
Výmena okien za plastové, náhrada závesov žalúziami, hladké podlahové krytiny a vykurovanie radiátormi sa podpísali pod to, že vzduch v panelákových bytoch je neraz znečistenejší ako ten, ktorý je v rušných uliciach. Teplo sálajúce z radiátorov víri miniatúrne čiastočky prachu, ktoré vnikajú do našich pľúc. Denne sa nadýchneme až 22-tisíckrát a pľúcami prefiltrujeme až 15 kilogramov vzduchu.
Na vine sú hlavne textílie
Hlavným zdrojom prachu sú textílie našich odevov a posteľnej bielizne. Pri používaní sa opotrebúvajú a práčka nemá dostatok síl, aby tkaninu uvoľnených čiastočiek úplne zbavila. Vtedy prichádza na pomoc sušička. Pri presúšaní horúcim vzduchom zachytí uvoľnené časti vlákien na jemnom site filtra, čím sa tvorba prachu z textílií redukuje až o 40 percent.
Pozor na vysávač
Pri boji s prachom siahame najčastejšie po vysávači. Lacné modely však narobia viac škody ako úžitku. Nachvíľu nás síce prachu usadeného na podlahe, pohovke či nábytku zbavia, časť z neho však intenzívne rozptýlia do okolitého priestoru. Preto začali výrobcovia ponúkať špeciálne modely vybavené intenzívnou filtráciou.
Nezáleží na tom, koľkostupňová filtrácia je, ale aká trieda filtra je na výstupe. Filtre zaradené v triede HEPA 12 a HEPA 13 sú natoľko účinné, že vysávač môže poslúžiť ako čistiareň vzduchu. Hlučnosť a vznikajúce teplo by však nikoho nepotešili. S kvalitným modelom možno z nasatého vzduchu odstrániť až 99,95 percenta prachových častíc.
Ak opatrenia nestačia
I keď sa zatiaľ v bytoch príliš neudomácnili, ponuka interiérových čističiek vzduchu je na našom trhu pomerne bohatá. Ide o malé zariadenia určené pre starostlivosť o jednotlivé miestnosti alebo otvorený interiér. Z ovzdušia odfiltrujú nečistoty na úroveň, ktorá vyhovuje i citlivejším ľuďom či alergikom. Vzduch, ktorý nasajú, prečistia prostredníctvom filtrov a pred uvoľnením do miestnosti ho môžu vylepšiť ionizáciou alebo zvlhčením. Ako však vybrať vhodný model?
Keďže čistička pracuje i v noci, výrobcovia hľadajú kompromis medzi výkonom a hlučnosťou. Najjednoduchšie modely obslúžia miestnosť s výmerou 10 štvorcových metrov, tie dokonalejšie si poradia i s otvoreným priestorom celého bytu. Nenaľakajte sa, ak výrobca uvádza v parametroch objem prefiltrovaného vzduchu namiesto toho, aby určil výmeru miestnosti. Na každý štvorcový meter počítajte s rýchlosťou filtrácie 2,2 metra kubického za hodinu. Existuje jednotné označovanie výkonu indexom CADR, mnohí výrobcovia ho však ignorujú. Ak volíte slabší model, uvažujte o tom, že ho budete mobilne premiestňovať medzi miestnosťami. Filtrácia bude spoľahlivá iba vtedy, ak budú dvere na miestnosti zavreté.
V spánkovej zóne by hlučnosť čističky nemala presiahnuť hranicu 35 decibelov. Väčšina modelov je vybavená reguláciou výkonu, takže voliť možno medzi nočným režimom, štandardnou prevádzkou a rýchlym čistením. Líši sa iba úroveň komfortu. Kým pri najlacnejších strojoch musíte siahnuť na ich ovládací panel, pri tých lepšie vybavených máte k dispozícii diaľkový ovládač. Popri výkone možno často nastaviť i časovač.

Samostatnou kategóriou sú modely vybavené inteligentnou automatikou. Prachový senzor monitoruje znečistenie ovzdušia a výkon prispôsobí aktuálnemu stavu. Výhodou je tichý chod v udržiavanej domácnosti. Naopak, akustický senzor vyhodnotí hluk miestnosti a výkon čističky prispôsobí tak, aby nerušila. V noci spustí chod na nízke obrátky, pri sledovaní televízie môže pritvrdiť.
Úloha filtra
Najdôležitejšie sú však filtre. Výrobcov je mnoho, každý používa inú taktiku a skladbu filtrovania. Elektrostatický filter z papiera alebo hliníka zachytáva čiastočky prachu bez toho, aby vstupoval do cesty veľkosťou svojich pórov. Pracuje podobne ako obrazovka starého televízneho prijímača. Uhlíkový filter absorbuje pachy, ktoré sa hromadia v miestnostiach s domácimi zvieratami či v otvorených priestoroch s kuchyňou. Najdôležitejšiu úlohu však zohráva filter HEPA, ktorý zachytáva najjemnejšie čiastočky s veľkosťou iba niekoľkých mikrónov. Pri kúpe treba zvážiť cenu filtrov a ich životnosť. Ak je čistička vybavená indikátormi, nemusíte sledovať v kalendári, kedy treba meniť filtre. Niektoré vyžadujú výmenu v šesťmesačných intervaloch, iné sú umývateľné a možno používať ich opakovane. Stretnúť sa môžete i s filtrovaním cez vodu.
Praktickým doplnkom je ionizátor. Pomocou elektród nabíja vzduch zápornými iónmi, ktoré spôsobia, že nečistoty a prachové zrnká sa zhlukujú. Výsledkom je, že prach namiesto prúdenia vo vzduchu padá na zem. Počítať však treba s tým, že okolie čističky sa bude špiniť intenzívnejšie ako zvyšok bytu. Rovnomernosť filtrácie sa snažia výrobcovia dosiahnuť i tým, že čističku osádzajú na podstavec s kmitavým natáčaním do strán.
Prevádzka čistiarní je pomerne lacná a mnohé v nočnom režime neprekračujú príkonom hranicu 25 wattov. Pri plnom nasadení záleží na výkone. Prístroje, ktoré sa starajú o celý byt, spotrebujú maximálne 75 wattov energie za hodinu.
Naše tipy :
ELECTROLUX Z 8020
Inteligentná čistička, ktorá monitoruje prašnosť a sleduje hluk v miestnosti, aby svoj výkon prispôsobila okolitému prostrediu. V základnej výbave je elektrostatický filter, za HEPA filtrovanie a uhlíkový filter si musíte doplatiť. Počítať môžete s automatickou signalizáciou pri nutnosti výmeny filtra, stroj sa zaobíde i bez obsluhy.
Hlučnosť: 31 dB a viac Výkon: 380 m3/h
Výbava: prachový senzor, akustický senzor, elektrostatický filter, poistka
Bionaire BAP 223
Kompaktný filter určený pre malé miestnosti s výmerou do 10 štvorcových metrov. Navrhnutý je pre detské izby a spálne, kde okrem prachu odstraňuje uhlíkovým filtrom i pachy. Vybavený je ionizátorom, ktorý môže pracovať počas filtrovania, ale i samostatne bez prietoku vzduchu.
Hlučnosť: 34 dB a viac Výkon: 58 m3/h
Výbava: ionizátor, uhlíkový filter, hepa filter, microban úprava
PHILIPS AC 4064/00
Čistička vzduchu pre otvorené bytové priestory s automatikou, ktorá prispôsobí výkon znečisteniu vzduchu. Stupňovitá filtrácia zbaví vzduch prachu, aktívnym kyslíkom usmrtí baktérie a odstráni pachy, ktoré môžu z kuchynskej časti preniknúť do obývacieho priestoru. Pokryje 40 m2, nevyžaduje obsluhu.
Hlučnosť: 47 dB a viac Výkon: 217 m3/h
Výbava: prachový senzor, displej s indikáciou, stvorstupňové filtrovanie, FreshAir
Avair KLINIK
Model ovládaný diaľkovým ovládačom, ktorý je vybavený nadštandardnou filtráciou na boj proti baktériám. Primárny filter je doplnený o UV lampu a fotokatalyzátor, ktorý je 300-krát účinnejší ako aktívne uhlie. Počítať môžete s HEPA filtrovaním, ale i ionizáciou vzduchu. Avair Klinik je určený do prostredí, kde treba okrem prachu bojovať i so živými organizmami.
Hlučnosť: 35 dB a viac Výkon: 210 m3/h
Výbava: diaľkový ovládač, ionizátor, UV lampa, hepa filter, fotokatalyzátor