
s vracaním, pálenie záhy a poruchy trávenia. Nechutenstvo či nadmerná chuť do jedla sú tiež úplne normálne. Niektorým ženám sa dokonca už v prvých dňoch zmenia prsníky.
Rozhodli sme sa s partnerom, že chceme novinu oznámiť príbuzným a priateľom až neskôr. Nechali sme si čas na vychutnanie radostnej zvesti – o to radostnejšej, že sa nám dlho nedarilo otehotnieť. Ženy, ktoré majú obavy z potratu, zvyčajne radšej počkajú do ukončenia tretieho mesiaca, vtedy sa znižuje riziko. Kedy oznámiť novinu zamestnávateľovi, závisí od toho, ako sa cítite, aký druh práce vykonávate, aká na pracovisku vládne celková atmosféra, či sa tam veľa klebetí, a hlavne aký má váš zamestnávateľ postoj k pojmu rodina. Neponáhľajte sa zbytočne, všetko má svoj čas. Hlavne si najprv dajte všetko na papier, pre istotu. Zamestnávateľ vám podľa zákona musí vyjsť v ústrety pri všetkých lekárskych vyšetreniach, nesmie vás vyhodiť a je povinný vám zabezpečiť pohodlie a bezpečnosť v zamestnaní.
Ja som cítila obrovskú únavu. Telo v tehotenstve aj počas oddychu totiž pracuje ťažšie než telo ženy, ktorá absolvuje vysokohorskú túru. Keďže je táto únava odôvodnená, nesnažila sa ju potláčať kávou ani žiadnym iným povzbudivým prostriedkom. Brala som to ako signál, že moje telo potrebuje oddych. Rozmaznávala som sa a nechala sa rozmaznávať. Vyleštený byt či prehnaná spoločenská aktivita mi neboli vhod. Večery a všetok voľný čas sme s manželom strávili radšej relaxáciou pri hudbe či knižke, vyložili nohy a pozerali s pivkom v ruke – teda on - televízor, chodili často na prechádzky na čerstvý vzduch. Tiež som plietla pre mimino, upokojovalo ma to. Spánok bol prvoradý. Hory riadu či prach pod skriňami museli počkať. Zdravo som sa stravovala, vyvážený jedálny lístok vraj dokonca odbúra stres, a po porade s lekárom som začala užívať vhodné vitamínové doplnky pre budúce matky.
Prsia začali byť na nepoznanie, zväčšené, citlivé. Avšak nemusíte mať obavy, po pôrode sa všetko dalo opäť do poriadku. Malá nemala ani pol rôčka a ja už som mala svoje pôvodné dvojky. Musíte však cvičiť a investovať do kvalitnej kozmetiky a podprsenky, aby prsia zostali pevné ako predtým. Ak sa vám prsia priveľmi zväčšujú, noste špeciálnu podprsenku na noc. Dá to prácu, ale veď čo je v živote zadarmo? A výsledný efekt stojí za to! Budete spokojná sama so sebou, svojím telom, a hlavne sebavedomá.
Určite sa budete obávať, čo všetko môže spôsobiť potrat. Horúce kúpele, emocionálne vzrušenie z hádky s partnerom či kýmkoľvek, stres v práci, problémy v rodine, rozvod či úmrtie blízkej osoby. Vážna nehoda a tiež sexuálny styk v prípade, že ide o rizikové tehotenstvo. Príznakom potratu môže byť krvácanie spojené s kŕčmi alebo bolesťami v strednej časti podbrušia.
Je to síce absurdné, ale ako každá matka som mala obavy, či dieťa bude normálne. Zvlášť po nepriaznivom výsledku krvných testov. Ale o tom neskôr. Prehnané obavy o zdravie plodu často vedú až k extrémom ako nespavosť či nechutenstvo, čo práve plodu paradoxne môže viac poškodiť než pomôcť. Lekárske vyšetrenia by vás mali upokojiť – v minulosti neboli zďaleka také dôkladné, a predsa sa rodilo množstvo zdravých detí.
U tehotných žien sa tiež môže objaviť depresia. Väčšinou však ide len o normálne kolísanie nálad podobné stavom pred menštruáciou. Obmedzte cukry, čokoládu a hlavne kofeín, zverte sa so svojimi pocitmi partnerovi aj blízkym. Ak patríte k malému percentu žien, ktoré trpia skutočnou, ťažkou depresiou počas tehotenstva spojenou s letargiou a samovražednými myšlienkami, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Nečakajte, až sa objavia ťažkosti. Starajte sa o seba. Preventívne. Navštívte zubára, alergológa, pľúcneho lekára. Nebuďte ľahostajná voči žiadnym svojim zdravotným problémom, ktoré navonok môžu vyzerať neškodne. Okamžite s gynekológom prekonzultujte každý, aj ten najmenší problém. Vaše dieťa potrebuje úplne zdravú matku.
Čerpané od A. Eisenberg, S. Hathaway
Autor: Martina Biela