Nie každému sa podarí tehotenstvo vopred naplánovať, nám však áno. Manžel veľmi túžil po bábätku, mal už dosť nekonečného vysedávania po baroch a striedania vzťahov bez budúcnosti. Zatúžil po rodinnom zázemí. Lenže ja som v tom čase som bola nezamestnaná. Požiadal ma vzdať sa práce letušky v Prahe, aby sme mohli byť stále spolu. Urobila som to. Preňho, pre seba, pre náš vzťah. A neľutujem. No musela som ho sklamať ohľadom mimina – nedostávala by som totiž finančné príspevky od štátu. Preto sme v januári uzavreli zmluvu so sociálnou poisťovňou, ktorá garantovala materskú 13 000 Sk aj nezamestnaným. Ale pozor! Musíte ju uzatvoriť minimálne dva mesiace pred otehotnením, inak vám nič nevyplatia. Mesačný odvod činí 1040 Sk, ak ste zamestnaná, odvodzuje sa od výšky vášho platu. Už vo februári som však nastúpila do zamestnania, plánovanie rodinky sme teda posunuli na neskôr. No dieťatko prišlo tak či tak.. A vôbec to manželovi nevyčítam, práve naopak. Naše dieťatko je tým najkrajším, najúžasnejším darom, aký mi mohol dať. Materstvo si doslova užívam, hoci často prídu ťažké chvíle a vypäté situácie, pozná to každá matka.
Podarilo sa nám teda naplánovať tehotenstvo do detailov, presne podľa našich predstáv. Usporiadali sme si náš dovtedy búrlivý život kúpou a renováciou bytu, krásnou slnečnou júnovou svadbou, a postupne sa pripravovali na príchod dieťatka. Najlepšie tehotenstvo je práve také, ktoré ste plánovali. Potom sa dajú bez problémov urobiť všetky nevyhnutné úpravy v životnom štýle a môžete pre vaše dieťa zaistiť tie najlepšie šance, aby sa narodilo živé a zdravé. Existuje totiž množstvo prehreškov, ktorých sa žena dopúšťa nechtiac, kým ešte nevie, že je tehotná. Ale majú našťastie malý účinok na tehotenstvo a zdravie plodu. Väčšina porodí normálne, zdravé dieťa.
Overte si tehotenskú anamnézu svojej matky, dajte si urobiť genetické vyšetrenie, aktualizujte očkovania a stabilizujte všetky chronické choroby. Ak máte akékoľvek nezdravé stravovacie sklony, ako napríklad pravidelné hladovanie, bulímiu alebo anorexiu, informujte o tom svojho lekára. Vysiľujúce diéty rovnako ako prejedanie sú nezmyselným nebezpečenstvom pre organizmus. Udržujte sa vo forme, ale nepreháňajte to. Program vhodného cvičenia vám dodá silu, posilní svaly a zlepší kondíciu. Berte to ako prípravu na náročnú úlohu vynosenia a pôrodu vášho dieťaťa. Vyhýbajte sa však prehriatiu. Príjemné, primerané cvičenie je vhodné, vysiľujúca námaha ale môže ohroziť plod.
Hneď ako prvé sme u nás doma zlepšili stravovanie. Predovšetkým – manžel s kyslým úsmevom – sme začali konzumovať dostatok kyseliny listovej, kvôli riziku poškodenia nervovej trubice plodu. Nachádza sa v celozrnnom pečive a zelenej listovej zelenine. Užívala som tiež vitamínové a zvýšila príjem ovocia, zeleniny a nízkotučných mliečnych výrobkov. Ani to však nezabránilo príšernej trojmesačnej tehotenskej nevoľnosti. Vyvrátila som nielen slaninu či pečené mäso, ale aj z detskú vodu. Bolo mi nevoľno zo slnka, dymu, pachu chladničky, cestovania autom, hlasnej hudby, chlpov na manželovej hrudi. Dva najúžasnejšie mesiace v roku, júl a august, som preležala v posteli. Stratila som na hmotnosti a začala sa báť. Lekár ma však upokojil. Je to úplne normálne a v štvrtom, najneskôr v piatom mesiaci vraj všetko doženiem. A mal pravdu. V piatom mesiačiku konečne začalo byť vidieť bruško.
Už od novembra, kedy manžel po prvý raz naznačil, že chce bábo, som sa začala vyhýbať alkoholu a cigaretám. Otehotnela som v júni a nefajčím dodnes. Cigarety zvyšujú riziko samovoľného potratu, predčasného pôrodu a narodenia mŕtveho dieťaťa. Ak neviete prestať, vyhľadajte odbornú pomoc. Obmedzte tiež príjem liekov. Opatrne aj s bylinkami a alternatívnou medicínou. Pozor na príjem kofeínu, t.j. pitie kávy, čaju, koly. Dodržiavanie tehotenskej diéty môže zlepšiť vyhliadky na normálnu pôrodnú hmotnosť, zdokonaliť vývoj mozgu plodu a znížiť riziko vzniku určitých vrodených chýb. Vaše dieťa však nie je jediné, pre koho bude táto diéta prínosom. Pomôže vám prežiť bezpečné, bezproblémové tehotenstvo v dobrom emocionálnom stave. Napomôže tiež pôrodu v termíne a rýchlemu zotaveniu vášho tela po pôrode. Takisto sa rýchlejšie zbavíte prírastku hmotnosti. Ja som týždeň po pôrode mala deväť kíl dole, tri mi zostali „prilepené“. Terezka nemala ani pol roka, keď som dosiahla svoju optimálnu váhu 58 kg pri výške 168 cm. Samozrejme, dodržiavanie tehotenskej diéty, rovnako ako akejkoľvek inej špeciálnej diéty, prináša povinnosti a určitú mieru sebadisciplíny. Pre ženy labužníčky, ktoré jedia s chuťou – tam radím aj seba - predstavuje určitú výzvu.
Chcete vedieť, ako na to? Tu je môj návod:
Pri každom jedle som pouvažovala, či jem to najlepšie, čo môžem dať svojmu dieťaťu. Hoci musím priznať občasné záchvaty typu treska na raňajky či škoricová buchta so syrom, nezdravé jedlá som konzumovala len v rozumnej miere a snažila sa naučiť disciplíne. Kalórie som počítala starostlivo. Marhuľový koláč nie je to isté ako pribináčik s medom a ovsenými vločkami. Osolený zemiak uvarený v šupke s troškou masla je lepší než misa hranolčekov. Dieťa bude mať väčší úžitok z hodnotných živín než z tzv. prázdnych potravín. A po pôrode malo z toho úžitok aj moje telo. Schudlo rýchlo a zostalo pevné ako predtým. Samozrejme treba aj cvičiť a investovať do kvalitnej kozmetiky, o tom podrobnejšie nabudúce.
Nikdy som však nepripustila hladovanie. Viete, čo sa hovorí. Ak hladujete vy, hladuje aj vaše dieťa. Hladovanie môže dokonca vyvolať predčasný pôrod. Plod sa nemôže vyvíjať a žiť zo zásob vášho tela bez ohľadu na to, aké sú veľké. Potrebuje výživu v pravidelných intervaloch. Takže som nikdy nevynechávala jedlá a mala vždy poruke balíček sušeného ovocia, musli tyčiniek či bebe dobré ráno. Častejšie jedenie v menších dávkach je tá správna cesta k optimálnej výžive plodu. A ešte niečo. Zjesť chleba bohato natretý maslom a džemom je oveľa menej účinné než kus morčacieho mäsa so zeleninovým šalátom.. Miska zmrzliny je menej účinná než nízkotučný jogurt. Dajte prednosť polotučným alebo nízkotučným mliečnym výrobkom, grilujte alebo poduste namiesto vyprážania, uprednostnite olivový olej pred maslom. Často jedzte avokádo, orechy, sušené ovocie. Obmedzujte praženú kukuricu, majonézu, smotanu atď. Zdvojnásobte príjem živín, nie energie!
Niektoré ženy, ktoré sa obávajú priberania, mylne vynechávajú zo stravy sacharidy. Rafinované jednoduché cukry – ryža, keksy, koláče, sirupy – sú málo výživné. Nerafinované komplexné sacharidy – celozrnný chlieb, sušená fazuľa, varené zemiaky, ovocie, zelenina – dodávajú nevyhnutné vitamíny skupiny B, stopové prvky, bielkoviny a dôležitú vlákninu. Znižujú riziko vzniku tehotenskej cukrovky. Kalórie cukru sú však prázdne kalórie. Hoci veľmi príjemné. Cukor môže byť dokonca škodlivý. Ja som ho nahrádzala medom, ovocnými šťavami alebo sušeným ovocím. Majú sladkú chuť a obsahujú zároveň vitamíny, stopové prvky a hodnotné látky, ktoré pomáhajú chrániť telo pred chorobami a starnutím.
Ak máte doma podvratné elementy, ktoré vás nútia piecť koláče a nakupovať zemiakové lupienky, rozumné stravovanie nemá šancu. Urobte si preto z členov domácnosti spojencov. Upečte sušienky z ovsených vločiek a ovocia, zemiakové hranolčeky pečte v rúre. Okrem donoseného dieťaťa a svojej štíhlej postavy získate po pôrode aj výhodu vo forme štíhlejšieho manžela a správne živených starších detí, ak ich máte. A neprestaňte ani po pôrode. Rodina, ktorá sa stravuje správne, pravdepodobne ostane dlho spolu, a zdravá! A nikdy nezabúdajte na absolútny zákaz alkoholu a cigariet! Tak ako by ste ich nikdy nedovolili novorodencovi, nesmiete pripustiť ani ich prísun k plodu, kým je v maternici.
Záverom si povieme ešte čosi o podvádzaní bez pocitu viny. Každý z nás sa môže tu a tam dostať do pokušenia bez toho, aby sa kvôli tomu musel cítiť vinný. Takže raz denne si dožičte niečo, čo nemusí byť z hľadiska výživy práve vynikajúce. Ak sa dá, vždy sa snažte podvádzať selektívne: namiesto masla si na chlieb natrite smotanový syr, do zmrzliny pridajte banán a čokoládovú tyčinku si kúpte mandľovú namiesto karamelovej. Konzumácia malých množstiev zakázaných potravín je ďalšia dobrá stratégia – bábätko zväčša vie, na čo má chuť a má na to svoj dôvod. Tak si to doprajte. Nepreháňajte však s podvodmi. Podvádzajte len s tými potravinami, ktoré skutočne milujete. A vôbec nepodvádzajte, ak cítite, že nedokážete prestať, keď ste už raz začali...
Autor: Martina Biela