SME

Čo za mladi prekonáš...

Čím skôr, tým lepšie – platí vraj v prípade detských chorôb, ktorými väčšina z nás prešla už v prvých rokoch života. Je však naozaj rizikové, ak s ovčími kiahňami „zaľahneme“ v dospelosti? A je pravdou, že čím viac ochorení absolvujeme v detstve, tým máme

V súčasnosti sa proti detským infekčným ochoreniam očkuje, takže sa už vôbec nestáva, že by ambulanciu lekára pre dospelých navštevovali pacienti s mumpsom či rubeolou. Výnimkou ostávajú ovčie kiahne, proti ktorým sa neočkuje. Ak sa nám v predškolskom veku vyhli a my sme si spolu s pekným výkresom nepriniesli zo škôlky aj červené vyrážky, neznamená to, že sa nás už netýkajú. „Ide o vírusové ochorenie a ak sme ovčie kiahne neprekonali v detstve, môžeme ich dostať v dospelosti. Infekčné sú vodnaté mechúriky a aj nezasušené chrastičky, v ktorých sa nachádzajú vírusy. Pomerne ľahko sa tak môže nakaziť rodič od svojho dieťaťa,“ hovorí obvodný lekár Peter Lipták.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dospelí pacienti
U dospelých pacientov sa však veľmi často spomínajú možné komplikácie a ťažší priebeh choroby. Podľa Petra Liptáka to nemožno zovšeobecňovať. „Priebeh je u každého individuálny. Starší ľudia to však možno ťažšie znášajú, pretože ak má dospelý človek niekoľko dní vysoké horúčky a svrbí ho celé telo z vyrážok, nie je to nič príjemné. Pri deťoch toto ochorenie rodičia očakávajú a taktiež u väčšiny detí má ľahší priebeh,“ spresňuje Lipták. Liečba je rovnaká v obidvoch prípadoch. Je dôležité piť veľa tekutín, lokálne pomáha napríklad vlažná sprcha. Z liekov sa používa napríklad paracetamol pri teplote a antihistaminiká na zmiernenie svrbenia. Ak sa žena, ktorá neprekonala kiahne, nakazí v tehotenstve, môže to znamenať určité ohrozenie gravidity. Našťastie, veľa žien prekoná ovčie kiahne v detstve v takej ľahkej forme, že si už na ne ani nespomenie, ale sú chránené protilátkami. „Nebolo by to úplne nevinné už len z toho pohľadu, že ide o vírusové ochorenie, ktoré je navyše často sprevádzané vysokými horúčkami. Nemožno preto vylúčiť, že zvlášť v prvom trimestri by mohlo prísť k istému poškodeniu. Preto sú špeciálne poradne, v ktorých vedia s presnosťou určiť možné riziká, ak žena prekoná takéto alebo iné infekčné ochorenie. Niektoré iné infekcie sú pre tehotné ženy obzvlášť nebezpečné ako napríklad ružienka – rubeola. Pri prevencii tejto choroby v tehotenstve sa kladie veľký dôraz na preočkovanie dievčat,“ hovorí odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Nepoznané ochorenie
Je typické, že pri ovčích kiahňach máme červenými vyrážkami obsypané celé telo, iné je to pri pásových oparoch. S týmto ochorením sa mnohí z nás stretli u svojich starých rodičov a je časté aj u mladších ľudí s oslabenou imunitou. „Ak sme prekonali v detstve ovčie kiahne, vírus sa v nás, obrazne povedané „ubytuje“ a „býva“ v nervových uzloch, gangliách. Nijako sa navonok neprejavuje až do chvíle, kým prestane byť vyvažovaný dobre fungujúcim imunitným systémom. Oslabenie imunity ide s vekom, a u mladších ľudí môže vzniknúť ako dôsledok nejakého závažnejšieho ochorenia, ktoré je zatiaľ nepoznané. Stáva sa to napríklad pri onkologických pacientoch, keď je imunita oslabená. Preto v takýchto prípadoch treba pátrať po pravej príčine,“ vysvetľuje lekár. Počas pásového oparu sa vysievajú kiahne pásovito v priebehu konkrétneho nervového vlákna a spravidla končia v polovici tela. Najčastejšie sa objavujú v oblasti hrudníka, brucha či končatín. Pri liečbe sa používajú špecifické lieky proti vírusom, takzvané antivirotiká, ktoré liečia cielene. Komplikácia môže nastať, ak pásový opar postihne centrálny nervový systém a vznikne zápal mozgu – encefalitída. „Po odznení ochorenia môže pásový opar zanechať veľmi výrazné neuralgické bolesti. Preto je už aj proti tomuto ochoreniu pripravené očkovanie, ktoré by sa zanedlho malo dostať aj k nám. Zatiaľ sa môžete dať zaočkovať napríklad vo Viedni,“ uvádza Lipták.

SkryťVypnúť reklamu

Horšia imunita?
Apropo očkovanie – existujú názory, že práve po prirodzenom prekonaní detských chorôb sa človek stáva imúnnejším a očkovanie imunitu dieťaťa oslabuje. „Treba si uvedomiť, že neočkujeme proti všetkým infekciám, iba proti vybraným nebezpečným, často smrteľným detským ochoreniam. Očkovaním sa imunita nezhoršuje, práve naopak, zlepšuje sa, pretože organizmus si cielene vytvorí protilátky. Dôkazom toho je predsa to, že dieťa neochorie. Hoci ak by deti neboli očkované proti mnohým chorobám, bola by populácia vo všeobecnosti zdravšia, pretože tí, obrazne povedané slabší, by neprežili. Takáto „evolučná selekcia“ však nemá nič spoločné s modernou medicínou. Tá sa prirodzene snaží zachrániť pred smrťou aj chorľavé deti, byť čo najviac nápomocnou, preto proti nebezpečným infekciám očkujeme,“ vysvetľuje Lipták.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dať šancu
Keďže v súčasnosti máme nespočetne veľa možností ako predchádzať rôznym chorobám či zasahovať proti nim, musíme vedieť, ako sa má postupovať správne. Treba vedieť, že pre normálny vývoj imunity dieťaťa je potrebné, aby prebiehal do určitého stupňa kontakt s bežnými, menej nebezpečnými baktériami, a tak napríklad pri prechladnutí nemusíme hneď prosiť lekára, aby nášmu dieťaťu naordinoval antibiotiká. „Nemožno to doslova vnímať tak, že infekcia je dobrá pre dieťa, ale dobrý je kontakt imunitného systému s bežnými baktériami. Ak sa hneď nedajú antibiotiká, imunitný systém sa musí začať brániť sám. Spustia sa prirodzené mechanizmy, zmobilizujú sa biele krvinky, spustí sa výroba protilátok a telo si nacvičí, ako má v budúcnosti reagovať. Ide o to, aby sa imunitný systém vyvinul a skoordinoval a naučil sa odolávať rôznym infekčným ochoreniam. Správny vývoj imunity u dieťaťa stimulovaný obranou proti baktériám je potrebný aj na predchádzanie alergickým ochoreniam,“ uzatvára Lipták.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Očkovací kalendár aj pre dospelých?
„V poslednom čase sa robili rôzne štúdie, ktoré kontrolovali hladiny protilátok proti nie-ktorým chorobám ako napríklad záškrtu či čiernemu kašľu. Zistilo sa, že približne desať rokov od ukončenia očkovania v 13. roku u detí protilátky zanikajú, a tak by sa mali aj dospelí opakovane preočkovať. Postupne sa to zavádza vo svete, a na Slovensku by sme mali začať s preočkovávaním od budúceho roku v 23, 33, 43... rokoch, teda každých 10 rokov. Každý bude sám vedieť, kedy má byť preočkovaný. Zatiaľ sa bude takto očkovať proti tetanu a záškrtu. V niektorých krajinách sa takto očkuje spoločne aj proti čiernemu kašľu. Totiž na to, aby baktéria alebo vírus mohli ,žiť‘, potrebujú ľudí. Ak sú však všetci ľudia zaočkovaní a vyrobia si protilátky, mikróby prirodzene zaniknú, nemajú u koho prežiť. Ochrana očkovaním je teda kolektívna ochrana. Takýmto spôsobom sa odstránila napríklad variola, teda smrteľné pravé kiahne,“ hovorí o zaujímavých poznatkoch Peter Lipták. Vo svete boli dlhé stáročia známe epidémie varioly, respektíve pravých ovčích kiahní. Najstaršia historicky podložená sa objavila v 6. storočí na európskom kontinente. Ešte v šesťdesiatych rokoch Svetová zdravotnícka organizácia zaznamenala 15 miliónov ochorení. Po zavedení povinného očkovania výskyt rapídne ubúdal, posledné prípady boli v Somálsku v sedemdesiatych rokoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznáme ich?
Ovčie kiahne - ochorenie spôsobené vírusom varicella-zoster, v staršom veku sa môže prejaviť ako pásový opar, typické červenými pľuzgierikmi, neskôr chrastami, často je sprevádzané svrbením či zvýšenou teplotou. Mumps - vírusové ochorenie, typické opuchom slinných žliaz, zväčša bolestivým, prenáša sa kvapôčkovou infekciou.

Autor: SMEženy 49/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  1. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  2. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  3. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  4. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 14 215
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 865
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 046
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 446
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 036
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 202
  7. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 157
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 999
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kamila Heribanová

Prvý rok po strate je najhorší, druhý všetko potvrdzuje.


36
Architekti vytvorili netypický dom oplechovanou fasádou a strechou z rovnakého materiálu.

Aj takto môže vyzerať moderná stavba.


47
Trnava

Šálka kávy na korze, Smolenický zámok aj cyklistika v okolí vinohradov.


TRNAVA TOURISM 1
Mgr. Juraj Kocka

Mužsko-ženské vzťahy pod lupou.


Barbora V. Daxner
  1. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  2. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  3. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  4. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  5. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  6. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  7. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  8. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 601
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 431
  3. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 140
  4. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 321
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 277
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 064
  7. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 564
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 515
  1. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  2. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  3. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  4. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  5. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  6. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  7. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  8. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
reklama
SkryťZatvoriť reklamu