
Ženy v tehotenstve zaznamenávajú rôzne zmeny na pokožke tela, v oblasti bruška a prsníkov, ale aj na tvári. Patria medzi ne napríklad rozšírené žilky, zmeny v ochlpení, vznik pigmentových škvŕn. Niektoré kožné ochorenia môže mať žena už pred tehotenstvom a počas gravidity dochádza k ich zhoršeniu alebo naopak k zlepšeniu.
Pigmentové škvrny
„Isté kožné zmeny sa tehotenstvu nevyhýbajú, pretože vznikajú v dôsledku prebiehajúcich hormonálnych zmien,“ vysvetľuje dôvody dermatologička Ružena Trančíková z ústavu lekárskej kozmetiky a hovorí, že v tomto období dochádza u žien k zvýšenej produkcii buniek, ktoré obsahujú kožné farbivo. Zmeny v pigmentácii sa vyskytujú vo forme tmavšie zafarbených prsných bradaviek či strednej línie na koži brucha. Trvalou poruchou pigmentácie býva často takzvaná chloazma, ľudovo nazývaná pečeňové škvrny, ktoré tvoria na tvári ohraničené, nepravidelne vytvorené hnedé škvrny, ba až celé plochy.
Čo robiť v takomto prípade? „Aby sa stav nezhoršoval, je v letnom období dobre, ak žena dbá na prevenciu v rámci slnenia. Tmavšie zafarbenie bradaviek zväčša zmizne po pôrode. So samotnými pigmentovými škvrnami na tvári možno pracovať až po pôrode a po skončení obdobia dojčenia,“ hovorí Trančíková a dodáva, že na liečbu sa používa chemický peeling s ovocnými kyselinami, bieliace prípravky alebo intenzívne pulzné svetlo.
Strie
S pribúdajúcou hmotnosťou a nárastom bruška, prsníkov a stehien sa môžu na koži tehotných žien objaviť strie. Ide o trhlinky vo väzive, ktoré sú niekoľko milimetrov široké a majú fialovo-ružový odtieň. V neskoršom štádiu strie zblednú a majú striebristú farbu. „U tehotných žien vznikajú jednoduchým mechanickým vplyvom v kombinácii s hormonálnymi zmenami. Pokiaľ vzniknú, sú, žiaľ, trvalé, ich odstránenie je komplikované a nemôže byť stopercentné,“ vysvetľuje dermatologička.
Čo v takomto prípade robiť? V záujme prevencie je vhodné starať sa o pokožku pomocou telových prípravkov, ktoré zlepšujú pružnosť a odolnosť pokožky a pôsobia aspoň čiastočne proti vzniku strií. Nie je podstatné, či ide o krém, gél, alebo olej, veľmi dôležitá je jemná masáž na najviac napínaných miestach. Doktorka Trančíková upozorňuje, že výrobok by nemal obsahovať napríklad mentol, kyselinu salicylovú, kyselinu retinovú, a podobne. „Po pôrode sa k liečbe strií používa dermabrázia, laser alebo chirurgický zákrok. Odstránenie býva však úspešné len čiastočne.“
Žilky
Budúcim mamičkám sa často vyskytujú rozšírené žilky alebo pavúčikovité névy na tvári, ako aj rozšírené žilky na dolných končatinách takzvané varixy.
Čo v takomto prípade robiť? „Drobné cievne zmeny na tvári spravidla po pôrode spontánne ustupujú, na nohách sú však trvalé. Ak má žena sklon k tvorbe takýchto žiliek na nohách, je vhodné nosiť elastické pančucháče, vyvarovať sa dlhodobému státiu. Okrem toho sa odporúča odpočinok na lôžku s podloženými nohami a primerané cvičenie pod dohľadom zdravotnej sestry,“ vysvetľuje dermatologička Trančíková a upozorňuje, že žiadna liečba nie je počas tehotenstva bezpečná a prichádza do úvahy až po pôrode, respektíve po skončení dojčenia. Vtedy je možné cievne prejavy ošetriť laserom alebo sklerotizovať. Skleroterapia je metóda, pri ktorej sa do rozšírených žiliek na dolných končatinách vstrekuje roztok, ktorý spôsobí zlepenie žilových stien a uzavretie priesvitu žily. Metóda sa používa najviac na odstránenie drobných, metličkovitých alebo sieťovitých varixov. Záleží na rozhodnutí lekára, ktorý postup pri liečbe zvolí. Liečba sa doplňuje celkovou terapiou venofarmakami, teda látkami prírodného alebo syntetického pôvodu, ktoré ovplyvňujú alebo spevňujú stenu periférnych žíl.
Ďalšie zmeny
Zmeny v ochlpení vznikajú na tvári, brade a hornej pere. Takisto môže žena zaznamenať zvýšený rast vlasov. Takéto zmeny po pôrode väčšinou samy ustúpia.
V tehotenstve dochádza častejšie k výsevu a rýchlejšiemu rastu materských znamienok. Tiež dochádza k vzniku mäkkých stopkatých výrastkov v oblasti pokožky krku, dekoltu, podpazušia a prsníkov. Tieto výrastkysa dajú po pôrode odstrániť pomocou elektrodesikácie. Ide o odstránenie nežiaduceho výrastku vysokofrekvenčným prúdom.
Pri aknóznej pleti môže žena absolvovať kozmetické čistenie pleti. Ak si pleť vyžaduje špeciálny zákrok, je dôležité poradiť sa s dermatológom. Ak sa stav akné nezlepší ani po pôrode, počas dojčenia je liečbu potrebné konzultovať s odborníkom.
Autor: SMEženy 49/2007