Ach jaj, opäť to začína, sychravé počasie, usmrkané a ukašľané deti, OČR-ky, marodky, rušenie návštev, nabúraný rodinný program... Aj vy patríte k rodičom, ktorí rozmýšľajú, čo urobiť, aby to vaše dieťa nebolo opäť choré? Tak vitajte!
Tu sa síce nedozviete žiadny zázračný návod, ako svojich potomkov uchrániť pred chorobou, ani ako ich super rýchlo vyliečiť, čo vám však ponúkam, je možno trochu iný pohľad na vec. A teda otázka nie je: ako uchrániť, ale čo urobiť, aby choroba bola pre vaše dieťa prínosom, aby posilnila jeho organizmus a ten sa dokázal s budúcou infekciou lepšie vysporiadať.
Viete, koľko trvá normálna nádcha bez liečby? 7 dní. A viete koľko trvá s liečbou? Jeden týždeň. Viete, že 90% až 95% infekcií horných dýchacích ciest u detí je spôsobených vírusmi, na ktoré sú antibiotiká absolútne neúčinné? Viete, že normálne zdravé dieťa prekoná za rok asi 5 infekčných ochorení s teplotami?
Čo je horúčka, kašeľ, soplík? To samo o sebe nie je choroba! Ale je to zmysluplná reakcia organizmu na infekciu. Horúčka napríklad výrazne obmedzuje rast a množenie vírusov a baktérií, taktiež mobilizuje vlastný imunitný systém, zvyšuje aktivitu bielych krviniek zodpovedných za ničenie nezvaných hostí, ktorý sa šíria v tele. Opuchnutá sliznica nosa a soplík, to je zápalová reakcia napadnutej oblasti, pri ktorej dochádza k sústave procesov, likvidujúcich patogény tzv. „bacily“. A kašeľ je dômyselný reflex, ktorého úlohou je zbaviť sa všetkého, čo v dýchacích cestách dráždi.
Vyznať sa v spleti super-účinných liekov, ktoré z chorého urobia za pár minút zdravého, je naozaj ťažké. Zdravý sedliacky rozum nám však jasne signalizuje, že tu niečo nesedí. Áno, úľava sa síce dostaví rýchlo, aj horúčka a bolesť ustúpi, ale len vďaka tomu, že liek blokuje naše vlastné obranné reakcie proti útočiacej infekcii. Navyše, keď sa dieťa cíti zrazu opäť dobre, skúste ho udržať v posteli. Neviem, či je na mieste nazývať tieto lieky „liekmi“.
Je to normálne a prirodzené, každý rodič chce svojmu dieťaťu len to najlepšie, a ak už je choré, tak nech aspoň čo najmenej trpí. Veľmi dôležitý je náš vlastný postoj k utrpeniu. Utrpenie v dnešnej dobe v našej spoločnosti akosi nieje „in“. Kde sa dá, sa mu vyhýbame a volíme ľahšiu cestu. Navyše fyzická i cenová dostupnosť utišovadiel rôzneho druhu je tak dokonalá. Tak prečo? Ale nieje aj schopnosť trpieť a odriekanie súčasťou života? Je to vec pohľadu. V zásade každé učenie je spojené s istou mierou utrpenia. (Spomínate si na svoje školské roky?) Isté je, že po prekonanom ochorení je organizmus silnejší, zdravší a „múdrejší“ než pred ním. A častokrát je tá zmena viditeľná i na duševnom živote dieťaťa.Inými slovami bežné soplíky, kašeľ a teplota k detskému veku patria, nie je to nič zlé, nič kvôli čomu by sme mali behať hneď po doktoroch.
Detské choroby tu sú a budú. A je dobré, že tu sú, lebo práve vďaka nim si dieťa môže budovať kvalitný imunitný systém, aby mohlo byť v dospelosti plne vyzbrojené, a teda „zdravé“. Nebojte sa horúčky! Dávno je už vedecky dokázané, že horúčka podporuje imunitný systém. Že horúčkové ochorenia prekonané v detstve sú významnou prevenciou nádorových ochorení v dospelom veku. Že deti, ktoré neužívali antibiotiká majú výrazne nižší výskyt alergických reakcií. Napriek tomu je zvyk používať „lieky proti horúčke“ zakorenený veľmi hlboko.
Dnešní rodičia často ani nevedia, ako také normálne horúčkové ochorenie prirodzene prebieha. Musíme sa to učiť. Prvé horúčky bez čapíkov a sirupov proti teplote sú pre rodiča vždy krokom veľmi ťažkým. Dôležité je mať oči a uši otvorené a učiť sa intuitívne posúdiť závažnosť situácie.
Myslíme o dva kroky vpred, a nielen krátkozrako: „aby sa môjmu malému uľavilo, nech sa tak netrápi...“, ale aj, čo mu to dáva do života: učiť sa zvládať trápenie, lepšiu imunitu v dospelosti a teda lepšie zdravie do budúcna, a to nieje málo! Tak veľa zdaru, keď budete najbližšie doma s deťmi marodiť!
Nabudúce: Čo teda vlastne robiť, keď sú deti choré? (Praktické rady lekárky a mamy troch detí)
Autor: MUDr. Mgr. Pitoňáková Zuzana