SME

Choroba mnohých tvárí

Epilepsia je choroba, s ktorou žije na Slovensku asi 60-tisíc ľudí. Je to porucha funkcie mozgu, ktorá sa prejavuje opakovanými záchvatmi, ktoré sú spôsobené nadmernými elektrickými výbojmi nervových buniek v mozgu.

Väčšina z nás si zrejme vie predstaviť typický veľký záchvat, ktorý je sprevádzaný pádom, kŕčmi, a pri ktorom človek môže mať penu na ústach alebo sa pomočiť. Epileptických záchvatov však existuje veľmi veľa druhov a nie všetky sú rozpoznateľné pre bežného človeka. „Typický druh záchvatu u malých detí sa napríklad prejavuje tým, že sa deti nakrátko zahľadia, teda uprene pozerajú pred seba, ale neuvedomujú si to. Záchvat môže mať aj podobu zášklbu na niektorej časti tela. Keď u niekoho prichádza k poruchám vedomia, či už sa pri tom s človekom niečo deje, alebo je iba zahľadený, malo by to viesť k podozreniu, že by mohlo ísť o epilepsiu,“ hovorí Gabriela Timárová z ambulancie pre záchvatové ochorenia II. Neurologickej kliniky na Kramároch.

Pôvod ochorenia
„Epilepsia môže mať množstvo príčin – niektoré epilepsie sú vrodené, iné sú zapríčinené nejakým poškodením mozgu – napríklad úrazom hlavy, nádorom na mozgu, encefalitídou, zasiahnutím elektrickým prúdom. Epileptické záchvaty sa môžu vyskytnúť aj u novorodenca, ich príčiny sú rôzne – napríklad vrodené vývojové chyby, metabolické ochorenia alebo pôrodné komplikácie,“ vysvetľuje lekárka. „Epilepsia môže byť spôsobená vrodenými príčinami, dokázaných dedičných foriem epilepsie je nateraz objasnených niekoľko foriem. Napríklad pri epilepsii čelového laloka s nočnými záchvatmi vieme, akou poruchou vzniká a že 50 % členov rodiny má šancu ochorenie zdediť. Ale väčšine pacientov v súčasnosti genetické analýzy nevieme poskytnúť,“ opisuje situáciu Timárová. Žena epileptička, ktorá je vďaka liečbe stabilizovaná, môže vynosiť a starať sa o dieťa, ale je vhodné zabezpečiť nočnú starostlivosť o dieťa inou osobou, aby mohla pacientka dodržať spánkový režim. „Priebeh tehotenstva u ženy, ktorá trpí epilepsiou, býva ovplyvnený tým, ako je kompenzovaný jej stav a aké lieky užíva. Určite je lepšie s ohľadom na vyvíjajúci sa plod, keď berie iba jeden liek, a nie kombináciu viacerých.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Medikamenty novej generácie
Štandardná liečba epileptikov je podávanie liekov. Je veľmi malá skupina pacientov, ktorým môže pomôcť operácia. „Vo väčšine prípadov nepoznáme u konkrétneho človeka mechanizmus, ktorý spôsobuje poruchu práve uňho a liečba sa teda riadi podľa typu záchvatov a typu epilepsie,“ konštatuje odborníčka. „V optimálnom prípade môže pacient žiť život zdravého človeka. Asi 70 % epileptikov sa darí plne kompenzovať, čiže nemajú nijaké záchvaty, ak dodržujú spánkový režim a vyvarujú sa provokujúcich faktorov, napríklad alkoholu.“ Záchvaty, hlavne veľké, sú veľmi vyčerpávajúce. Epileptik sa často udrie pri páde, po záchvate ho bolia svaly, cíti sa unavený a nepamätá si, čo sa stalo a často ani to, ako sa ocitol tam, kde precitol. Tam, kde je porucha vedomia, prichádza aj ku strate pamäti, takže pacienti si veľký záchvat nepamätajú. Výpadok postihuje len krátkodobú, nie dlhodobú pamäť,“ hovorí lekárka. „Niektoré záchvaty môžu byť iba v polohe pocitu, na hranici bolesti, ale pacienti ich, najmä keď sa opakujú, vnímajú ako veľmi nepríjemné stavy. Sú pacienti, ktorí vidia takzvanú auru, a teda na základe predzvesti vedia, že budú mať záchvat. „Sú to tí šťastnejší, lebo sa na záchvat môžu pripraviť, niekam si sadnúť, tak aby sa nezranili.“

SkryťVypnúť reklamu

Viacnásobný hendikep
Epilepsia ovplyvňuje nielen fyzické, ale aj psychické a sociálne zdravie pacientov. Vyskytujú sa u nich problémy s koncentráciou, depresie alebo veľká podráždenosť častejšie ako u zdravých ľudí. Kvalita života klesá významne s výskytom záchvatov, deti môžu mať problémy s učením, pre dospelých je neľahké nájsť alebo udržať si zamestnanie. Ľudia o tomto ochorení vedia málo a vystavujú tak epileptikov diskriminácii. „Toto ochorenie je stigmatizujúce, odhliadnuc od toho, či je pacient kompenzovaný. Niekedy musíme dávať bizarné potvrdenia, že napríklad niekto môže viazať kytice. Často strácajú prácu, lebo zamestnávatelia nechcú mať problémy. Väčšina epileptikov však nemôže ísť do invalidného dôchodku, pretože nespĺňa kritériá Sociálnej poisťovne. Ľudia s epilepsiou pritom majú nezamestnanosť dva- až trikrát vyššiu ako zvyšok populácie, pretože sú na trhu práce menej konkurencieschopní. Treba si uvedomiť, že keď má niekto zápal pľúc, tak kašle, a keď má epilepsiu, bude mať občas záchvaty. Inak je to človek ako všetci ostatní,“ uzatvára Timárová.

SkryťVypnúť reklamu

Slobodná myseľ
Pre pacientov s epilepsiou funguje medzinárodný projekt Freedom in Mind, v rámci ktorého môžu prezentovať svoje umelecké diela a podeliť sa o pocity, čo pre nich znamená alebo by znamenal život bez záchvatov. O zapojení do iniciatívy sa dozviete viac na www.freedominmind.com

Prvá pomoc pri epileptickom záchvate:
Chorému uvoľnite šaty a zaistite stabilnú polohu na boku
Nikdy násilne nezasahujte, hlavu podložte napríklad kabátom
Nevyťahujte chorému počas záchvatu jazyk, nevkladajte nič medzi zuby
Ak záchvat trvá dlhšie alebo sa opakuje, zavolajte lekársku pomoc
Po ukončení záchvatu pacienta otočte nabok a hlavu skloňte tak, aby hlieny a sliny mohli voľne vytekať z úst

Epilepsia je do veľkej miery o sebadisciplíne
Pani Helena (60)
„Teraz som v invalidnom dôchodku, ale predtým som pracovala v materskej škole. V roku 1995 som mala mozgovú porážku, po ktorej sa u mňa začala epilepsia. Hneď po prvom záchvate mi nasadili medikamentóznu liečbu. Záchvaty mávam viackrát do týždňa – keď je to denne, tak sú malé, a ak je to iba občas, tak sú veľké. Pri malom záchvate zostanem dezorientovaná, na chvíľočku neviem, čo sa deje; pri veľkom stratím vedomie a nepamätám si, ako som sa ocitla tam, kde sa preberiem. Keď cítim, že prichádza záchvat, tak si zoberiem liek na upokojenie, sadnem si na miesto, kde viem, že si neublížim. Záchvat môže prísť aj v spánku, kedykoľvek a kdekoľvek. Veľmi dôležité je nepodľahnúť panike, pretože so strachom je záchvat silnejší, bolestivejší.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa po záchvate preberiem doma, tak mám pocit, že ma vykradli – všetko je zhodené a prevrátené, ako keby som sa s niekým bila. Vždy som veľmi doudieraná, mám strašné modriny. Nemám žiadnu špeciálnu diétu, teda okrem toho, že nesmiem nijaký alkohol, ani ten v cukríkoch z bonboniéry. Veľmi dôležitý je pravidelný spánok, neznamená to však, že si môžem poobede ľahnúť a dať si „šlofíka“. Nesmiem dostať mozog do útlmu, pretože to u mňa vyvoláva záchvat. Aj preto veľa čítam, lúštim krížovky, ale musím to robiť s mierou, lebo prehnaná aktivita môže spôsobiť stres. Epilepsia je do veľkej miery o sebadisciplíne, človek musí všetko robiť s mierou. Musela som sa s ňou naučiť žiť a moje okolie tiež. Keď som záchvat dostala na ulici, stalo sa mi, že ma okradli a málokedy sa nájde dobrák, ktorý vie pomôcť, väčšinou však ľudia zavolajú sanitku. Nosím so sebou lieky a kartičku, na ktorej je napísané, že som epileptička. Ľudia sa zrejme boja, pretože stav sa podobá tranzu, telo sa trasie v kŕčoch. Ľudia sú, žiaľ, veľmi málo informovaní, ale ani ja neviem, ako by som na ich mieste zareagovala.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Saša Petrášová, SMEženy, 41/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 749
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 871
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 374
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 301
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 144
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 829
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 761
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 447
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 9
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 904
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 540
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 171
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 899
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 495
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 946
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 530
  8. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 288
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
reklama
SkryťZatvoriť reklamu