
Ste nerozumná, plačlivá, náladová. V noci zle spíte a máte kopec hlúpych pochybností. Nebojte sa, vyslobodenie sa blíži! Čaká vás radostné, harmonické obdobie plné duševnej vyrovnanosti a spokojnosti v nasledujúcom polroku.
V tomto mesiaci vaša maternica veľkosťou pripomína grapefruit a váš pás už asi nie je to, čo býval. Dieťatko je teraz už plodom a začína rýchlo rásť. Na konci mesiaca váži okolo pätnásť gramov a meria približne sedem centimetrov. Čiže je asi ako jabĺčko. Hlava sedí už na krku a nie ramenách, hoci je stále neprimerane veľká – tak to ostane ešte dlho po pôrode, zhruba do jeden a pol roka veku dieťaťa. Ruky začínajú byť funkčné a objavujú sa mäkké nechtíky. V ústach plodu sa vyvíjajú chuťové poháriky a vzniká sací reflex. Dieťatko tvorí moč a vylučuje ho do plodovej vody. Dá sa určiť pohlavie a počuť srdcové ozvy.
Zmeny vášho organizmu pretrvávajú i naďalej. Ak máte problémy s nafukovaním, pravidelne sa vyprázdňujte a miesto prejedania sa len tak štipkajte, častejšie a menej. Nejedzte hltavo, buďte pokojná a vyvarujte sa potravín, z ktorých vás zvykne nadúvať.
S bolesťami hlavy to je trošku komplikovanejšie. Lieky nemôžete a pravdepodobne ani nechcete zbytočne užívať, a tak vám nezostáva iné než snažiť sa relaxovať, dostatočne odpočívať, vyhľadávať pokoj a ticho. Jedzte pravidelne a nikdy netrávte čas v nevetranom prostredí. Stlmujte osvetlenie. Pri chôdzi sa vždy narovnávajte.
Obavy zo strií má dnes takmer každá moderná žena. Stačí však len minimálna starostlivosť plus ochota trošku investovať do seba, a s problémom sa hravo popasujete. V lekárni je v súčasnosti k dispozícii plno účinných kozmetických prostriedkov, stačí si vybrať podľa vlastnej potreby a možností vašej peňaženky. Ja osobne som investovala dosť, od začiatku štvrtého mesiaca som sa bohato natierala pomerne drahým telovým krémom, a neľutujem. Striám som predišla skutočne účinne. Na manžela urobilo veľký dojem, keď sa za mnou v lete na kúpalisku s obdivom otáčala partia stredoškolákov...
Dávajte pozor na choroby a infekcie. Ak máte doma niekoho rizikového, urobte preventívne opatrenia. Nepite z jedného pohára, použite vlastný tanier i príbor, odolajte pokušeniu dojedať po členoch rodiny. Umývajte si často ruky. Ak sa napriek tomu nakazíte, navštívte ihneď svojho lekára a nikdy neužívajte lieky predpísane deťom či manželovi.
Čo sa týka prírastku hmotnosti, je pár vecí, ktoré by ste mali vedieť. V medicíne už boli rôzne trendy. Jesť počas gravidity za dvoch či presne naopak, obmedzovať prírastky hmotnosti na minimum. Dnes už vieme, že oboje je nesprávne. Deti, ktorých matky pribrali menej ako jedenásť kíl, boli menšie a zbytočne zaostávali v raste. Naopak ženy, ktoré počas tehotenstva pribrali viac ako osemnásť kíl, mali po pôrode problémy so zotavovaním i dojčením. Nadmerná hmotnosť preťažuje svaly, chrbát, nohy a potom sa ťažko a dlho zhadzuje. Rozumný a bezpečný prírastok hmotnosti pre ženu počas gravidity je dvanásť až šestnásť kíl. Z tejto hmotnosti pripadajú až takmer štyri kilá na dieťa a sedem až dvanásť kíl na placentu, prsia, plodovú vodu, tekutiny v tkanivách matky, jej zásoby tuku atď.
Ženy, ktoré začínajú tehotenstvo ako extrémne chudé, by sa mali snažiť dostatočne pribrať počas prvého trimestra, aby druhý začínali už s ideálnou hmotnosťou. Celkovo by mali pribrať viac, ako vykazuje priemer. Ženy, ktoré začínajú tehotenstvo s nadváhou, by mali pribrať menej, no pod starostlivým lekárskym dohľadom. Tehotenstvo nie je v žiadnom prípade vhodný čas na chudnutie, pretože plod nedokáže žiť z tukových zásob matky, bez ohľadu na to, aké sú veľké. Ideálne tempo priberania je jedno až dve kilá počas prvého trimestra a potom pol kila týždenne počas druhého, a tak až do konca ôsmeho mesiaca, kedy sa priberanie pomaličky zastaví. Všetko je však individuálne. Hlavne myslite na to, že vaše dieťa potrebuje stabilný, každodenný prísun živín. Starostlivo sledujte svoju váhu a nikdy nebuďte v pokušení držať svoje dieťatko na diéte, aby ste vy sama neboli tučná!
Autor: Martina Biela