SME
reklama

Dlh náš každodenný

Určite sa už i vám stalo, že pri plánovanom nákupe potravín ste v nákupnom centre kúpili ďalších 35 vecí (no nekúpte to, keď je to výhodné?!). Možno ste si svoj „objekt záujmu“ kúpili na splátky, možno kreditnou kartou. Jedno je však isté, ovláda nás náku

Posledné roky sa skutočne v našej spoločnosti nesú v znamení masového nákupného trendu a konzumu. Vianoce sú každoročne vyvrcholením tohto javu. „Dokonca i banky a úverové spoločnosti nás masírujú reklamnými kampaňami, v ktorých nás presviedčajú, že nie je nič lepšie, ako zaobstarať si všetko, po čom túžime, bez čakania a na dlh,“ uvádza Lenka Trebunová, analytička nezávislej finančno-poradenskej spoločnosti AWD. O tom, že záujemcov o takúto formu financovania ustavične pribúda, svedčí i nedávny prieskum GfK, z ktorého vyplynulo, že až polovica slovenských domácností spláca nejaký typ úveru. Analytička však varuje: „Ponuky nie sú také lákavé, ako sa môžu zdať z reklamy. Ak sa rozhodnete pre štedrý život, či teraz aktuálne - štedré Vianoce - na dlh, zaplatíte väčšinou viac, ako ste plánovali.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možností je niekoľko
Udica je teda hodená, čaká sa na chytené ryby. A návnady? Tých je hneď niekoľko. Na úvod by sme určite mali spomenúť spotrebiteľské úvery. „Tie delíme na účelové a bezúčelové (hotovostné). Pri účelovom úvere musíte banke vopred oznámiť, na čo peniaze potrebujete, a banka ich väčšinou posiela priamo na účet spoločnosti, od ktorej tovar alebo službu kupujete,“ objasňuje Lenka Trebunová. Takýto druh sa však väčšinou pri vianočných nákupoch nevyužíva. Pri bezúčelovom úvere nemusíme banke dokladať účel pôžičky, peniaze dostaneme priamo na vlastný účet. Pozor si však treba dať na výšku úrokovej sadzby. „Zatiaľ čo pri účelových úveroch sa priemerná úroková sadzba pohybuje medzi 8 – 14 %, v prípade bezúčelových úverov je to viac, spravidla od 10 do 16 %,“ spresňuje analytička.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je pôžička ako pôžička
Najlepšou návnadou sú pre Slovákov nákupy na splátky. „Je to forma nebankovej pôžičky. Okrem splátkového predaja nebankové inštitúcie poskytujú aj pôžičky, pri ktorých by sme však mali byť zvlášť opatrní,“ upozorňuje Trebunová. Ako dodáva, takéto typy pôžičiek sú veľkým lákadlom, predovšetkým pre tých, ktorí nemôžu preukázať príjem alebo im nechce úver poskytnúť žiadna banka. Dokonca často ani nemusíte zháňať ručiteľa či nehnuteľnosť, ktorou by ste ručili, keďže sa spravidla ručí priamo kupovaným tovarom. Na prvý pohľad – ideálny spôsob, ako nakúpiť všetko, po čom vy alebo vaši blízki túžite, aj bez dostatku prostriedkov na vlastnom účte. „Má to však jeden háčik. A dosť podstatný. Sú ním veľmi vysoké úroky a ďalšie náklady spojené s úverom, ktoré spôsobia, že klient neraz zaplatí i niekoľkonásobne viac, ako si vôbec požičia,“ vysvetľuje analytička.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Splátky sú navyše rozpísané v týždenných intervaloch, na čo sa väčšina klientov „chytí“. „Keď uvidíte napríklad týždennú splátku 1500 Sk, určite je to príjemnejšie a možno vám to hneď ani nedôjde, že tá mesačná je už oveľa nepríjemnejšia – 6000 Sk,“ konkretizuje. Podľa Trebunovej si však treba dávať dobrý pozor pri podpise zmluvy. A špeciálne na časti, ktoré sú napísané najmenším, takmer až nečitateľným písmom. Práve tieto state obsahujú zväčša veľmi dôležité informácie pre klienta, týkajúce sa schopnosti splácania. Ak klient nebude schopný včas a riadne splácať svoju pôžičku, ľahko sa môže stať, že mu na dvere zaklope exekútor. Svetlou výnimkou je splátkový predaj – bez navýšenia. Zakúpený tovar nepreplatíte, keďže nemusíte splácať žiadne úroky navyše. „Nevýhodou však je, že splátky pri tomto type pôžičky sú podstatne vyššie ako pri obyčajných nákupoch na splátky. Celú sumu musíte splatiť v relatívne krátkom čase, čo sa prejaví na výške splátok. S tým súvisí i obmedzená výška pôžičky, respektíve cena tovaru, ktorú môžete takto splácať, zvyčajne je to do 100 000 Sk,“ dodáva Trebunová.

S kreditkou vo vrecku
Naším obľúbeným spoločníkom sa pomaly, ale isto stáva kreditná karta. „Je určená predovšetkým na priame platenie v obchode či cez internet. Ide v podstate o formu úveru, ktorá nie je úročená, ak ju splatíte do stanovenej lehoty – obyčajne do jedného či dvoch mesiacov. Ak to však nestihnete, úroky sa môžu vyšplhať až do výšky 30 percent,“ vysvetľuje analytička. Pri používaní kreditnej karty by sme rozhodne mali mať na mysli, že nie je primárne určená na výber z bankomatov, preto sú väčšinou poplatky za takéto výbery vysoké. „A dokonca sa poväčšine na peniaze vybrané z bankomatu ani nevzťahuje bezúročné obdobie,“ vystríha Lenka Trebunová. Ďalším „chytákom“ je aj dĺžka bezúročného obdobia. Asi vás neprekvapí, že banky uvádzajú, samozrejme, tú maximálnu. Tak napríklad 50 dní. Avšak pozor! Platí to iba v prípade, že si peniaze požičiate v prvý deň, keď vám toto bezúročné obdobie začína plynúť. Ak tak urobíte až v priebehu bezúročného obdobia, budete pred úrokmi „chránení“ iba príslušnú časť z celkovej dĺžky obdobia. „Kreditná karta by mala slúžiť ako finančná rezerva na vykrytie prípadného stavu núdze. Určite by som však neodporúčala používať ju na neuváženú kúpu spotrebných vecí,“ radí odborníčka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Päťkrát premyslieť, raz podpísať
Ak sú predsa len pre vás nákupy na splátky či na úver jedinou cestou, v tom prípade nezabudnite na starú múdrosť „dvakrát meraj, raz strihaj“ alebo presnejšie – päťkrát si to premyslite, prečítajte zmluvu a až potom podpíšte. Minimálne sa tým vyhnete bezsenným nociam, ktoré by vás mohli prenasledovať možno do ďalších Vianoc, či dokonca až do tých, ktoré prídu po nich...

Dobrá rada nad zlato
Dobre si premyslite účel, pre ktorý sa chcete zadlžiť.
Uvedomte si všetky následky a dôsledky prípadného nesplácania dlžôb.
Vyberte si ten najvhodnejší spôsob financovania nákupov na dlh – splátkový predaj bez navýšenia, účelový úver, bezúčelový úver, kreditná karta.
V neposlednom rade nezabudnite, že život na dlh prináša so sebou zvýšené výdavky na splátky dlhov, čo môže „vyrábať“ ďalšie zadlžovanie sa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Debet a kredit
Mnoho ľudí si mýli kreditnú kartu s debetnou. Na rozdiel od kreditnej býva však debetná karta súčasťou bežného účtu. Je možné zriadiť na nej povolený debet, ten sa však nespája s bezúročným obdobím. V praxi to znamená, že ak sa zadlžíte, začnú vám nabiehať úroky.


Kúpa tovaru na splátky mi plne vyhovuje
Martin Ondruš (28), Michalovce, úradník
Tovar na splátky som prvýkrát kupoval pred dvoma rokmi. Krátko pred vianočnými sviatkami sme sa so sestrami rozhodli kúpiť spoločný darček pre rodičov – kombinovaný sporák. Zaplatiť však naraz okolo 19-tisíc korún sa nám zdalo trošku nepraktické, preto sme využili akciu – splátky bez navýšenia. Počas desiatich mesiacov sme tak splácali prijateľnú sumu, ktorá nijakým spôsobom negatívne neovplyvnila naše finančné výdavky. Keďže som prívržencom takého spôsobu financovania, pri ktorom nemusím minúť jednorazovo väčšiu sumu peňazí, rovnakým spôsobom som si zakúpil napríklad aj notebook. Aj keď v tomto prípade som ho vo finálnej fáze o niekoľko stoviek preplatil, ako keby som ho zaplatil naraz celý, v každom prípade, bolo pre mňa výhodnejšie zaplatiť akontáciu 12-tisíc Sk a potom – nasledujúcich 20 mesiacov platiť po 720 Sk, ako jednorazovo minúť 24-tisíc korún. Takýto systém financovania sa mi teda jednoznačne osvedčil, využil som ho aj pri kúpe zvlhčovača vzduchu či automatickej práčky. Myslím, že v prípade výhodných splátkových podmienok je oveľa praktickejšie využiť takúto formu a zakúpiť si tovar hneď, bez zbytočného čakania na to, kým si potrebnú sumu nasporím. Vždy si však dávam pozor pri čítaní zmluvných podmienok pred podpisom zmluvy, keďže viem, že nie každá kúpa tovaru na splátky či pôžičku je výhodná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Andrea Kučerová, SMEženy 49/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 845
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 662
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 192
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 063
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 141
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 384
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 212
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Dieťa prevráti život naruby.


Odborníčka radí, ako na optimálny jedálniček.


Soňa Lehocká

Ekomóda je cestou budúcnosti.


Lucia Skladanová
Reďkovková polievka

Reďkovka zvýrazní šalát a nátierku, môžete ju aj upiecť.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 101 712
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 80 453
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 321
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 117
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 31 733
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 641
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 840
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 12 771
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
reklama
SkryťZatvoriť reklamu