Jednoducho povedané, ide o turistický okruh dlhý približne 276 kilometrov, na ktorom môžete objaviť množstvo historických a prírodných krás, ktoré svojím významom ďaleko presahujú daný región a sú súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva. Gotická cesta je vôbec prvou kultúrno-poznávacou cestou takéhoto druhu na Slovensku, pričom prechádza cez 24 obcí a deväť miest. Samozrejme, celková dĺžka 276 kilometrov je pre bežného turistu len ťažko zvládnuteľná a navštíviť všetky zaujímavosti počas jedného pobytu prakticky nie je možné. Preto odporúčame absolvovať menšie okruhy po častiach. Nedá sa povedať, že by sa Gotická cesta začínala na tom alebo onom mieste. Vyraziť teda môžeme podľa toho, kde budeme ubytovaní. Aj z tohto praktického dôvodu je Gotická cesta pre lepší prehľad rozdelená na viacero tematických okruhov, konkrétne na štyri: spišsko-gemerský okruh, gemersko-rimavský, spišský okruh – tatranský a spišský okruh – pieninský. Najväčším okruhom je pritom okruh spišsko-gemerský, zahŕňajúci zrejme najznámejšie atrakcie ako hrad Krásna Hôrka, historické centrum Levoče a pamiatky na zozname UNESCO v okolí Spišského Podhradia.
Travertínový kopec Sivá brada
Za návštevu stoja určite aj historické centrá miest Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, ako aj Levoča. Pritom by sme nemali zabudnúť na menej známe dedinské kostoly, ktoré neraz skrývajú skutočné poklady vo forme vzácnych stredovekých fresiek, oltárov a sôch. Cesta vedie aj územím s pamiatkami zahrnutými do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO - Spišský hrad, Spišská Kapitula, Spišské Podhradie, Žehra. Pozornosť si zaslúži aj travertínový kopec s nepretržite vyvierajúcou a bublajúcou minerálnou vodou, Sivá brada. Aby sme boli presnejší, Sivá brada leží hneď vedľa frekventovanej cesty Poprad – Košice asi dva kilometre od Spišského Podhradia. V očakávaní známejších pamiatok ho však turisti neraz míňajú bez povšimnutia. Sivú bradu spoznáte veľmi jednoducho. Na vrchole tohto travertínového kopca stojí kaplnka z roku 1675, ktorú vidno z diaľky. Táto pekná lokalita stojí určite za krátku zastávku, pričom môžete ochutnať aj vyvierajúcu minerálnu vodu.
Opäť sa však vráťme na cestu a pripomeňme aj jedenásť pamiatkových zón, ktoré sú na trase Gotickej cesty: Spišská Nová Ves, Spišské Podhradie, Spišské Vlachy, Gelnica, Markušovce, Smolník, Rožňava, Lúčka, Štítnik, Jelšava a Sirk (Sirk-Železník, Turčok-Železník). V blízkosti tejto turistickej cesty je aj 13 národných kultúrnych pamiatok - Chrám sv. Jakuba v Levoči, Spišský hrad, kostol v Žehre, hrad Krásna Hôrka, kaštieľ a historický park v Betliari, kostoly v Koceľovciach, Ochtinej, Štítniku, Plešivci, Šiveticiach, Rákoši, Chyžnom a pôvodná a novšia budova Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Mnohým už zrejme napadla otázka, ako spoznám, že som na Gotickej ceste? Popri obciach, cestách a aj v mestách, ktorými táto trasa prechádza, sa nachádzajú orientačné tabule hnedej a bielej farby, na ktorých je zobrazené logo v tvare gotickej klenby s nápisom – Gotická cesta.
Exkurzia do národných parkov
Gotická cesta však ponúka popri historických pamiatkach aj pohľad na okolitú krásu prírody. Cestu lemuje krajina plná lesov, dolín, pasienkov a rázovitých dedín, pričom sa dostanete aj na územie viacerých národných parkov, ako napríklad Pienin, Slovenského raja, Muránskej planiny... Konkrétne v poslednej menovanej oblasti sa nachádzajú zrúcaniny Muránskeho hradu, návštevu ktorého vrelo odporúčame. Z hradnej zrúcaniny je za pekného počasia nádherný výhľad do vzdialenosti niekoľkých desiatok kilometrov.
Autor: Jozef Terem, SMEženy 48/2007