SME

Generácia priebojných?

Cieľavedomí, draví, ambiciózni – aj tak mnohí vnímajú dnešnú generáciu mladých ľudí. Nie je to zároveň „dvojsečná zbraň“ - čím viac možností, tým viac nárokov?

Viac možností na lepšie vzdelanie a zamestnanie, rýchly kariérny postup a finančná zabezpečenosť – aj tak možno vnímať život dnešnej mladej generácie. V súčasnosti nie je 25-ročný manažér, spolumajiteľ firmy či odborník v istej oblasti ničím nezvyčajným. Mladí ľudia často zastávajú pozície, na ktorých predtým pracovali ľudia vo veku ich rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pravidlo cieľavedomosti
Aj podľa internetovej ankety, ktorá prebiehala na stránke www.zena.sme.sk, sa na mladých ľudí kladú väčšie nároky a očakávania ako v minulosti. Myslí si to takmer 88 percent jej účastníkov, opačný názor zastáva necelých 10 percent. Možno aj preto sa podľa 85,5 percenta dá hovoriť o mladých ľuďoch ako o cieľavedomejších. „Byť priebojný a cieľavedomý je v súčasnosti pravidlo. Možno síce odkladať zapojenie sa do hry – cestovať, venovať sa charite, chrániť prírodu, kým je človek bez záväzkov a možno si aj vybrať niektoré z mála zamestnaní, ktoré sú založené na opatere a súcite,“ hovorí sociologička Zuzana Kusá. Vtedy však vzniká riziko, že tento typ, často zle platenej práce, nedovolí mladému človeku prijímať aj iné životné úlohy, teda zakladať si rodinu a podobne. „Vyzerá to tak, že kto nemá za sebou silný rodinný kapitál, má len dve možnosti: byť priebojný a cieľavedomý a uvažovať ekonomicky, alebo si zvoliť život v askéze. Cieľavedomosť a priebojnosť je nutnosť v čase, keď je počet atraktívnych miest obmedzený a konkurencia globálna,“ dodáva sociologička.

SkryťVypnúť reklamu

Iné obdobie
Často zvykneme hovoriť – „taká je doba“, aj preto životný štýl mladej generácie považujeme za prirodzený. Veď v súčasnosti ide všetko akosi rýchlejšie, na všetko máme menej času a väčší dôraz kladieme na materiálnu stránku. „Popri široko propagovanej kultúre voľného času, zábavy a značiek sú iné zdroje identít pomerne nevýrazné a medzi vrstovníkmi sa nejaký „pustovnícky“ či „neznačkový“ štýl života neobhajuje ľahko. Mladí sú teda čiastočne dotlačení k materializmu. Obrovská záťaž predstavuje samostatné bývanie, preň napríklad odchádzajú do cudziny, opúšťajú povolania, ktoré vyštudovali, v ranej mladosti sú nútení uvažovať o dôchodku, teda o téme, ktorá by sa ich vrstovníkom pred dvadsiatimi až tridsiatimi rokmi videla komická.“

SkryťVypnúť reklamu

Povedz mi, kde pracuješ
Rovnako komická bola v minulosti možno predstava dvadsiatnika, ktorý krátko po skončení školy premýšľa nad založením vlastnej firmy, či podnikaní, alebo má „pod sebou“ ľudí o generáciu starších. „V novších oblastiach ako sú technológie, poradenská a konzultačná činnosť v oblasti európskych projektov mladí ľudia určite dominujú a dobrú pozíciu budú mať aj v reklame, pretože sa verí, že oni majú to správne cítenie pre cieľovú skupinu. Sú to práve oni, pre ktorých maďarský sociológ Kovác razí termín „projektová trieda“, pretože ich živobytie je založené na úspešnom čerpaní zdrojov z rôznych fondov,“ tvrdí Zuzana Kusá. Hoci zamestnávatelia vo svojich ponukách nemôžu uvádzať ako jednu z podmienok vekovú hranicu, pretože by tým porušili zákon, mladí ľudia sú pre mnohých zamestnávateľov skutočne atraktívni. Podľa Dalibora Jakuša zo spoločnosti Profesia je záujem spoločností najvyšší o uchádzačov vo veku 25 až 35 rokov, pričom záujem vrcholí vo veku okolo tridsiatky. No myslí si, že na riadiace pozície sú častejšie obsadzovaní uchádzači vo veku nad tridsať rokov. „Len zriedkavo sú na takéto pozície oslovení aj mladší, pretože tu sú rozhodujúce pracovné skúsenosti, ktoré mladší uchádzači ešte väčšinou nemajú dostatočné,“ dopĺňa Jakuš.

Módna téma – single
S mimoriadne populárnym pojmom „single“ sa stretol azda každý. Ľudí, ktorí aj po tridsiatich rokoch uprednostňujú život sólo, bez dlhodobejšieho partnera, stále pribúda. O tom, či sa to stáva trendom, ťažko hovoriť, o tom, či pozitívnym, ešte ťažšie. Isté však je, že to zaregistrovali aj rôzni výrobcovia a firmy, napríklad v zahraničných cestovných kanceláriách pribúdajú v ponuke zájazdy pre jedného. Možno aj preto, že veľa mladých ľudí vo veku od 20 do 30 uprednostňuje prácu, na – obrazne povedané – hľadanie partnera jednoducho nemá čas. „Neobviňovala by som len kariéru za pribúdanie ľudí po tridsiatke, ktorí sú single. Na jednej strane sú to ľudia, ktorí majú radi svoju prácu a obetujú pre kariéru súkromie, partnerský či rodinný život. Jediné sociálne kontakty, ktoré nadväzujú, sa týkajú práce. Na druhej strane sú tu tí, ktorí majú radi svoju slobodu a neviazanosť. No single môžu byť aj tí, ktorí majú jednoducho smolu v nadväzovaní vzťahov a majú pocit, že súčasnosť im nedáva toľko príležitostí na zoznámenie,“ domnieva sa psychologička Jana Fottová. Uprednostňovanie práce pred súkromím však môže mať aj iné dôvody, a to vedomie si konkurencie v práci, či záujem udržať si miesto a kariérovo postúpiť. „Ak pracujete na dobu určitú, zredukujete čas venovaný súkromiu, ak je to podmienka na získanie stálej práce alebo aspoň na predĺženie zmluvy. Pri práci na dobu určitú značne klesá možnosť získať hypotéku a niekoľkomiliónová hypotéka sa iste odrazí na pracovnom rytme. Hoci nepoznám výskumy tohto druhu, usudzujem, že u mladého človeka, ktorý nezarába viac ako dvojnásobok priemerného príjmu, ovplyvní kariérovú orientáciu skôr hypotéka ako partnerský vzťah,“ vysvetľuje Zuzana Kusá.

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia...
Byť samostatný, úspešný, výkonný – niekto to môže vnímať ako samozrejmosť, niekto ako príliš vysoké nároky, ktoré ho oberajú o bezstarostný život či užívanie si mladosti. „Vysokému tempu a pracovnému nasadeniu sa človek vie prispôsobiť, táto generácia je mladá, energická, podnikavá a optimistická, je ochotná obetovať „vlastný život“ na úkor niečoho, o čom už mnohí ani netušia, čo to vlastne je,“ hovorí psychologička Jana Fottová. Podľa nej je pre dobrý pocit zo života najlepšia prevencia. Mať rád svoju prácu, no aj svoje záujmy. „Aspoň jeden deň v týždni si doprajme relax a odpočinok, aktívny či pasívny. Nezabúdajme na svojich blízkych, rodinných príslušníkov a priateľov. Urobme si aspoň jeden deň v týždni „katolícku nedeľu“, deň, keď nebudeme pracovať a ani minútu nebudeme na prácu myslieť,“ dopĺňa Fottová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Problém workoholizmu a anorexie
Vyjadruje sa psychologička Jana Fottová z poradenského centra Križovatky.
„V posledných rokoch výskyt workoholizmu rapídne stúpa a neobišiel ani túto gene-ráciu. Workoholizmus postihuje vo väčšej miere mužov, ale týka sa aj žien, a to najmä mladých slobodných dievčat alebo matiek už dospelých detí. Jeden z problémov možno vidieť v tom, že prehnaná pracovitosť je sociálne hodnotená skôr pozitívne ako negatívne, a tým podnecuje vznik tejto závislosti od práce. Problém nastane najprv v súkromnom živote, v rodine a neskôr pribudnú aj psychosomatické problémy, napríklad bolesti hlavy, nervozita, zlý spánok a podobne. Práca je pre mladých ľudí nielen dobrodružstvom a zdrojom peňazí, ale aj psychickým únikom z reality, uzavretím sa pred svetom. V súčasnosti sa začína veľa rozprávať o „work-life balance“, čo môže pomôcť v boji proti tejto závislosti, teda akési vyváženie práce a súkromia v živote. O probléme anorexie u mladých dievčat sa hovorí intenzívne už niekoľko rokov a zdá sa, že ešte dlho nebudú tieto reči utíchať. Médiá nás dennodenne zasypávajú dokonalým svetom, kde je všetko krajšie, dôraz sa kladie na mladosť, úspešnosť, imidž a krásu. Štíhlosť je pre mnohé ženy najdôležitejším znakom ženskej krásy, je cestou k úspechu a šťastiu. Dnešná kultúra nekriticky ospevuje vychudnutosť a nadmernú sebakontrolu. Medzi ľuďmi tejto generácie výskyt porúch príjmu potravy stúpa a úprimne povedané, vôbec sa tomu nečudujem.“

Do dôchodku chcem ísť skoro

Jozef Bokor, 23 rokov, partner v slovensko-kanadskej realitnej kancelárii S&C Consulting, s. r. o.
„Do oblasti obchodu s realitami, v ktorej pôsobím približne tri roky, som sa dostal vďaka náhode. Po skončení strednej školy som nastúpil na pražskú univerzitu, kde som začal študovať na právnickej fakulte. Prišli však do toho isté osobné záležitosti, pre ktoré som po roku štúdium prerušil a vrátil som sa späť do Bratislavy. Začal som sa rozhliadať okolo seba, kde by som mohol nájsť uplatnenie. Mama môjho kamaráta zhodou náhod podnikala v oblasti nehnuteľností, čo bola oblasť, ktorá ma vždy zaujímala, slovo dalo slovo a zamestnala ma vo svojej firme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Začal som štandardne, na pozícii realitného makléra. Myslím si, že do tejto oblasti sa dá dostať pomerne rýchlo, pokiaľ to človeka baví, má chuť učiť sa a zdokonaľovať. Pri práci som sa spoznal s jedným kanadským občanom, ktorému som prenajal dom. Keďže mal v oblasti realitného biznisu dostatok skúseností zo zahraničia, videl moje schopnosti, ako i nadšenie v praxi a poznal potenciál slovenského realitného trhu, založili sme spolu realitnú kanceláriu. Snažíme sa ponúkať klientom služby očakávané od zahraničných spoločností. Preto je aj naša kancelária otvorená od ôsmej rána do ôsmej večer, keď sa vo všetkých ohľadoch snažíme vychádzať v ústrety našim klientom. Okrem pracovných stretnutí trávim čas i tam a dohliadam na to, aby všetko išlo tak, ako má.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Neviem, či je zvyčajné, alebo nie, keď je človek v mojom veku na takejto pozícii. Nezaregistroval som, že by ma preto niekto podceňoval alebo spochybňoval moju profesionalitu. Možno mám aj výhodu v tom, že vyzerám trochu staršie (úsmev). No klientom ide podľa môjho názoru predovšetkým o to, čo im vie človek ponúknuť a aké má vedomosti. Zatiaľ som neprišiel do štádia, keď by som mal pocit, že som sa do pracovného kolotoča dostal skoro a som o niečo ukrátený. Myslím si, že som začal v správny čas a keby som sa cítil extra obmedzovaný alebo zaťažovaný, nerobím to. No a najmä sa veľmi skoro chystám do dôchodku (smiech).

Naša generácia má v súčasnosti nepochybne viac možností ako predchádzajúce generácie. Vo vzdelávaní, cestovaní aj v oblasti pracovného uplatnenia či kariérnom postupe. V minulosti sa v podstate ani nedalo podnikať. Dnes môže, obrazne povedané, robiť každý „čo chce a podnikať v čom chce“. Pokiaľ je šikovný, tvrdo pracuje a má dosť odvahy, má všade otvorené dvere. Vo svojom okolí mám niekoľko ľudí v mojom veku, ktorým sa darí v podnikaní, sú úspešní a finančne zabezpečení. Preto tvrdím, že pokiaľ chce človek niečo v živote dosiahnuť a zarobiť peniaze, cieľavedomosť, stres i pracovné nasadenie považujem za prirodzené. Každý je však slobodný a o svojej budúcnosti môže rozhodnúť sám.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako to vidíte vy?
Podľa výsledkov internetovej ankety si takmer 50 % respondentov myslí, že mladí ľudia to v súčasnosti majú ťažšie, pretože sa od nich príliš veľa očakáva, 41,5 % je toho názoru, že to majú ľahšie vďaka možnostiam získať lepšie vzdelanie či pracovnú pozíciu. Podľa viac ako 61 % najväčšia výhoda ľudí generácie 20 – 30 spočíva v tom, že môžu cestovať, spoznávať iné kultúry a nadobúdať lepšie kontakty. Vyše 24 % si myslí, že je to možnosť dostať sa už v pomerne nízkom veku na dôležité posty a byť dobre finančne zabezpečení. Štrnásť percent najväčšiu výhodu vidí v možnosti nadobudnúť viac praxe a skúseností ako v minulosti.

Na koho sa usmialo šťastie
Do ankety sa zapojilo 2147 respondentov. Výhercom dámskeho parfumu Betty Barclay In Love sa stal Jaroslav Novák.

Hlasujte a vyhrajte

Stačí, ak vyjadríte svoj názor na www.zena.sme.sk  v krátkej ankete a môžete získať exkluzívny značkový parfum.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: SMEženy 43/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 155
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 149
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 090
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 303
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu