Jedného dňa s prekvapením zistíme, že naše stehná, bruško alebo prsia zdobia drobné prasklinky pokožky. Nemusíme ihneď vyvolávať paniku, môže ísť o pomerne rozšírený defekt kože, takzvané strie. „Sú to najskôr ružové, červené až purpurové, neskôr belavé až perleťovo biele pruhovité kožné atrofie oddelené od seba pruhmi zdravej kože. Môžu mať niekoľko centimetrov na dĺžku a milimetre až dva centimetre na šírku. Povrch je rovný, niekedy znížený a často nepravidelný. V mieste strie sa nenachádzajú vlasy, potné či mazové žľazy,“ vykresľuje podoby strií dermatovenerologička Slavomira Feix.
Drobné jazvičky – strie vznikajú najmä na miestach intenzívneho kožného ťahu. Ide najmä o partie brucha (polokruhovité v okolí pupka), boky (paralelne prebiehajúce k bedrovému hrebeňu), prsia (oblúkovo rysujú bradavku), kolená (priečne), stehná (šikmo), v krížovej oblasti (priečne cez chrbticu). Dôvod ich vzniku je väčšie napätie lokalizované na spojivové tkanivo pri zväčšujúcom sa objeme rôznych partií tela. „Objavujú sa na bruchu a prsiach tehotných žien, na ramenách kulturistov, u adolescentov, ktorí majú rastový šprint a u osôb s nadváhou. Dlhodobé používanie celkových alebo lokálnych kortikosteroidov, ako aj Cushingov syndróm (zvýšená tvorba hormónov nadobličiek) vedie tiež k vývoju strií. Genetické faktory by mohli zohrávať svoju úlohu, no výskum v tomto smere je zatiaľ iba na začiatku,“ vysvetľuje plastický chirurg Jozef Hedera.
Podobné ako jazvy
Približne 90 percent tehotných žien, 10 percent rýchlorastúcich adolescentov (z toho 60 percent dievčat a 40 percent chlapcov), ako aj muži - najmä tí, ktorí sa venujú športu - patria medzi rizikové skupiny ľudí, ktorí sú náchylní na vznik strií. Ďalšími rizikovými skupinami sú obézni ľudia a pacienti s nadmernou aktivitou nadobličiek. „Príčinou vzniku strií u tehotných žien je vlastne žiadaná znížená pevnosť elastických vlákien pod vplyvom hormónov (gestagénov), keď rýchly nárast brucha a prsníkov vyžaduje roztiahnutie kože a podkožia. Ďalšími možnými príčinami vzniku strií u ostatných skupín je pravdepodobne zmena v metabolizme podkožného tkaniva, ako aj porucha funkcie kôry nadobličiek či poruchy regulácie uhľovodíkov v tele. Rýchlym nárastom svalovej hmoty alebo podkožného tuku sa trhá koža a vznikajú strie,“ tvrdí dermatovenerologička. Stria do ukončenia svojho vzniku prechádza viacerými štádiami. Najskôr sa objaví ako oploštená, stenčená koža s ružovou farbou, ktorá môže príležitostne svrbieť. Postupne sa zväčšuje do dĺžky a šírky a stáva sa sýto červená až fialová. Povrch môže byť jemne zvráskavený. „Vyzreté strie sú biele, vklesnuté, nepravidelne tvarované pruhy s dlhou osou orientovanou paralelne k líniám kožného napätia. Niektoré strie sa po zblednutí stávajú nenápadnými. Prirodzený vývin strií je podobný vývoju jazvy alebo hojeniu rany,“ dopĺňa dermatovenerologičku plastický chirurg.
Ako na ne
Pokiaľ ide výlučne o kozmetický problém, ktorý nám nedáva spávať, vítaní sú u dermatovenerológa všetci. Na odstránenie drobných nedostatkov fyzickej krásy sa v súčasnosti využívajú dve metódy. Chirurgické a nechirurgické odstránenie strií. „Chirurgicky odstrániť strie možno len odstránením postihnutej oblasti kože. Toto sa deje najčastejšie pri abdominoplastikách, to je po úpravách vytiahnutej a oslabenej brušnej steny po pôrodoch alebo po rýchlych stratách hmotnosti, kde sa odstraňuje pás kože od pupka až po lonové ochlpenie, alebo pri modelačných operáciách prsníkov, kde sa pri zdvihnutí poklesnutého prsníka odstraňuje nadbytočná koža. Samozrejme, že tu zostávajú jazvy, ktoré sú po abdominoplastike ukryté v nohavičkách.
Po úprave prsníkov okolo dvorca a pod prsníkom. Vertikálna jazva sa na prsníku postupne vyhladí tak, že sa stáva nenápadnou,“ vysvetľuje plastický chirurg. Každé nechirurgické pôsobenie na zlepšenie vizáže strií je časovo náročné, pretože je potrebných niekoľko sedení a treba si byť vedomý, že úplné zbavenie sa strií je prakticky nemožné. Výrazne pomôcť môže aj laserová terapia. „Dnes sa na ovplyvnenie strií používa laserová terapia doplnená o pôsobenie rádiofrekvenčných vĺn. Vcelku úspešne sa využíva aj intezné pulzné svetlo. Podobný efekt môže mať aj peeling – opakovaná aplikácia kyseliny vitamínu A, kyseliny trichlóroctovej a ovocných kyselín,“ uvádza príklady dermatovenerologička.
Dve riešenia
Samotné zákroky sa nedajú vykonať na počkanie. Dĺžka chirurgického zásahu je dve až tri hodiny. Aplikácie laserov prípadne peelingu závisia od rozsahu strií a následnom počte impulzov či nanášania a pôsobenia. Ani najjemnejšie zaobchádzanie pri zákroku laserom nedokáže vylúčiť bolesť, ktorá sa podobá štipnutiu. Pred zásahom však možno použiť lokálne anestetikum vo forme krému, ktoré nepríjemný pocit utlmí. Potrebných je niekoľko sedení v približne mesačných intervaloch. Aj v tomto prípade sa napriek zákroku strií definitívne zbaviť nevieme. „Nemôžeme hovoriť o odstránení strií, iba o zlepšení ich vzhľadu a kvality kože. Je to presne tak, ako keby ste chceli odstrániť jazvu,“ vysvetľuje plastický chirurg.
Aká je prevencia?
Jediné, čo nám môže pomôcť predchádzať drobným prasklinkám na našej pokožke, je vyhýbanie sa náhlym a rýchlym nárastom objemu tkaniva, zamedzením silného výkyvu naberania hmoty. Pri týchto stavoch možno osobnú hygienu doplniť o kozmetické prípravky zlepšujúce kvalitu a elasticitu kože. Konzekventná jemná masáž pokožky počas celého tehotenstva sa zdá ako veľmi efektívna metóda. Odporúča sa používať olej s vitamínom E, z klinických štúdií presviedčajú krémy s výťažkami brečtanu, alchemilky a prasličky. Striedavé sprchy a masáže špongiou alebo jemnou kefkou, ktoré podporujú prekrvenie v kritických oblastiach, čo tiež efektívnou metódou napomáha prevenciu vzniku strií.
Pozor na iné choroby
Prirodzene, drobný defekt na našom tele nám nespôsobuje nijaké závažné zdravotné problémy. Ich diagnostika a príčiny sú zväčša jasné na prvý pohľad. Je tu však zriedkavé riziko, spojené s inými ochoreniami. Napríklad Cushingov syndróm (ochorenie spôsobené nadbytkom kortizolu) odzrkadľuje vážny zdravotný problém. „Odlíšiť treba aj napríklad autoimúnne ochorenie - pásovú sklerodermiu (stuhnutosť kože) a vibices - kožné zmeny pri purpure (sú podobné striám). V týchto prípadoch treba v prvom rade venovať pozornosť liečbe daných ochorení,“ pripomína dermatovenerologička a dodáva, že aj z týchto dôvodov sa vždy odporúča diagnostika strií dermatológom.
Autor: Lea Sobotová, SMEženy 46/2007