Ako prebieha trávenie?
Trávenie predstavuje proces prijímania potravy, spracovávania, vstrebávania a spotrebovávania živín. „Prebieha v niekoľkých fázach. Najskôr sa človek na prijímanie potravy pripravuje, jeho organizmus sa už pri pohľade na jedlo „nabudí“ a začne produkovať žalúdočné šťavy a pankreatickú šťavu,“ vysvetľuje gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka. Ďalšiu fázu tvorí hltanie a trávenie v žalúdku. „Človek musí jedlo dokonale požuť. O čo viac pracujú zuby a sliny, o to menej bude musieť pracovať žalúdok a vyhne sa tak napríklad rôznym problémom s premiešavaním a vyprázdňovaním.“ Po spracovaní potravy žalúdkom a dvanástnikom a vstrebaní živín náš organizmus nepotrebné látky spontánne vylúči z organizmu.
Aké sú najčastejšie problémy s trávením?
Trávenie je nezávislý proces, ktorý sa za normálnych okolností reguluje sám a človek ho neovplyvňuje. „V súčasnosti však ľudia zásady zdravého stravovania väčšinou nedodržiavajú, činnosť tráviaceho traktu si rozladia a nastupujú takzvané funkčné poruchy trávenia, ktorými už trpí asi tridsať percent populácie,“ hovorí Šutka. K týmto poruchám, ktoré sa objavujú už vo veľmi mladom veku, patria rôzne pocity ťažoby, plnosti, podráždené črevá alebo žalúdok. „Ľudia, ktorí nimi trpia, nie sú chorí, ale znižujú im kvalitu života a negatívne im vplývajú na psychiku,“ vysvetľuje lekár. Jediným riešením je vyhýbanie sa stresu, zmiernenie pracovného tempa, pravidelné stravovanie, konzumácia nedráždivých potravín.
Kedy treba vyhľadať lekára?
Podľa Šutku by mal človek vyhľadať lekára, ak sa uňho vyskytnú určité varovné príznaky. „Trávenie by predovšetkým nemalo bolieť. Ak sa bolesť vyskytne jednorazovo, napríklad v spojení s nejakou virózou alebo po konzumácii ťažšej potraviny, na ktorú organizmus nie je zvyknutý, za problém to považovať nemusíme.“ Ak sa však ťažkosti pri trávení vracajú opakovane a bez konkrétneho dôvodu, mení sa intenzita a charakter bolesti, je potrebné navštíviť odborníka.
Čo jesť, aby sme organizmus nezaťažili?
Treba jesť to, o čom vieme, že nám neškodí. „Zdravý človek môže jesť všetko, ale nie jednostranne a nárazovo,“ varuje lekár. Dôležité je tiež zloženie potravy. Najľahšie stráviteľné sú cukry. „Bielkoviny musí tráviaci systém najskôr naštiepiť na menšie stavebné látky, ktoré organizmus vstrebáva. Podobne je to s tukmi. Tie majú najvyššiu energetickú hodnotu, preto je napríklad pri redukčných procesoch nevyhnutné ich príjem obmedziť.“
Ako predísť zápche?
Zápchu spôsobuje najmä nízky príjem vlákniny, tekutín a nedostatok pohybu. „Črevá tým „zlenivejú“ a oslabnú. Výskyt zápchy prirodzene rastie s vekom, pretože starší ľudia majú ochabnutú svalovinu, strácajú pocit smädu.“ Podľa Šutku nie je dobré problémy so zápchou zanedbať. „Na oslabenom čreve sa môžu tvoriť vydutiny – divertikle. Ak sa naplnia stolicou a nevyprázdnia sa, hrozí vznik infekcií a zápalov.“ Chronickú zápchu určite nie je vhodné riešiť dráždivými laxatívami, ale takzvanými osmotickými, ktoré viažu vodu. „Dráždivé laxatíva pomôžu len pri jednorazovom akútnom probléme. Chronický problém ešte zhoršia, pretože opakovaným dráždením sa črevá vyčerpajú a ich funkčnosť sa obmedzí,“ upozorňuje lekár.
Ako sa zbaviť nafukovania?
Pri nafukovaní a plynatosti, teda meteorizme, je v čreve narušená prirodzená rovnováha medzi acidofilnými a kvasnými baktériami, ktoré tvoria plyny. „Pacient musí predovšetkým podstatne obmedziť príjem cukru a zvýšiť príjem vlákniny, aby organizmus potravu rýchlejšie vylúčil. Zvýšiť treba tiež príjem probiotických kultúr, napríklad vo forme jogurtov alebo acidofilného mlieka, dodržiavať pitný režim a dostatočne sa hýbať,“ radí lekár.
Ako jesť, aby trávenie prebiehalo bez problémov?
Na jedenie aj trávenie si treba nájsť dosť času. „V strese sú črevá stiahnuté, tráviaci trakt je nedokrvený a nevytvára sa dostatok štiav.“ Spôsob prijímania potravy musí človek prispôsobiť svojmu životnému štýlu, energetický príjem musí zodpovedať výdaju energie. Zdravé trávenie musí prebiehať tak, že si ho človek neuvedomuje. „Nemal by mať pocit, že sa v jeho tele niečo deje a že mu príjem stravy spôsobuje problémy,“ hovorí lekár.
Autor: Zuzana Zajacová, SMEženy, 50/207