SME

Zázračná tekutina

Prečo je materské mlieko pre naše deti jednoznačne najzdravšie? Význam materského mlieka pre zdravie dieťaťa objasnili až vedecké poznatky v posledných dvoch dekádach. Dokázali, že materské mlieko je nielen zdrojom živín pre dieťa, ale obsahuje viac ako 2

Význam materského mlieka pre zdravie dieťaťa objasnili až vedecké poznatky v posledných dvoch dekádach. Dokázali, že materské mlieko je nielen zdrojom živín pre dieťa, ale obsahuje viac ako 200 aktívnych zložiek. Okrem živín sú to ochranné imunologicky aktívne látky, enzýmy, hormóny, rastové faktory a ďalšie. Dieťa ich dostáva vo vyváženom pomere tak, aby zabezpečovali najlepší priebeh jeho vývoja v náročnom období života. „Nie je možné uviesť v stručnej podobe, čo všetko ovplyvňuje a aký význam má dojčenie pre dieťa. Po tisíce rokov bolo neoddeliteľnou súčasťou procesu rodenia, popôrodnej adaptácie novonarodeného dieťaťa a umožňovalo jeho prežitie aj v nehostinných, ťažkých podmienkach. Zabezpečilo tým zachovanie a rozvoj ľudského rodu. Narušenie a zmena tohto princípu nastala v 20. storočí v priebehu búrlivého rozvoja civilizácie, vedecko-technického pokroku a priemyselnej výroby prípravkov výživy dojčiat - umelej výživy,“ vysvetľuje pediatrička a koordinátorka programu Nemocnice priateľské k deťom Viera Haľamová. V tom období, všade na svete, aj u nás nastal výrazný pokles dojčenia. Našťastie, dnešné mladé mamičky si uvedomujú opodstatnenosť a nenahraditeľnosť dojčenia, frekvencia a dĺžka dojčenia sa zvyšuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo obsahuje
Najzásadnejšie pozitíva materského mlieka sú jeho imunologické kvality. Nehovoríme iba o protilátkach nachádzajúcich sa najmä v mledzive (kolostre), ktoré poskytnú bezprostrednú ochranu novorodencovi. Ide aj o imunomodulačné látky, ktoré podporujú vyzrievanie jeho schopností tvoriť vlastné protilátky. Tým chránia dieťa proti infekčným chorobám a imunopatologickým stavom, ktoré sú hrozbou nášho storočia. Obsah a zloženie materského mlieka sa mení v priebehu prvých dní, týždňov podľa potrieb dieťaťa, podporuje jeho úspešný vývoj od narodenia po nezávislý život. „Na základe svojich profesionálnych skúseností by som vyzdvihla ešte dôležitosť dojčenia v prevencii obezity a súčasne vznikajúcej pandémii obezity. Pri dojčení dostáva dieťa nielen výživu najlepšieho zloženia, ale aj množstva. U dojčiat živených umelou výživou sme zistili už v druhom polroku pri jednej tretine nadváhu,“ upozorňuje pediatrička. Ďalšou nezanedbateľnou súčasťou je prirodzený vývoj emocionálneho vzťahu, primárnej vzťahovej väzby, ktorá pri dojčení najľahšie vzniká, a to s dosahom na celý život. Práve emocionálna inteligencia je dôležitá na vývoj harmonickej, úspešnej osobnosti. Tesný kontakt medzi matkou a novorodencom pri dojčení je spojený s množstvom vzorcov materského správania, ktoré spĺňa základné potreby dieťaťa v období jeho vyzrievania a postupnej prípravy na samostatnú existenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Neodstavujme ich
Frekvenciu a dĺžku dojčenia výrazne ovplyvňujú rôzne sociokultúrne faktory. Odborníci však jasne definovali najvhodnejšiu dĺžku výlučného dojčenia na obdobie šiestich mesiacov. Vyplýva to zo zhodnotenia zrelosti väčšiny dojčiat prijímať inú výživu ako materské mlieko až po tomto období. Často sa však stretáme najmä v prvých týždňoch s obavou matky, že dieťaťu nestačí jej mlieko, a preto ho odstaví skôr ako po pol roku. Na Slovensku je to približne 60 percent matiek. Matky sa síce stotožňujú s názorom, že dojčenie je pre dieťa najlepšou výživou, ale nevedia, ako úspešne dojčenie zabezpečiť. „Mám málo mlieka - je najčastejší dôvod odstavenia dieťaťa a zavedenia umelej výživy, väčšinou však bez pokusu o zvýšenie tvorby mlieka častejším dojčením. Stimuláciou nervových zakončení na bradavke a dvorci prsníka ústočkami dieťaťa pri satí sa aktivuje neurohormonálny reflex tvorby hormónov umožňujúcich produkciu mlieka, vďaka čomu sa situácia zakrátko zlepší,“ vysvetľuje Haľamová.

SkryťVypnúť reklamu

Približne 95 % rodičiek má hormonálne predpoklady na tvorbu mlieka po pôrode, pri bližšie neurčenom počte matiek sa po prvých mesiacoch mierne znižuje. Schopnosť dojčiť ovplyvňuje najmä sebadôvera matky a vedomosti, ako prekonať takzvané laktačné krízy, propagácia prípravkov umelej výživy dojčiat a ako sa stále viac potvrdzuje aj faktory z oblasti zdravotníctva, najmä nedostatok podpory dojčenia v kritickom období prvých dní po pôrode. Už v prenatálnej starostlivosti je nutné matku pripraviť na pôrod a dojčenie. Bezprostredne po pôrode priložiť dieťa k matke a aj naďalej ju chrániť a podporovať, novorodené dieťa uložiť v dosahu matky, pomáhať jej zvládnuť techniku dojčenia v období rozvoja laktácie. To si vyžaduje zmenu „klasických“ postupov starostlivosti o rodičky a novorodencov. Dnes vieme, že schopnosť dojčiť nie je najmä u matiek v priemyselných krajinách celkom inštinktívna, ale podmienená schopnosťou učiť sa (správne prikladať novorodeniatko k prsníku a ďalšie) najlepšie pri vhodnej pomoci. Z týchto novších vedeckých poznatkov vychádza 10 krokov BFHI, ktoré splnilo na Slovensku 23 nemocníc a získalo plaketu Baby Friendly Hospital.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chráni pred osteoporózou
Ďalšou vážnou domnienkou, ktorá naštrbuje prirodzené dojčenie dlhšie ako šesť mesiacov, je názor o dlhodobom dojčení, ktoré vraj vyčerpáva všetky živiny z matky. „Nezakladá sa na pravde. Je však pravda, že u dojčiacej matky sa využíva ako zdroj energie aj podkožný tuk, ktorý sa naukladal počas tehotnosti, a to približne 200 kalórií za deň. Preto matky, ktoré dojčia (a neprejedajú sa), nadobudnú skôr svoju predpôrodnú hmotnosť. U nás sa prípady dlhodobého dojčenie ohrozujúce zdravie matky vyskytujú ojedinele, vtedy, keď sú spojené s fajčením, alkoholizmom,“ pripomína pediatrička. Donedávna bol na Slovensku rozšírený aj názor, že dlhodobé dojčenie je rizikovým faktorom na vznik osteoporózy v menopauze. Na základe výsledkov veľkých epidemiologických štúdií sa však aj tu dokázal presný opak. Dlhodobé dojčenie chráni pred vznikom osteo-porózy. „Hormonálna situácia dojčiacej matky podporuje zvýšenú produkciu vápnika z tráviaceho systému, takže aj pri jeho nižšom príjme v strave nedôjde k jeho deficitu,“ dodáva na záver doktorka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdravá strava
Nezanedbateľnou súčasťou dojčenia je kvalitná strava matky. Mala by byť pestrá a mala by sa v nej zohľadňovať biologická hodnota. „Jej základom sú obilniny a výrobky z nich, dostatočné množstvo ovocia, zeleniny, nízkotučného mlieka, mliečnych výrobkov, najmä kyslomliečnych, s obsahom probiotík a prebiotík a ľahké, nemastné mäso (ryby, hydina). Treba dbať najmä na dostatočný príjem potravín s obsahom jódu, železa, kyseliny listovej, ak nemožno pokryť ich príjem stravou, je vhodné doplniť ich výživovými doplnkami, farmaceutickými prípravkami,“ pripomína Haľamová a dodáva, že je potrebné zachovať striedmosť v príjme tukov, sacharózy a soli. Naopak, dbať o dostatočný príjem vhodných tekutín (približne 2,5 litra na deň), najmä na začiatku pri nedostatku času na seba piť aj počas dojčenia. „Zvláštnu starostlivosť musia svojej strave venovať matky s alergiou, poradiť sa o výžive so svojím alergológom. Najčastejšími alergizujúcimi potravinami sú kravské mlieko, kakao, bielok z vajca, čokoláda, búrske orechy, citrusové plody a strukoviny. Ich znášanlivosť je individuálna, treba pozorovať dôsledky aj u dieťaťa (koliky) a pri podozrení na problémy s trávením na dva týždne vysadiť ich zo stravy. Tak možno zistiť, či určitý druh potraviny mohol byť príčinou zhoršenej znášanlivosti, prípadne problémov u dieťaťa,“ objasňuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Lea Sobotová, SMEženy 44/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 049
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 921
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 606
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 728
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 372
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 689
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


15
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


2
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 828
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 623
  3. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 37 852
  4. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 24 157
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 551
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 12 026
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 963
  8. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 9 374
  1. Tupou Ceruzou: Trump vs. Čína
  2. Marcel Rebro: SMERácka kádrovačka
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  5. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  6. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  7. Tupou Ceruzou: Businessman
  8. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu