SME

Ako si vybrať zvlhčovač vzduchu

Vzduch je k životu rovnako potrebný ako voda a potraviny. Aj keď sa jeho kvalita v priebehu roka výrazne nemení, v zimných mesiacoch sa klíma vykurovaných panelákových bytov mení na púšť. Vlhkosť klesá hlboko pod ideálnu hranicu a organizmus sa s nedo

Vzduch je k životu rovnako potrebný ako voda a potraviny. Aj keď sa jeho kvalita v priebehu roka výrazne nemení, v zimných mesiacoch sa klíma vykurovaných panelákových bytov mení na púšť. Vlhkosť klesá hlboko pod ideálnu hranicu a organizmus sa s nedostatkom vody v ovzduší nedokáže vyrovnať bez pomoci. Výmena starých netesných okien za nové problém so suchým vzduchom nevyrieši.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto nastupujú počas vykurovacej sezóny na pomoc elektronickí pomocníci, ktorí udržia vlhkosť pod kontrolou.

Suchý vzduch ničí zdravie
Nízka vlhkosť vzduchu netrápi iba astmatikov a alergikov. Pokožka, sliznice dýchacích ciest a očí sú v suchom prostredí vystavené záťaži, ktorá je spôsobená nadmerným odovzdávaním vlhkosti do okolitého priestoru. Ich vysúšanie sa prejaví na oslabení, čo znižuje obranyschopnosť pred vírusovými ochoreniami. O nižšom komforte a pohode ani nehovoriac.

SkryťZatvoriť reklamu

Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 percent. Percentá vyjadrujú objem vody vo vzduchu iba relatívne, pretože schopnosť viazania vody sa mení v závislosti od teploty. Čím je teplota vyššia, tým viac vody dokáže vzduch viazať. To znamená, že pri 22 stupňoch je pri 40-percentnej vlhkosti vo vzduchu viac vody, ako pri

18 °C. V zime sa vzduch presúša a v bytoch klesá hodnota pod hranicu 20 percent. Mnohí si pomáhajú odparovačmi na radiátoroch, interiérovými fontánkami a podobne, účinnosť je však žalostne nízka.
Vyššia vlhkosť vzduchu umocňuje pocit tepelnej pohody, so zvlhčovačom môžete ušetriť na kúrení.

Výkon podľa plochy miestnosti
Každý zvlhčovač vzduchu má obmedzený výkon. Treba počítať s tým, že výrobcovia ich navrhujú tak, aby zaistili príjemnú klímu v miestnosti, v ktorej sú nainštalované. Na ich správne fungovanie je potrebné zatvárať dvere, do otvoreného priestoru sa nehodia.

SkryťZatvoriť reklamu

Všímajte si nielen odporúčanú výmeru miestnosti, ale aj objem nádoby a intenzitu zvlhčovania. Určite vás nepoteší, ak bude potrebné do odparovača dolievať vodu dvakrát denne. Zvlhčovač nesmie byť umiestnený na nábytku alebo drevenej podlahe. V jeho tesnej blízkosti je vlhkosť vyššia ako vo zvyšku miestnosti. Miesto treba zvoliť tak, aby v bezprostrednej blízkosti neboli materiály pohlcujúce vlhkosť a v priestore bolo minimálne prúdenie vzduchu. Vyhýbať sa treba parapetným dos-kám na oknách a priestoru pri dverách. Účinnosť by sa znížila.

Vhodným doplnkom k zvlhčovaču je digitálny vlhkomer. Umiestnený by mal byť pre kontrolu klímy vo výške tváre človeka - či už v sede, alebo v stoji. Miesto treba zvoliť tak, aby vystihovalo priestor, kde sa pohybujeme. Ak vlhkosť presiahne rozumnú hranicu - zvyčajne 60 percent - so zvlhčovaním treba prestať. Príliš vysoká vlhkosť praje plesniam a baktériám.

SkryťZatvoriť reklamu

Ultrazvuk je úsporný
Najpopulárnejším druhom zvlhčovača je ultrazvukový. Jeho výhodou je malá spotreba energie a tichá prevádzka. Ultrazvuk rozkmitáva kovovú platničku, ktorá triešti vodu na mikroskopické kvapôčky, ktoré sú rozprašované do okolitého priestoru. Tak zvyšujú vlhkosť rýchlo a s vysokou účinnosťou. O niektorých modeloch je však známe, že môžu ultrazvukovými akustickými vlnami znepokojovať domáce zvieratá. Ideálne sú do miestností s celodenným pobytom. Pri modeloch, ktoré chcete umiestniť do spálne, sledujte hlučnosť - jemné vrčanie by vám mohlo pri posteli prekážať.

Parný zvlhčovač poteší výkonom
Tradičnou, avšak veľmi výkonnou technológiou zvlhčovania vzduchu je využívanie pary. Tá je vyrábaná výhrevnou špirálou z tenkého filmu vody na odparovacej platničke, ktorá je uzavretá vo zvlhčovacej komore. Jej úlohou je zmiešať horúcu paru s chladným vzduchom tak, aby bola do okolitého priestoru para vyfukovaná v prijateľnej teplote. Technologicky vyspelé modely vzduch schladzujú na teplotu okolitého priestoru, pri jednoduchších modeloch je potrebné počítať s tým, že budú teplotu v miestnosti zvyšovať. To však v zimných mesiacoch vôbec nemusí byť na škodu. Pozor však na spotrebu. Tisíc-wattový príkon je v porovnaní s 20 wattmi ultrazvuku podstatne viac.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak regulácia, tak automatická
Nespoliehajte sa na to, že vzduch je príliš suchý na to, aby sa vám ho s jednoduchým zvlhčovačom podarilo presýtiť nad optimálnu hranicu. Ak sa vám pomocník vymkne spod kontroly, doplatiť môžete nielen poškodením drevenej podlahy, nábytku a povrchovej úpravy stien, ale aj svojím zdravím. Príliš vlhké prostredie stimuluje rast plesní a baktérií.

Ideálne je, ak je zvlhčovač vybavený automatickou reguláciou výkonu. Znamená to, že máte možnosť nielen manuálne nastaviť rôzne stupne intenzity zvlhčovania, ale aj cieľovú úroveň vlhkosti. Senzor sníma vlastnosti mikroklímy a keď vlhkosť dosiahne stanovenú úroveň, beh sa dočasne zastaví.

Pozor na komfort
Podobne ako pri iných pomocníkoch, aj tu si všímajte jeho vlastnosti, aby pre nedostatok komfortu nový zvlhčovač neskončil nepoužívaný v skrini. Niektorí výrobcovia umožňujú používať výhradne destilovanú vodu, iní vybavujú zvlhčovače systémom alebo filtrami na demineralizáciu vody. Ubezpečte sa, že môžete použiť vodu z vodovodného kohútika a nebudete závislí od drahých filtrov.

SkryťZatvoriť reklamu

Všímajte si aj spôsob údržby. Ideálne je, ak sa na pravidelné čistenie môže použiť voda s prídavkom octu alebo kyseliny citrónovej. Komplikované rozoberanie, skladanie a mechanické čistenie býva časovo náročné. Praktická je aj antibakteriálna ochrana zabudovaná v plastoch, ktorá zabraňuje rastu baktérií a rias v nádobe.

Naše tipy:

Bionaire BWM 401 
Zvlhčovač pracuje vďaka externému senzoru samostatne, takže stačí nastaviť cieľovú vlhkosť a dolievať vodu. Výrobník pary používa výhrevné teleso, ktoré vyrába sterilnú paru, plasty sú ošetrené tak, aby zabraňovali rozmnožovaniu baktérií v nádržke. Vhodný je do väčších miestností s výmerou až 65 štvorcových metrov, siahnuť môžete aj po vonných esenciách.

Cena: 5680 korún
Technológia: vodná para, 0,45 l/h, 4,2 l nádrž
Príkon: 370 wattov
Výbava: elektronické riadenie s externým senzorom

SkryťZatvoriť reklamu
Philips SCH 580 
Ultrazvukový zvlhčovač s manuálnym nastavovaním výkonu. Chladný aerosol je do okolitého priestoru rozptyľovaný ventiláciou, výrobca sa sústredil na tichý chod. Výkon zodpovedá strojom strednej triedy, vo výbave je analógový teplomer kombinovaný s vlhkomerom na kontrolu klímy. Ak sa voda zo zásobníka minie, beh sa zastaví, s časovačom alebo automatickou reguláciou nepočítajte.

Cena: 3430 korún
Technológia: ultrazvuk, 0,25 l/h, 2 l nádrž
Príkon: 30 wattov
Výbava: autostop, vlhkomer, teplomer

ETA 0632 90000 
Ultrazvukový zvlhčovač vybavený ohrievačom pary. Mikroskopické kvapôčky vody získajú nahriatím vysokú efektívnosť pri migrácii priestoru, spotrebiteľ vníma rýchlejší nástup vlhkosti v priestoroch, ktoré sú zvlhčované iba v niektorej fáze dňa. Nastaviteľný výkon nie je previazaný so sledovaním vlhkosti, ide o zariadenie na sezónne použitie v obývačke, detskej izbe či spálni.

Cena: 2240 korún
Technológia: ultrazvuk + ohrev, 0,55 l/h, 7 l nádrž
Príkon: 40 +130 wattov
Výbava: ohrievač pary, manuálna regulácia, vysoká kapacita

SkryťZatvoriť reklamu
Tefal BH 4391 A0
Jednoduchý ultrazvukový zvlhčovač na príležitostné použitie. Vybavený je kazetou proti usadzovaniu vápnika z vody, výkon je regulovateľný v rozumnom rozsahu na pokrytie potrieb bežnej panelákovej miestnosti. Zásobník má kapacitu na 15 - 50 hodín prevádzky, súčasťou balenia je aj kolekcia na používanie vonných olejov.

Cena: 1949 korún
Technológia: ultrazvuk, 0,3 l/h, 4,5 l nádrž
Príkon: 30 wattov
Výbava: kazeta proti usadzovaniu vápnika

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  3. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  4. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  5. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych
  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  3. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  4. Lifehack pre domácnosť?
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  8. Rozhovor s Jurajom Moravčíkom o revolúcii v strešných materiálov
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 13 828
  2. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 11 535
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 135
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 7 982
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 082
  6. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 4 557
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 447
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 2 010
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie