SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Zuzana Mačasová: Som dieťa šťasteny

Potvrdzuje hneď niekoľko pravidiel. Napríklad to, že úspešní ľudia sú často oceňovanejší v iných krajinách ako doma. Veď kým v zahraničí k jej menu automaticky priraďujú prívlastok topmodelka, u nás je skôr neznámou veličinou. Takisto u nej platí, že čím

Už ste si stihli pozrieť tohtoročné bratislavské Vianočné trhy?
Priznávam, že zatiaľ nie, ale určite sa na ne chystám. Aj teraz som išla okolo a bola tam nesmierne príjemná atmosféra, takže sa veľmi teším.

Asi tam však budete musieť odolávať tradičným lahôdkam, akými sú napríklad mastené lokše, aby ste si nepokazili postavu.
Tie neochutnám, ale nie preto, že by som si strážila líniu. Vždy som bola slabý jedák, navyše mi k mojej štíhlosti dopomohli aj gény či aktívny šport. Hádzanej som sa venovala dlhé roky. Skôr preto, že nerada skúšam nové veci, celkom sa ich obávam. A špeciálne lokše ma nijako nelákajú. Už len ten názov mi nie je sympatický (smiech).

Skryť Vypnúť reklamu

To ste ich nikdy nejedli?
Budete sa čudovať, no naozaj nie.

Vy ste asi ochutnali vianočné špeciality po celom svete, ako topmodelka ste sviatky trávili pravidelne v iných krajinách, nie?
Nikdy v živote som na Vianoce nebola mimo domova a neviem si to ani predstaviť. V tomto období musím byť s mojimi najbližšími, iba vtedy sa cítim spokojná a šťastná. Samozrejme mi to niekoľkokrát „hrozilo“, pre prácu si ma chceli nechať napríklad v Japonsku, ale viem, že by som to psychicky nezvládla.

Prečo?
Rodina je pre mňa nesmierne dôležitá. Čoraz intenzívnejšie si uvedomujem, ako svojich rodičov a troch súrodencov potrebujem. Bez nich by som pomaly nevládala ani dýchať, aj keď to možno vyznie ako klišé. Raz sme sa s mojou najlepšou priateľkou rozprávali o tom, aký má vplyv rodinné zázemie na dievčatá z brandže. Podľa nás modelky, ktoré pochádzajú z rozvedených, rozvrátených rodín, idú za svojím cieľom tvrdo, hlava--nehlava. Akoby cítili, že sa v podstate nemajú kam vrátiť, a tak chcú dosiahnuť úspech za každú cenu. Aj prostredníctvom konfliktov, intríg. Možno sú ešte citlivejšie ako my, ale nemôžu to ukázať, aby ich to úplne nezlomilo. My, ktoré máme okolo seba rodinu, vieme, že sa v každej situácii máme kam vrátiť a nerobíme všetko cez mŕtvoly.

Skryť Vypnúť reklamu

Spomínali ste najlepšiu priateľku. Akých má topmodelka kamarátov?
Zo strednej školy mi zostalo niekoľko priateľov, s ktorými sa stretávame dodnes. Pociťujem však, že som s nimi mnohé veci, o ktorých oni rozprávajú ako o samozrejmých, nezažila. Už v tom čase som pre modeling dosť vymeškávala. Na moje kamarátky a spoluhráčky z hádzanej som zasa dlhé obdobie nemala čas, bola som na cestách. Teraz sa to obrátilo, ony majú priateľov, rodiny a keď som doma, nemôžu sa mi veľmi venovať. V modelingovej brandži mám jedinú a najlepšiu priateľku z Litvy, s ktorou som bývala v New Yorku a vynikajúco sme si sadli. Ešte stále sme v kontakte a dodnes sa smejeme na našich zážitkoch.

Hovoríte iba o jednej, ale veď v tej oblasti ste sa pohybovali dlhé roky.
Možno je to tak aj preto, že sa veľmi ťažko otvorím iným, hoci predtým som bola naivnejšia. A ľudia to môžu zneužiť. Mne sa napríklad stalo, že pre vymyslené reči so mnou jedna agentúra prestala spolupracovať. Vraj som o nej povedala, že oberá svoje modelky o peniaze a podobné nezmysly. Celé si to na mňa vymyslela jedna dievčina, ktorá sa silou-mocou chcela presadiť. A podarilo sa. Kým ja som musela odísť, ju do agentúry zobrali. Takí ľudia sa však nájdu asi všade, preto som opatrnejšia.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj čo sa týka o partnerských vzťahov?
Skutočne je veľmi ťažké udržať si „normálny“ fungujúci vzťah, pretože s touto prácou je, prirodzene, spojené nekonečné cestovanie. Každú chvíľu ste na inom konci sveta, na nič nemáte čas. Hoci, dlho som tvrdila niečo iné. Možno aj preto, že sa mi darilo takýto vzťah udržiavať. No nevydržalo to. Vzdialenosť akosi prirodzene nahlodáva dôveru, jeden druhému prestáva veriť, aj keď často úplne neopodstatnene. Svojho partnera potrebujete vedľa seba v každodenných situáciách, aby vás podržal, vypočul vás, nielen keď je zle, ale aj keď sa vám niečo podarí.

Takisto vedľa seba asi potrebujete silného partnera, ktorý vie zniesť váš úspech.
Aj tam je pes zakopaný (smiech). Samo-zrejme, keď ženy zarábajú viac, sú úspešnejšie, väčšine mužov sebavedomie klesá, zo vzťahu radšej utečú a hľadajú si seberovnú.

Skryť Vypnúť reklamu

A vy zasa hľadáte medzi kolegami z brandže, ktorí sú v mnohých veciach tolerantnejší, lepšie vás chápu?
To nie, od tých ruky preč! (smiech) Modeli nie sú mojou šálkou kávy, navyše by to s veľkou pravdepodobnosťou bol cudzinec a ja som bola vždy presvedčená, že chcem „Slováčiska“. Nie pre jazykovú bariéru. Skôr preto, že mám nesmierne rada Slovensko a vždy som vedela, že sa chcem usadiť tu. Neviem, či by si napríklad Američan tak ľahko zvykol na život na Slovensku. Takisto vidím ako nevýhodu, ak partneri nepochádzajú z rovnakého prostredia, nemajú spoločné zážitky. Napokon, s nikým sa nezasmejete tak dobre ako so Slovákom. Skôr by som to nazvala kultúrnou bariérou.

Je paradoxné, že kým ambícia mnohých mladých ľudí je žiť v zahraničí, u vás je to presne naopak.
Pomaly sa už snažím usadiť sa na Slovensku, hoci s modelingom som neskončila. Odlietam však len na konkrétne práce na niekoľko dní, nie mesiacov. Navrhla som to v agentúre, kde to plne rešpektujú. Chcem robiť iba vtedy a iba to, čo chcem. Navyše, už nezvládam okolo seba 15-ročné dievčatá, ktorých je v súčasnosti v modelingu veľmi veľa. Majú na svet iný pohľad, riešia iné problémy a témy ako ja.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže v 25. rokoch sa vo svete modelingu cítite ako seniorka?
Aj agentúre som ako prvé povedala, že už patrím do starého železa. Pohybovať sa v tejto oblasti v mojom veku sa už skutočne stáva raritou. Keď na kastingu poviete, koľko máte rokov, sú šokovaní, myslia si, že ste na prácu už stará. Trendy sa veľmi rýchlo menia, okukané tváre už nechcú. Dievča môže byť na scéne tak dva mesiace.

Ale vy ste sa na špici udržali niekoľko rokov a ešte stále máte množstvo ponúk.
Keď som začínala, bolo to iné, teraz ide všetko oveľa rýchlejšie. Keby som mala teraz štrnásť rokov a vyslali by ma do sveta, určite nepôjdem, pretože by som sa bála. Na druhej strane sa pýtam, ako môžu také mladé dievčatá pustiť do „veľkého“ sveta rodičia? Ja som do zahraničia odišla v osemnástich rokoch, a to som na tie časy bola veľmi mladá. Preto som cestovala ešte s jedným dievčaťom, aby som nebola úplne sama. Aj tak som sa však cítila v tom obrovskom meste, akým je New York, stratená. Človek je však tvor, ktorý vydrží všeličo, takže aj ja som sa prispôsobila. Snažila som sa uchytiť, klasicky som obiehala kastingy, robila som fototesty, ale skutočné práce prišli až neskôr. Možno aj preto, že som dozrievala postupne a v osemnástich rokoch som bola ešte dieťa – navonok aj vnútri. A navyše som bola v tom období ešte stále veľmi škaredá.

Skryť Vypnúť reklamu

Prosím?
(smiech) Nehovorím, že sa teraz sama sebe zdám nádherná, ale ako sa pozerám na staré fotografie, musím objektívne uznať, že ako dieťa a tínedžerka som bola naozaj škaredá. Všetci na základnej školy sa mi smiali pre moju výšku, ako aj pre účes, keďže som dlhé obdobie bola ostrihaná na chlapca. Nikdy som nebola triednou krásavicou, skôr tou poslednou. Možno aj preto som to začala skúšať v modelingu. Aby som všetkým okolo ukázala, že to so mnou nie je také zlé. V roku 1998 som išla s kamarátkou na kasting do modelingovej súťaže, aby sme si dokázali, ktorá bude lepšia. A vybrali mňa. Rodine to prišlo zábavné, no nesmierne ma podporovali. Okolie bolo už trošku tvrdšie, pýtali sa, ako je to možné, že práve ja som uspela? No mne to vtedy pomohlo a hovorila som si: Uvidíte, že to zvládnem a niečo dokážem! Brala som to ako výzvu.

Skryť Vypnúť reklamu

A stali ste sa topmodelkou. Ktorými prácami sa však modelka dostane k prívlastku top?
Začína sa to tým, že vás odfotí svetoznámy fotograf ako Steven Meisel, objavíte sa v talianskom Vogue a postupne na stránkach iných magazínov, dostávate sa do povedomia ľudí z brandže, príde ponuka na kampaň. U mňa to išlo veľmi podobne, asi po štyroch rokoch sa mi začalo naozaj veľmi dobre dariť, čo som si uvedomila až teraz, s odstupom času. Možno však bolo lepšie, že som si v tom čase nepripúšťala, s kým spolupracujem. Na fotenie som išla bez toho, aby som vedela, že práve robím so svetovou špičkou. Bola by som v kŕči, bála by som sa, či nespravím nejakú hlúposť. Do veľkej miery to však bolo celé o zhode okolností a šťastí.

To znie až príliš skromne.
Naozaj sama seba považujem za dieťa šťasteny a keď som mala aj horšie obdobie, chcela som s tým skončiť, vždy som otvorila oči a poobzerala som sa okolo seba. Vtedy som uvidela, koľkým ľuďom sa nedostalo takého šťastia ako mne, a hoci sa veľmi snažili niečo dosiahnuť, niekde sa presadiť, nedarilo sa im to. Takže mi z toho vždy vyšlo, že sa mám nesmierne dobre a že svoje „problémy“ môžem pokojne hodiť za hlavu.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci máte za sebou množstvo úspechov, v ktorých vám nemôžu konkurovať mnohé vaše slovenské kolegyne, práve ich paradoxne u nás poznáme oveľa lepšie ako vás. Medializácii ste sa vedome bránili?
Neviem, či vedome, ale nikdy som nemala ambíciu, aby ma poznalo celé Slovensko, stačí mi, že som známa medzi ľuďmi z tejto brandže a tí vedia, čo som dosiahla. Keby ma bolo príliš vidieť, bála by som sa, že by som bola pod istým drobnohľadom a ľudia by sa začali rýpať v mojom živote. Hrozne by ma mrzelo, keby sa o mne uverejnilo niečo nepravdivé, zlé, viem, že by som to ťažko znášala. Takto mi to vyhovuje.

Topmodelky sa v poslednom čase často spomínajú aj v súvislosti s charitou. Napríklad Češka Helena Houdová povedala, že modeling robí pre kariérnu satisfakciu, no vo svojom živote potrebuje harmóniu a dušu uspokojuje prostredníctvom svojich charitatívnych projektov, angažuje sa napríklad v problematike detí z detských domovov. Vy nad ničím takým neuvažujete?
Možno to bude znieť zvláštne, ale na mňa osudy opustených či chorých detí pôsobia nesmierne silno, až príliš si to pripúšťam k telu. Nezvládala by som sa v tom osobne angažovať. Kým Helenu Houdovú duševne napĺňa charita, u mňa by to mala byť psychológia, keďže sa tento rok chystám urobiť prijímacie skúšky na vysokú školu práve v tomto odbore. Ja by som rada „pomáhala“ takýmto spôsobom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zuzana Mačasová (25)
Pochádza z Bánoviec nad Bebravou, strednú školu vyštudovala v Topoľčanoch. V osemnástich rokoch odišla do New Yorku, kde naplno odštartovala svoju kariéru modelky, neskôr sa vďaka svojim úspechom zaradila medzi svetové topmodelky. Robila prehliadky pre Vivienne Wetswood, Jeana Paula Gaultiera, Chanel, Louisa Vuittona či Givenchy, stála pred objektívom svetoznámych fotografov, akými sú Steven Meisel, Steven Klein, Peter Lindbergh, Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin. Bola na stránkach talianskeho, nemeckého či francúzskeho Vogue, ELLE a mnohých ďalších, má za sebou kampaň pre Marc Jacobs a Rocco Barocco. Zastupuje ju agentúra Exit Model Managment. Je slobodná, žije v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 26 682
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 23 913
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 12 251
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 887
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 655
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 401
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 188
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 572
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 453
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 579
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prokuratúra chystá oslabenie boja s extrémizmom, ktorý chcela vláda ako prioritu

Samostatné oddelenie špeciálnej prokuratúry má dnes päť ľudí.

Milan Mazurek v budove Najvyššieho súdu (vpravo).
Dobré ráno

Dobré ráno: Obvinili Fica, Kotlebu aj Mazureka. Teraz im hrozí zánik

Pripravuje sa reorganizácia prokuratúry.

Komentár Zuzany Kepplovej

Žilinka vykročil ľavou

Rozpustenie Honzovho úradu sa nezdá ako dobrý začiatok perestrojky na prokuratúre.

Zuzana Kepplová.
Do skúmavky treba pľuť minútu, aby bolo dosť slín na test. Netreba robiť výtery z nosa a hrdla.

Neprehliadnite tiež

SERIÁL O NEKONVENČNÝCH LÁSKACH

Jefferson napísal, že všetci ľudia sú si rovní a so svojou otrokyňou mal deti

Je to príbeh lásky alebo zotročenia?

Z filmu Jefferson v Paríži, 1995
Seriál o nekonvenčných láskach

Vzal si svoju dcéru? Woody Allen svoj vzťah celé roky obraňuje

Príbeh nekonvenčnej lásky sprevádzajú tiene zneužívania.

Soon-Yi Previn a Woody Allen.

Kyseliny majú zlú povesť, no pleti naozaj prospievajú

Poradíme, ako ich zaradiť do dennej rutiny.

Chôdza ako terapia aj šport. Ako ňou chudnúť aj meditovať?

Prečo je pre nás chôdza taká dôležitá?