Kedy sú uši ohrozené
Keďže chladu sú najviac vystavené tie časti nášho tela, ktoré „vyčnievajú“ (ušnice, nos, prsty na nohách a rukách), pri extrémne nízkej teplote a vysokej vlhkosti môžu vzniknúť omrzliny. Podľa doktora Martina Hapča z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave pri „suchej“ zime bez vetra sa omrzliny prejavia pri nízkych teplotách desať a viac stupňov pod nulou. No ak je vlhký vzduch a fúka vietor, ucho môže omrznúť aj pri teplote mínus dva stupne Celzia.
Čistenie uší
Ušný maz (cerumen) sa tvorí v žliazkach vonkajšej časti zvukovodu. U zdravých ľudí sa hromadí vo vchode, nedostáva sa hlbšie. O správnom odstraňovaní ušného mazu Hapčo hovorí: „Pri nesprávnom čistení sa môže maz zatlačiť hlbšie a upchať celý zvukovod. V prípade zvýšenej tvorby mazu môže hroziť jeho zaschnutie, ktoré sa potom nedá odstrániť. Na zmäkčenie používame olejové kvapky, ktorých základom je parafínový olej.“ Za najúčinnejší spôsob na odstránenie mazu sa považuje výplach zvukovodu čistou vlažnou vodou alebo dezinfekčným roztokom. Niekedy však treba maz odstrániť pod mikroskopom pomocou rôznych nástrojov.
Odlišná diagnóza
Zápal stredného ucha od vonkajšieho rozoznáme. Ak je infikované stredné ucho, ucho silno bolí, pacient má zvýšenú teplotu a môže, no nemusí pozorovať výtok. Pri infekcii vonkajšieho ucha pacienta ucho svrbí. Chorobu spravidla sprevádza výtok z ucha. Martin Hapčo objasňuje, čo ich spôsobuje. „Choroby stredného ucha môžu vzniknúť pri prechladnutí, nádche a viróze. Vtedy sa zápal rozšíri do stredného ucha a na bubienok preniknutím infekcie z nosohltana cez sluchovú trubicu alebo krvnou cestou.“ Bolesť pri infekcii stredného ucha s liečbou (lekár naordinuje analgetiká alebo antibiotiká) zvyčajne ustúpi po týždni.
Ticho lieči
Sluch treba chrániť aj pred hlukom. V závodoch s vysokou hlučnosťou sú chrániče sluchu samozrejmosťou, na diskotékach, kde hladina hluku presahuje často sto decibelov, však nie. Tu a napríklad na koncertoch môžu pomôcť klasické štuple alebo aspoň vata do uší. „Získané poruchy sluchu môžu vzniknúť pri rôznych, najmä vírusových chorobách alebo pri hluku. Takzvaná akustická trauma vzniká pri výbuchu v blízkosti ucha - pri streľbe a bombardovaní. Aj silvestrovské ohňostroje môžu poškodiť sluch,“ varuje lekár.
Pomoc bez lekára
Ak vás bolí ucho a chcete si okamžite pomôcť, priložte si naň teplý predmet (napríklad nahriaty uterák alebo elektrickú podušku). Cesnak je síce povestný svojím účinkom proti vírusom, ale zabaliť strúčik cesnaku do gázy a vložiť do zvukovodu lekár neodporúča, pretože cesnak môže zvukovod rozleptať. Medzi rýchle domáce a účinné prostriedky patrí aj rumanček. Vmasírujte si ho do oblasti sluchovej trubice alebo zaveďte na vatovom tampóne do ucha. Osvedčeným liekom na uši je odpradávna aj ocot. Na boľavé ucho sa odporúča nakvapkať minimálne štyrikrát denne zopár kvapiek vínneho alebo jablčného octu.
Ušné sviečky Už naše staré mamy sa pokúšali liečiť bolesti ucha novinami zrolovanými v tvare lievika. Jednu časť vložili do ucha a širšiu zapálili. Pri používaní ušných sviečok doma lekár radí: „Pred aplikáciou sviečky by ste mali, samozrejme, vedieť, čo máte v uchu (maz, zápal, deravý bubienok, cudzie teleso...). To vám však môže povedať len odborník, ktorý vám ucho vyšetrí špeciálnym prístrojom, ktorý sa nazýva otoskop.“
Ucho podľa encyklopédie
Uši sa skladajú z troch rozličných častí: vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Viditeľná časť ucha sa nazýva ušnica. Bez osobitného nástroja možno prehliadnuť aj vonkajší zvukovod. Vonkajší zvukovod, ktorý je vystlaný chĺpkami a vylučuje ochranný maz, vedie zvuk. Končí sa bubienkovou blanou, ktorá sa po dopade zvukových vĺn rozkmitá. Za ňou leží stredné ucho vyplnené vzduchom. Obsahuje tri sluchové kostičky – kladivko, nákovku a strmienok – ktoré prenášajú vibrácie bubienkovej blany na membránu predsieňového okna.
Autor: Dana Závadová, SMEženy 47/2007