Niektorí ju prirovnávajú k horeuvedeným poruchám stravovania. Ide o chorobnú posadnutosť zdravou výživou a počítaním energetickej hodnoty stravy.
Ortorexia vzniká vtedy, ak stres a strach z jedenia „nezdravých“ potravín prináša väčší zdravotný problém ako jedenie potraviny samotnej. Názov ortorexia prvýkrát použil Steven Bratman. Táto choroba postihuje aj mužov a prehnané dodržiavanie nutričných hodnôt potravín sa stáva ich zmyslom života. Správne a zdravé stravovanie berú ako znak morálnej alebo dokonca duchovnej činnosti. Ženy trpiace ortorexiou venujú všetok svoj voľný čas zháňaniu vhodných potravín. Plánujú si jedálny lístok najmenej týždeň dopredu, presne si vypočítajú príjem kalórií, vitamínov a minerálov. Často majú pocit nadradenosti nad ostatnými, ktorí sa stravujú „normálne“. Pohŕdajú osobami, ktoré sa znižujú k jedeniu čokolády a hranolčekov. Na verejnosti majú ortorektičky vždy po ruke balíček zdravej výživy. Ak náhodou zjedia niečo „zlé“ a „zhrešia“, nastávajú pre nich časy sebaobviňovania a smútku. Často si dávajú aj rôzne nepochopiteľné tresty. Vydatá ortorektička si vyčíta porušenie zdravých stravovacích návykov viac, ako keby podviedla manžela. Stredobodom života sa postupom času stáva jedlo. Každý extrém je škodlivý, a netreba zabúdať, že jedlo nám musí byť sluhom, nie pánom. Extrémy v stravovaní vyvolávajú aj sociálne problémy. Prestávame si rozumieť a vychádzať s kolegami, priateľmi a rodinnými príslušníkmi, vzďaľujeme sa od ich názorov, máme pocity viny hneď ako porušíme svoje „zdravé“ stravovanie. Okrem postupnej straty zdravia riskujeme aj stratu známych a priateľov.
Ženy sú v spoločnosti viac hodnotené podľa toho, ako vyzerajú. Spoločenský ideál – krása sa taktiež sústreďuje najmä na ženy, a preto je pre ne dôležité, ako sú v spoločnosti uznávané a ako ich hodnotí okolie. Je smutné, že súčasná spoločnosť je prevažne orientovaná na vonkajšie hodnoty. Vnútorné hodnoty ponúkame mladej generácii veľmi nedostatočne.
Zo všetkých strán na nás útočia reklamy, v ktorých sa predvádzajú modelky s dokonalými krivkami tela, ktorým sa chceme podobať, alebo rôzne reality šou, v ktorých hľadajú perfektné dievčatá s perfektnými telami. Dospievajúce dievčatá chcú vyzerať ako ich vzory. Pre svoje sny sú schopné obetovať všetko, aj svoje zdravie. Možno by pomohlo, keby sa niektorí rodičia viac zaujímali o svoje deti a svet nekládol dôraz na dokonalosť a štíhlu líniu.
PhDr. Gabriela Herényiová, CSc., Katedra psychológie, Filozofická fakulta UKPrednáška zaznela na 3. ročníku odborného seminára Nové trendy vo výžive, pod záštitou Lekárskej fakulty UK a Kancelárie svetovej zdravotníckej organizácie v SR, ktorý organizovalo Združenie pre zdravie a výživu. Zborník prednášok nájdete tu .