Práve jeseň je ročné obdobie, keď sme viac náchylní na rôzne ochorenia a naša imunita je oslabená. Aloe vera má silné protizápalové účinky, pôsobí antibakteriálne, antivírusovo, proti pliesňam a zvyšuje odolnosť organizmu proti rôznym infekciám. „Práve pre tieto účinky odporúčam šťavu z aloe vera piť najmä v jesennom a jarnom období. Dennou dávkou šťavy z aloe vera dostávame do organizmu dennú potrebnú dávku vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov, čiže tie látky, ktoré potrebujeme na posilnenie organizmu, a tým na zabezpečenie dobrej imunity,“ vymenúva lekárka Gabriela Vajová. Ako prevencia sa odporúča vypiť denne na lačný žalúdok 30 mililitrov a u detí 15 mililitrov šťavy. Celkové množstvo by malo dosahovať dva až tri litre pri jednej kúre, ktorá sa môže opakovať tri až štyrikrát ročne. V prípade už začínajúcej infekcie treba denné dávky zvýšiť na dvoj- až trojnásobok. Netreba sa obávať predávkovania, pri požívaní šťavy z aloe vera to nehrozí.
Kožné ochorenia
Prípravky z dužiny aloe vera sa dajú veľmi dobre použiť aj pri rôznych kožných ochoreniach. „Ako lekárka mám s aloe vera veľmi dobré skúsenosti pri preliečovaní napríklad aknóznej pleti, pri ekzémoch rôzneho typu, psoriáze, popáleninách a rôznych poraneniach kože. Pacient si však musí uvedomiť, že aj keď je aloe vera nazývaná zázračnou rastlinou, zázraky sa nedejú. Musí byť trpezlivý,“ tvrdí lekárka. Vyliečenie nemusí nastať za týždeň či mesiac. Dĺžka liečenia je samozrejme závislá od stupňa ťažkosti kožného problému. „Podľa mojich skúsenosti zlepšenie nastane už po mesiaci. Po päť- až šesťmesačnej intenzívnej kúre sa kožné problémy vytrácajú,“ vysvetľuje Vajová. Pri tejto liečbe sa pije šťava z aloe vera a súčasne sa aplikuje výťažok z aloe vera aj zvonku vo forme gélu. Pacient však prirodzene musí dodržiavať aj pokyny, ktoré sa týkajú zmeny stravovacích návykov.
Pomoc v ústach
Nenadarmo sa hovorí, že problémy je dobré riešiť ešte predtým, ako nastanú. To platí aj pri ústnej hygiene, kde môže byť aloe vera taktiež nápomocná. Ústna dutina je totiž tá časť v ľudskom organizme, ktorá má najcitlivejšiu a pritom najaktívnejšiu formu sliznice. „Práve cez jej sliznicu sa vstrebávajú účinné látky, ktoré organizmus potrebuje na normálne fungovanie najrýchlejšie v najväčšom množstve. Pri tejto činnosti sliznici vo veľkej miere pomáhajú sliny nahromadené v ústnej dutine,“ hovorí Vajová. Preto sa šťava z aloe vera odporúča piť na lačný žalúdok, pred prehltnutím podržať chvíľu v ústnej dutine tak, ako keby sme si chceli vypláchnuť ústa, a potom šťavu so slinami prehltnúť. Aktívne látky zo šťavy počas zadržania v dutine vyvinú aj svoju dezinfekčnú činnosť, dochádza k očiste sliznice, takže nastáva prirodzená forma hygieny. „Prečisťuje sa povrch jazyka, odolnosť ďasien sa zlepší, sú menej zraniteľné. Výživa krvnou cestou a očista cestou miazgy udržiava ďasná zdravé, silné a tým samozrejme do značnej miery prispievajú aj k zachovaniu zdravých zubov,“ uzatvára lekárka.
O aloe vera
Aloe vera je často nazývaná aj „zázračná rastlina“ alebo „prírodný liečiteľ“. Základnými a najdôležitejšími zložkami šťavy sú vitamíny, minerálne látky, stopové prvky a prirodzené tráviace enzýmy. Výťažok z aloe vera sa užíva najčastejšie v tekutej a tabletkovej forme. Obe sa dajú použiť na preventívne aj liečebné účely, pozitívne ovplyvňujú fungovanie ľudských orgánov, orgánových systémov. Tekutá forma je však oveľa účinnejšia, pretože získaná šťava sa oveľa rýchlejšie a najmä ľahšie vstrebáva cez sliznicu.
Od A po Z
Iba niektoré zo zdravotných problémov, ktoré pomáha liečiť:
A: alergie, afty, artérioskleróza, abscesy, astma, akné, artritída, aktivovanie tráviacich enzýmov, antibakteriálne účinky, antimykotikum, antiseptikum,
D: diabetes, depresie, dezodoračné účinky; ďasná: zápal, detoxikácia
K: krv: zníženie hladiny cukru; krvácanie: zastavenie; krvinky: zvyšovanie množstva
T: trávenie: poruchy
Z: zápcha, zuby: bolesti; žalúdok: zápal, žalúdočné vredy
Autor: SMEženy 40/2007