SME
reklama

Zuzana Mačasová: Som dieťa šťasteny

Potvrdzuje hneď niekoľko pravidiel. Napríklad to, že úspešní ľudia sú často oceňovanejší v iných krajinách ako doma. Veď kým v zahraničí k jej menu automaticky priraďujú prívlastok topmodelka, u nás je skôr neznámou veličinou. Takisto u nej platí, že čím

Už ste si stihli pozrieť tohtoročné bratislavské Vianočné trhy?
Priznávam, že zatiaľ nie, ale určite sa na ne chystám. Aj teraz som išla okolo a bola tam nesmierne príjemná atmosféra, takže sa veľmi teším.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi tam však budete musieť odolávať tradičným lahôdkam, akými sú napríklad mastené lokše, aby ste si nepokazili postavu.
Tie neochutnám, ale nie preto, že by som si strážila líniu. Vždy som bola slabý jedák, navyše mi k mojej štíhlosti dopomohli aj gény či aktívny šport. Hádzanej som sa venovala dlhé roky. Skôr preto, že nerada skúšam nové veci, celkom sa ich obávam. A špeciálne lokše ma nijako nelákajú. Už len ten názov mi nie je sympatický (smiech).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To ste ich nikdy nejedli?
Budete sa čudovať, no naozaj nie.

Vy ste asi ochutnali vianočné špeciality po celom svete, ako topmodelka ste sviatky trávili pravidelne v iných krajinách, nie?
Nikdy v živote som na Vianoce nebola mimo domova a neviem si to ani predstaviť. V tomto období musím byť s mojimi najbližšími, iba vtedy sa cítim spokojná a šťastná. Samozrejme mi to niekoľkokrát „hrozilo“, pre prácu si ma chceli nechať napríklad v Japonsku, ale viem, že by som to psychicky nezvládla.

Prečo?
Rodina je pre mňa nesmierne dôležitá. Čoraz intenzívnejšie si uvedomujem, ako svojich rodičov a troch súrodencov potrebujem. Bez nich by som pomaly nevládala ani dýchať, aj keď to možno vyznie ako klišé. Raz sme sa s mojou najlepšou priateľkou rozprávali o tom, aký má vplyv rodinné zázemie na dievčatá z brandže. Podľa nás modelky, ktoré pochádzajú z rozvedených, rozvrátených rodín, idú za svojím cieľom tvrdo, hlava--nehlava. Akoby cítili, že sa v podstate nemajú kam vrátiť, a tak chcú dosiahnuť úspech za každú cenu. Aj prostredníctvom konfliktov, intríg. Možno sú ešte citlivejšie ako my, ale nemôžu to ukázať, aby ich to úplne nezlomilo. My, ktoré máme okolo seba rodinu, vieme, že sa v každej situácii máme kam vrátiť a nerobíme všetko cez mŕtvoly.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomínali ste najlepšiu priateľku. Akých má topmodelka kamarátov?
Zo strednej školy mi zostalo niekoľko priateľov, s ktorými sa stretávame dodnes. Pociťujem však, že som s nimi mnohé veci, o ktorých oni rozprávajú ako o samozrejmých, nezažila. Už v tom čase som pre modeling dosť vymeškávala. Na moje kamarátky a spoluhráčky z hádzanej som zasa dlhé obdobie nemala čas, bola som na cestách. Teraz sa to obrátilo, ony majú priateľov, rodiny a keď som doma, nemôžu sa mi veľmi venovať. V modelingovej brandži mám jedinú a najlepšiu priateľku z Litvy, s ktorou som bývala v New Yorku a vynikajúco sme si sadli. Ešte stále sme v kontakte a dodnes sa smejeme na našich zážitkoch.

Hovoríte iba o jednej, ale veď v tej oblasti ste sa pohybovali dlhé roky.
Možno je to tak aj preto, že sa veľmi ťažko otvorím iným, hoci predtým som bola naivnejšia. A ľudia to môžu zneužiť. Mne sa napríklad stalo, že pre vymyslené reči so mnou jedna agentúra prestala spolupracovať. Vraj som o nej povedala, že oberá svoje modelky o peniaze a podobné nezmysly. Celé si to na mňa vymyslela jedna dievčina, ktorá sa silou-mocou chcela presadiť. A podarilo sa. Kým ja som musela odísť, ju do agentúry zobrali. Takí ľudia sa však nájdu asi všade, preto som opatrnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj čo sa týka o partnerských vzťahov?
Skutočne je veľmi ťažké udržať si „normálny“ fungujúci vzťah, pretože s touto prácou je, prirodzene, spojené nekonečné cestovanie. Každú chvíľu ste na inom konci sveta, na nič nemáte čas. Hoci, dlho som tvrdila niečo iné. Možno aj preto, že sa mi darilo takýto vzťah udržiavať. No nevydržalo to. Vzdialenosť akosi prirodzene nahlodáva dôveru, jeden druhému prestáva veriť, aj keď často úplne neopodstatnene. Svojho partnera potrebujete vedľa seba v každodenných situáciách, aby vás podržal, vypočul vás, nielen keď je zle, ale aj keď sa vám niečo podarí.

Takisto vedľa seba asi potrebujete silného partnera, ktorý vie zniesť váš úspech.
Aj tam je pes zakopaný (smiech). Samo-zrejme, keď ženy zarábajú viac, sú úspešnejšie, väčšine mužov sebavedomie klesá, zo vzťahu radšej utečú a hľadajú si seberovnú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A vy zasa hľadáte medzi kolegami z brandže, ktorí sú v mnohých veciach tolerantnejší, lepšie vás chápu?
To nie, od tých ruky preč! (smiech) Modeli nie sú mojou šálkou kávy, navyše by to s veľkou pravdepodobnosťou bol cudzinec a ja som bola vždy presvedčená, že chcem „Slováčiska“. Nie pre jazykovú bariéru. Skôr preto, že mám nesmierne rada Slovensko a vždy som vedela, že sa chcem usadiť tu. Neviem, či by si napríklad Američan tak ľahko zvykol na život na Slovensku. Takisto vidím ako nevýhodu, ak partneri nepochádzajú z rovnakého prostredia, nemajú spoločné zážitky. Napokon, s nikým sa nezasmejete tak dobre ako so Slovákom. Skôr by som to nazvala kultúrnou bariérou.

Je paradoxné, že kým ambícia mnohých mladých ľudí je žiť v zahraničí, u vás je to presne naopak.
Pomaly sa už snažím usadiť sa na Slovensku, hoci s modelingom som neskončila. Odlietam však len na konkrétne práce na niekoľko dní, nie mesiacov. Navrhla som to v agentúre, kde to plne rešpektujú. Chcem robiť iba vtedy a iba to, čo chcem. Navyše, už nezvládam okolo seba 15-ročné dievčatá, ktorých je v súčasnosti v modelingu veľmi veľa. Majú na svet iný pohľad, riešia iné problémy a témy ako ja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže v 25. rokoch sa vo svete modelingu cítite ako seniorka?
Aj agentúre som ako prvé povedala, že už patrím do starého železa. Pohybovať sa v tejto oblasti v mojom veku sa už skutočne stáva raritou. Keď na kastingu poviete, koľko máte rokov, sú šokovaní, myslia si, že ste na prácu už stará. Trendy sa veľmi rýchlo menia, okukané tváre už nechcú. Dievča môže byť na scéne tak dva mesiace.

Ale vy ste sa na špici udržali niekoľko rokov a ešte stále máte množstvo ponúk.
Keď som začínala, bolo to iné, teraz ide všetko oveľa rýchlejšie. Keby som mala teraz štrnásť rokov a vyslali by ma do sveta, určite nepôjdem, pretože by som sa bála. Na druhej strane sa pýtam, ako môžu také mladé dievčatá pustiť do „veľkého“ sveta rodičia? Ja som do zahraničia odišla v osemnástich rokoch, a to som na tie časy bola veľmi mladá. Preto som cestovala ešte s jedným dievčaťom, aby som nebola úplne sama. Aj tak som sa však cítila v tom obrovskom meste, akým je New York, stratená. Človek je však tvor, ktorý vydrží všeličo, takže aj ja som sa prispôsobila. Snažila som sa uchytiť, klasicky som obiehala kastingy, robila som fototesty, ale skutočné práce prišli až neskôr. Možno aj preto, že som dozrievala postupne a v osemnástich rokoch som bola ešte dieťa – navonok aj vnútri. A navyše som bola v tom období ešte stále veľmi škaredá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prosím?
(smiech) Nehovorím, že sa teraz sama sebe zdám nádherná, ale ako sa pozerám na staré fotografie, musím objektívne uznať, že ako dieťa a tínedžerka som bola naozaj škaredá. Všetci na základnej školy sa mi smiali pre moju výšku, ako aj pre účes, keďže som dlhé obdobie bola ostrihaná na chlapca. Nikdy som nebola triednou krásavicou, skôr tou poslednou. Možno aj preto som to začala skúšať v modelingu. Aby som všetkým okolo ukázala, že to so mnou nie je také zlé. V roku 1998 som išla s kamarátkou na kasting do modelingovej súťaže, aby sme si dokázali, ktorá bude lepšia. A vybrali mňa. Rodine to prišlo zábavné, no nesmierne ma podporovali. Okolie bolo už trošku tvrdšie, pýtali sa, ako je to možné, že práve ja som uspela? No mne to vtedy pomohlo a hovorila som si: Uvidíte, že to zvládnem a niečo dokážem! Brala som to ako výzvu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A stali ste sa topmodelkou. Ktorými prácami sa však modelka dostane k prívlastku top?
Začína sa to tým, že vás odfotí svetoznámy fotograf ako Steven Meisel, objavíte sa v talianskom Vogue a postupne na stránkach iných magazínov, dostávate sa do povedomia ľudí z brandže, príde ponuka na kampaň. U mňa to išlo veľmi podobne, asi po štyroch rokoch sa mi začalo naozaj veľmi dobre dariť, čo som si uvedomila až teraz, s odstupom času. Možno však bolo lepšie, že som si v tom čase nepripúšťala, s kým spolupracujem. Na fotenie som išla bez toho, aby som vedela, že práve robím so svetovou špičkou. Bola by som v kŕči, bála by som sa, či nespravím nejakú hlúposť. Do veľkej miery to však bolo celé o zhode okolností a šťastí.

To znie až príliš skromne.
Naozaj sama seba považujem za dieťa šťasteny a keď som mala aj horšie obdobie, chcela som s tým skončiť, vždy som otvorila oči a poobzerala som sa okolo seba. Vtedy som uvidela, koľkým ľuďom sa nedostalo takého šťastia ako mne, a hoci sa veľmi snažili niečo dosiahnuť, niekde sa presadiť, nedarilo sa im to. Takže mi z toho vždy vyšlo, že sa mám nesmierne dobre a že svoje „problémy“ môžem pokojne hodiť za hlavu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hoci máte za sebou množstvo úspechov, v ktorých vám nemôžu konkurovať mnohé vaše slovenské kolegyne, práve ich paradoxne u nás poznáme oveľa lepšie ako vás. Medializácii ste sa vedome bránili?
Neviem, či vedome, ale nikdy som nemala ambíciu, aby ma poznalo celé Slovensko, stačí mi, že som známa medzi ľuďmi z tejto brandže a tí vedia, čo som dosiahla. Keby ma bolo príliš vidieť, bála by som sa, že by som bola pod istým drobnohľadom a ľudia by sa začali rýpať v mojom živote. Hrozne by ma mrzelo, keby sa o mne uverejnilo niečo nepravdivé, zlé, viem, že by som to ťažko znášala. Takto mi to vyhovuje.

Topmodelky sa v poslednom čase často spomínajú aj v súvislosti s charitou. Napríklad Češka Helena Houdová povedala, že modeling robí pre kariérnu satisfakciu, no vo svojom živote potrebuje harmóniu a dušu uspokojuje prostredníctvom svojich charitatívnych projektov, angažuje sa napríklad v problematike detí z detských domovov. Vy nad ničím takým neuvažujete?
Možno to bude znieť zvláštne, ale na mňa osudy opustených či chorých detí pôsobia nesmierne silno, až príliš si to pripúšťam k telu. Nezvládala by som sa v tom osobne angažovať. Kým Helenu Houdovú duševne napĺňa charita, u mňa by to mala byť psychológia, keďže sa tento rok chystám urobiť prijímacie skúšky na vysokú školu práve v tomto odbore. Ja by som rada „pomáhala“ takýmto spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zuzana Mačasová (25)
Pochádza z Bánoviec nad Bebravou, strednú školu vyštudovala v Topoľčanoch. V osemnástich rokoch odišla do New Yorku, kde naplno odštartovala svoju kariéru modelky, neskôr sa vďaka svojim úspechom zaradila medzi svetové topmodelky. Robila prehliadky pre Vivienne Wetswood, Jeana Paula Gaultiera, Chanel, Louisa Vuittona či Givenchy, stála pred objektívom svetoznámych fotografov, akými sú Steven Meisel, Steven Klein, Peter Lindbergh, Inez van Lamsweerde & Vinoodh Matadin. Bola na stránkach talianskeho, nemeckého či francúzskeho Vogue, ELLE a mnohých ďalších, má za sebou kampaň pre Marc Jacobs a Rocco Barocco. Zastupuje ju agentúra Exit Model Managment. Je slobodná, žije v Bratislave.

Autor: SMEženy 50/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 862
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 482
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 383
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 152
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 989
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 853
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu