SME
Piatok, 24. september, 2021 | Meniny má Ľuboš, ĽuborKrížovkyKrížovky

Všetkého veľa škodí?

Do akej miery ovplyvňuje vývoj dieťaťa naša finančná situácia.

V období darčekových naháňačiek si často vzdychneme nad tým, že na veci, ktoré by sme chceli, aby Ježiško priniesol našim najmenším, nemáme peniaze. A možno naopak, všetko, čo sa v obchodoch nachádza, už naše dieťa má a my rozmýšľame o niečom novom, originálnom, pričom cena nehrá nijakú úlohu. V oboch prípadoch sa však pohybujeme iba v oblasti hmotných darov, ktoré v našich životoch vonkoncom nie sú podstatné. Napriek tomu si uvedomujeme, že peniaze, ich dostatok či nedostatok, zásadne ovplyvňujú naše životy. A nielen naše, ale aj našich detí. Ako?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie sú iba plusom
„Uspokojivá finančná situácia rodiny podstatne ovplyvňuje život dieťaťa. Dáva mu často pocit slobody, neobmedzenia a akejsi vnútornej istoty. Dieťa nezažíva každodenné rodinné hádky vyplývajúce z nedostatku peňazí, či časté konflikty rodičov a stále prepočítavanie finančných prostriedkov na základné denné potreby. Lepšie situované rodiny poskytujú deťom väčšie možnosti a celkový životný rozlet. Deti sa môžu venovať svojim koníčkom a záujmom, majú možnosť navštevovať viac kultúrnych a spoločenských akcií, nepoznajú obmedzenia v spôsobe obliekania a trávení dovolenky,“ vymenúva najvýraznejšie znaky, ktoré prináša finančne stabilná rodina svojmu potomkovi, psychologička Gabriela Herényiová. No na prvý pohľad samotné pozitíva nesú so sebou niekoľko záporných momentov. Tieto deti nemusia akoby bojovať o každú korunu, respektíve stovku, ich nároky stúpajú, a zväčša je pre ne samozrejmé, že dostanú všetko, po čom túžia.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvoradé ľudské kvality
Na druhej strane deti z finančne slabších rodín môžu trpieť pocitom menejcennosti, a ak sa stále porovnávajú so svojimi dobre situovanými rovesníkmi, aj určitými komplexmi z nedostatku. „Každá minca má však dve strany. Deti bohatších rodičov všetky vymoženosti považujú za samozrejmé, a často ani nepoznajú vetu: Nemáme na to. Je pre ne často nepredstaviteľné, aby v lete netrávili dovolenku pri mori, nevidia, ako rodičia riešia rodinný rozpočet a financie potrebné na chod domácnosti. Nevážia si peniaze ako hodnotu, ale berú ich často ako samozrejmosť, ktorá je doma. Je pravda, že tieto deti sú sebavedomé a rozhľadené, poznajú množstvo exotických krajín, len nie je isté, či poznajú aj hodnotu peňazí, a najmä proces, ktorým sa zarábajú,“ upozorňuje psychologička, ktorá si myslí, že deti z dobre situovaných rodín ani nezaujíma, ako sa peniaze dostanú do rodinného rozpočtu, a tak si ich aj menej vážia.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň treba povedať, že majú lepší štart do života ako ich „chudobnejší“ kamaráti. Napríklad majú možnosť výberu tej najlepšej školy a je úplne jedno, kde sa nachádza. Lenže nič by sa nemalo preháňať. Je dôležité pripraviť deti na život, na reálny svet, v ktorom by mali spoznať cenu a hodnotu ľudskej práce, ako aj cenu potravín a základných poplatkov za bývanie. To všetko majú v rukách rodičia. „Rovnako v ‚chudobných‘, ako aj v ‚bohatých‘ rodinách by sme mali vychovať sebavedomé deti, ktoré poznajú cenu práce a budú si vážiť seba nie podľa hrúbky peňaženky, ale podľa ľudských kvalít,“ upozorňuje Herényiová.

Dôležité životné postoje
K náplni „práce“ rodiča patrí najmä komunikácia s dieťaťom a presné vysvetlenie, prečo si môže alebo nemôže konkrétnu vec dovoliť kúpiť. Rovnako to platí napríklad aj v momente, keď rodič nemôže pre nedostatok peňažných prostriedkov zaplatiť svojmu dieťaťu napríklad lyžiarsky výcvik, školu v prírode či školský výlet. V prípade, ak dieťaťu vysvetlí, že výlet by rád zaplatil, no, žiaľ, nemá odkiaľ naň vziať peniaze, dieťa to nepociťuje ako totálnu prehru. Na jeho psychike sa oveľa viac podpíše to, ak rodič bez vysvetlenia striktne výlet zakáže. Fenoménom dnešných dní sú deti zmanipulované reklamou, ktorá im podsúva všetko, čo je „in“. Pritom najdôležitejšie je naučiť ich základným ľudským princípom. „Je dôležité, aby deti chodili čisto a vhodne oblečené do školy, a neporovnávali sa s deťmi, ktoré sú oblečené len v značkových odevoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Situácia je však v súčasnosti dosť kritická, lebo mnoho detí sa posudzuje a vyberá si kamarátov najmä podľa vonkajších znakov a značiek oblečenia a nie podľa skutočných hodnôt,“ upozorňuje školská psychologička. Podľa Herényiovej práve tu je veľká výzva pre nás dospelých. Obráťme pozornosť na pravé hodnoty, na správanie, postoje k životu, a nielen na vonkajšie znaky človeka. „Deti prirodzene túžia po značkových teniskách a mikine, chcú mať najnovší typ mobilu ako iní spolužiaci, ale učme ich skromnosti a pokore. V živote sa môžu okolnosti zmeniť, finančná situácia sa môže zhoršiť. Tu nastáva kritická fáza pre dieťa, ktoré bolo zvyknuté len na prepych a bohatstvo. Je oveľa jednoduchšie zvykať si na ‚lepšie‘, ako padnúť zvysoka hlboko dolu,“ apeluje psychologička.

Skryť Vypnúť reklamu

Zlatá stredná cesta
Čoraz častejšie sa stretáme s konštatovaním, že súčasnosť je prirýchla, pracovný tlak na ľudí začína byť neúnosný, akosi si nenachádzame čas na našich najbližších. Naše priority sa neraz posúvajú, do popredia sa dostáva úspešná kariéra či finančné zabezpečenie. „Mnohí rodičia pre nedostatok času, ktorý by mali venovať rodine a deťom, ich radšej zahŕňajú hmotnými darčekmi, drahým značkovým oblečením a inými ,cool‘ vecami. Tým akoby nahrádzali a sami pred sebou ospravedlňovali nedostatok lásky a času venovaného deťom. Aj keď je finančná situácia v rodine bezproblémová, snažte sa udržovať zlatú strednú cestu v míňaní koruniek a učte deti nepodceňovať‚ chudobnejších‘ spolužiakov,“ pripomína psychologička, ktorá je presvedčená, že práve deti z menej solventných rodín si v dospelosti vedia vážiť život, prácu a majú radosť z vlastnoručne zarobených peňazí. „Majú šancu tešiť sa na exotické dovolenky, a vedia aktívnejšie tráviť voľný čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak dieťa zažije všetko v mladosti a detstve, nič ho v dospelosti neuspokojí a nenadchne, a tiež sa ťažšie vyrovnáva s predstavami svojho životného partnera,“ upozorňuje Herényiová. Zároveň poukazuje na nový fakt, ktorý sa začal vyskytovať v našom školstve. „V škole sa stretávame s novým úkazom. Deti bohatých rodičov, ktorí finančne podporili školu, sponzorovali napríklad počítače, majú akési privilegované postavenie v škole a sú akoby nedotknuteľné. Ich často drzé a arogantné správanie sa akosi prehliada. A práve tento fenomén robí zlú atmosféru v celom školstve,“ otvorene hovorí psychologička.

Nájdime si šťastie
Vnímanie dieťaťa, jeho psychická vyrovnanosť, harmónia, uvoľnenosť, pocit šťastia určite nestúpajú priamou úmerou k výške platu rodiča. „Mať peniaze nám dáva slobodu, istotu, ale šťastie v živote si musíme nájsť sami. Pokúsme sa vysvetliť mladým ľuďom dôležitosť schopnosti zarobiť si peniaze, vedieť si ich zadeliť a užiť si ich v kruhu svojich najbližších,“ navrhuje psychologička. Ak beháme po obchodoch a nevieme sa rozhodnúť, ktorý darček pod stromček je ten naj, nezabúdajme, že poskytnutie bezhraničnej lásky, dôvery, radosti je pre naše deti najpodstatnejšie. A je úplne jedno, či sme finančne zabezpečení, alebo nám peňaženka občas zíva prázdnotou.

Skryť Vypnúť reklamu

Urobíme si pekný deň
Tridsaťpäťročná Zuzana päť rokov vychováva sama dve deti. Staršia dcéra Monika má jedenásť, mladšia Erika päť. Je zamestnaná, dostáva pravidelne priemerný príjem, rodinné prídavky a dve tisícky od bývalého manžela - výživné. Hoci si nemyslí, že jej deti trpia núdzou, občas zápasí s problémami, ktoré sa priamo týkajú aj jej detí. „Škôlkarka chcela ísť do škôlky v prírode, staršia na lyžiarsky. To znamená zohnať osemtisíc korún navyše. Žiaľ, pri najlepšej snahe nedokážem zarobiť ani o štyri tisícky viac. Nemám rodinu, ktorá by mi pomohla, a otec mojich detí naozaj nemá záujem pomôcť nám viac, ako mu stanovil súd,“ priznáva Zuzana. Práve takéto momenty vedia Zuzanu priviesť k slzám. To všetko ktoré by rada svojim deťom zaplatila, no nemá z čoho. „Nemyslím si, že je dobré zadlžiť sa len preto, aby som urobila jednotýždňovú radosť deťom. Viem, ako mám presne vypočítané, koľko na čo za mesiac miniem. Aj päťstokorunová splátka mesačne po dlhší čas by ma skrátka ochromila.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže sa s dievčatami bavím úplne na rovinu. Snažím sa im vysvetliť, že keby som peniaze mala, určite by išli kamkoľvek by chceli. Myslím, že to vedia pochopiť a z nás troch to asi najviac bolí mňa. Čiže, keď sú zvyšné deti na výlete či lyžovačke, dovolím Erike, aby nešla jeden deň do školy, ja si zoberiem dovolenku a brázdime mestom. Jednoducho, urobíme si pekný deň,“ opisuje realitu Zuzana. Rovnako ju trápi to, že Monika nemôže chodiť v priebehu prázdnin do táborov a vie, že podobná situácia čaká aj Eriku. „Viem, že dievčatá by rady išli na výlet do cudziny. Stačilo by aj Česko aspoň na niekoľko dní. Keď sa však spýtam Moniky, či odložíme peniaze na tábor, alebo kúpime nové rifle, s úsmevom mi odpovie, že nohavice, pretože sú lacnejšie, aj keď vzápätí dodá, že riflí má dostatok. Je veľkorysá a nenáročná. Hoci viem, že to robí najmä preto, aby som sa netrápila.“

Skryť Vypnúť reklamu

Rozdiely nie sú vyhrotené
Anna Prachová, učiteľka, Spišská Nová Ves
Víťazka Ceny Slovak Telekom pracuje v školstve už tridsaťdva rokov. Rozdiel medzi solventnejšími či naopak menej solventnými rodinami podľa Anny Prachovej bolo badať vždy, hoci ako tvrdí, na Spiši je vysoká miera nezamestnanosti, takže aj viac rodín „chudobných“ ako „bohatých“. Občas sa však stretá aj s rodičmi, ktorí extrémne prejavujú svoju finančnú nezávislosť. „Nájdu sa prípady najmä solventnejších podnikateľov, ktorí svoje bohatstvo vystavujú na obdiv aj prostredníctvom svojich detí. Niekedy v snahe vyniknúť pred ostatnými, vybavia svojich potomkov všetkým, čo je ‚in‘ – najnovším mobilom, MP3 alebo už aj MP4, dievčatá sa prezentujú v najnovších módnych značkách,“ tvrdí Prachová, ktorá učí na jednej z najväčších základných škôl v okrese.

Skryť Vypnúť reklamu

Dá sa tu hovoriť o veľkej mentálnej rôznorodosti žiakov - majú triedy s intelektovo nadanými deťmi, triedy s rozšíreným vyučovaním matematiky, prírodovedných predmetov či triedy pre deti so špecifickými poruchami učenia, a podľa učiteľky tento fakt zaručuje menej vyhrotené prejavy medzi finančne rozdielnymi študentmi. „U chlapcov sa skôr stretáme s vychvaľovaním sa o tom, aký super počítač majú, akú novú hru, či koľko funkcií spĺňa ich mobilný telefón. Dievčatá zaujíma najmä móda, a občas pozerajú na tie ostatné, ktoré nie sú úplne trendovo oblečené, s iróniou. Našu školu navštevujú aj Rómovia. Niektorí sú skromne oblečení, nemajú školské pomôcky, naozaj sú v hmotnej núdzi. No sú medzi nimi aj takí, ktorí si dajú záležať najmä na oblečení, a to, že im chýbajú pomôcky, ich veľmi netrápi,“ vysvetľuje Prachová. Spomína dokonca diskusiu na vyučovaní, pri ktorej rómske deti obhajovali nedostatok pomôcok ich chudobou a tým, ako sa učiteľom s ich vysokými platmi ľahko dávajú príkazy na ich dokúpenie. „Kolegyňa, ktorá túto debatu viedla, im navrhla, aby si navzájom porovnali cenu ošatenia. Táto učiteľka vyšla jednoznačne s menšou sumou ako konkrétni žiaci,“ uzatvára Prachová.

Skryť Vypnúť reklamu

Koľko ľudí je v hmotnej núdzi
V prvom polroku 2005 sa dávky v hmotnej núdzi vyplácali v priemere 180 038 poberateľom. Priemerná výška mesačnej dávky a príspevkov dosiahla sumu 3238 korún. Z toho vyplýva, že v tomto období sa dávka v hmotnej núdzi poskytovala približne 7,1 percenta obyvateľov. Štruktúru poberateľov dávky v hmotnej núdzi tvorili: jednotlivci 103 432 občanov, rodiny bez detí 10 228 obyvateľov a rodiny s deťmi 66 173 poberateľov (z nich bolo 42 889 z úplných rodín a 23 184 z neúplných rodín).

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Schátrali tam kúpele, palác aj železnica. Ako kedysi vyzeralo Trnavské mýto?
 2. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 4. Môžu byť kancelárie pripravené na budúcnosť?
 5. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 6. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 7. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 8. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 9. Znalec slovenského brandy
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 1. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 2. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 3. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 6. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 7. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 9. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále
 10. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 7 285
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 516
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 153
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 398
 5. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 653
 6. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 490
 7. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 254
 8. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 183
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 121
 10. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád 2 599
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Vyše 50 prokurátorov vystúpilo proti Žilinkovi v auguste.


6 h
Týždeň Petra Schutza

Príčinou rastu cien je šprint za uhlíkovou neutralitou.


23. sep
Vojtech Végh verí, že varenie bez odpadu, keď sa využívajú listy, šupky aj stonky, je chutnejšie. Na snímke marakujový krém s pitahayou.

Rozhovor s Vojtechom Véghom.


17. sep

Neprehliadnite tiež

Rustikálny hruškový koláč

Pripravte si jablkový pie, pité aj slivkovú galetku.


23. sep
Neochota a strach vrátiť sa po pandémii k starému (teda normálnemu) spôsobu života späť medzi ľudí sa nazýva jaskynný syndróm.

Osobné stretnutia niektorým nechýbajú.


21. sep
ILustračné foto.

Problematický je najmä Prešovský kraj.


20. sep
Sofia vo svojom štúdiu, v ktorom vznikajú nové piesne.

Predtým bol punkerom Vrabcom, dnes je Sofiou. Až teraz som to ja, hovorí


17. sep

Blogy SME

 1. Symptomedica: Divertikuly hrubého čreva má v pokročilom veku 50% populácie.
 2. Michael Achberger: Takto schudnete bicyklovaním
 3. Michael Achberger: Slovenská superpotravina: výnimočné účinky pre vaše zdravie
 4. Zuzana Cascino: Načo si ma porodila!
 5. Michael Achberger: Nadmerné potenie pri cvičení? Toto vám pomôže
 6. Martina Hilbertová: Koľko detí na Slovensku je zaočkovaných? Bude prostredie v školách bezpečné?
 7. Michael Achberger: Vyskúšajte tento cvik a uľaví sa vám bolesť chrbta zo sedenia
 8. Šťastná domácnosť: Viem, že viete umyť okná. A toto ste skúsili?
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 450
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 794
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 5 987
 4. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 5 915
 5. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 452
 6. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 626
 7. Stanislav Martinčko: Zatýkanie za spevu pápežskej hymny !! 3 943
 8. Marek Mačuha: Boris Kollár preráža dno 3 806
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 7. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 8. Pavol Koprda: Očkovacia lotéria: Čo môže priniesť a kde sú jej úskalia? Pohľad cez dáta, teóriu hier a hazardné hry
Skryť Zatvoriť reklamu