Chcete vyriešiť problém z oblasti zdravia, vzťahov, zdravej výživy či z oblasti práva? Svoje otázky nám zasielajte na smezeny@sme.sk alebo na Redakcia smeŽeny, Nám. SNP 30, 811 01 Bratislava.
Delenie majetku
Dcéra sa rozvádza. S manželom vlastnia rodinný dom, na ktorý si zobrali hypotekárny úver. Dcére sme finančne pomohli
s rekonštrukciou. Manžel a syn sú murári a robotu urobili väčšinou oni. Zať nesúhlasí so sumou, ktorú mu dcéra ponúkla na vyrovnanie a chce sa súdiť. Musí dať dom ohodnotiť znalcom? Ako sa zohľadňuje práca, ktorú bratia a otec urobili na stavbe? Zať chce mať podnájomníkov, môže?
Alena Č.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
V prípadoch, v ktorých nedôjde k vyrovnaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov dohodou, môžu žiadať, aby vyrovnanie vykonal súd. Pri vyrovnaní sa vychádza z toho, že podiely manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok (darované finančné prostriedky od rodičov), a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Treba tiež vziať zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Pri vyrovnaní majetku, ktorého predmetom je nehnuteľnosť, vychádza súd z trhovej ceny podľa znaleckého posudku. Pri rozhodovaní o otázke nájmu bude potrebný i súhlas manželky, pretože bežné veci týkajúce sa spoločnej veci môže vybavovať každý z manželov, v ostatných veciach je však potrebný súhlas oboch manželov, inak môže byť právny úkon neplatný. Súdna prax nepovažuje uzavretie nájomnej zmluvy za bežnú vec.
Výživné počas prázdnin
Som rozvedená a otec si deti počas prázdnin berie k sebe. Počas tohto obdobia neplatí výživné, hoci takúto dohodu v súdnom rozhodnutí nemáme. Mám žiadať o peniaze za obdobie, keď sú deti pri ňom?
Janka Č.
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonnou povinnosťou. Súd v každom rozhodnutí o rozvode musí určiť i rozsah vyživovacej povinnosti rodiča, ktorému maloleté dieťa nezveril do osobnej starostlivosti, ak rodičia spolu nežijú alebo jeden z nich si svoju vyživovaciu povinnosť neplní dobrovoľne. Súd v rozsudku, v ktorom určuje výšku výživného, určí i spôsob jeho platenia, a to spravidla do rúk matky dopredu. Keďže výživné je nárokom dieťaťa, samotná skutočnosť, že je platené do rúk matky alebo kde sa dieťa v čase jeho platenia nachádza, nie je právne významná, preto vám odporúčame, aby ste na jeho zaplatení trvali. Vo vašom prípade by sa exmanžel mohol jedine domáhať úpravy výšky výživného. K takejto zmene možno však pristúpiť iba pri zmene pomerov, teda výraznou zmenou tých okolností, ktoré boli podkladom predchádzajúceho rozhodnutia súdu o výživnom (napr. vek dieťaťa, zvýšenie či zníženie zárobku). Za takú zmenu však nemožno považovať krátkodobý pobyt dieťaťa u exmanžela. Tento rodič počas pobytu dieťaťa uhrádza len jeho bežné, každodenné potreby, nie však ostatné potreby. Zanedbanie vyživovacej povinnosti môže naplniť i skutkovú podstatu trestného činu.
Autor: odpovedala advokátka JUDr. Katarína Chalková