku v stanovenej lehote?
V súčasnej situácii sa môže stať, že človek má naplánovanú preventívnu prehliadku napríklad na december, ale pre dlhodobú zdravotnú indispozíciu ju do konca roka neabsolvuje. „Takúto nemožnosť absolvovať prehliadku pacient musí oznámiť zdravotnej poisťovni, v ktorej je zaregistrovaný, a s ňou bude riešiť aj ďalší postup,“ vysvetľuje Dianišková.
Autor: Zuzana Zajacová, SMEženy 51/2007