Ako predať a kúpiť
Chystáme sa predať byt v osobnom vlastníctve. Chceme kúpiť rodinný dom. Aké doklady musím poskytnúť kupujúcemu a a ké by som malal vyžadovať pri kúpe domu, čo si zistiť, overiť? Musím z predaja bytu zaplatiť daň, aj keď si za tie peniaze kúpim dom?
Zdenka F., Partizánske
Vzhľadom na rozsiahlosť uvedenej problematiky môžem upozorniť iba na niektoré špecifiká. V prípade, že máte záujem previesť vlastnícke právo k bytu na tretiu osobu, bude sa prevod vlastníctva spravovať zákonom č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (ďalej len „zákon“). Kupujúci môže od vás požadovať, aby ste mu predložili znalecký posudok s cieľom zistenia technického stavu bytu, potreby vykonania opráv, pôdorysu bytu a v neposlednom rade údajov na liste vlastníctva, ktorý je súčasťou posudku. Zmluva o prevode musí byť písomná a musí obsahovať všetky náležitosti stanovené zákonom, podpis prevodcu musí byť overený notárom a jej prílohou musí byť i vyhlásenie správcu, že vlastník bytu nemá nedoplatky na úhradách za plnenia spojené s užívaním bytu a na fonde prevádzky, údržby a opráv. Uzatvorenie zmluvy o prevode bytu je len prvým predpokladom nadobudnutia vlastníckeho práva k bytu. Vlastnícke právo k bytu nadobudne kupujúci momentom kladného rozhodnutia správy katastra o povolení vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.
Pri kúpe domu je vhodné poradiť sa s právnikom, ktorý vám poradí i s ďalšími aspektmi prevodu, ako napr. otázka spôsobu platby kúpnej ceny, možnosť odstúpenia od zmluvy, komunikácia s bankou v prípade čerpania hypotekárneho úveru a pod.
Je vhodné najmä požadovať od predávajúceho, aby vám preukázal spôsob nadobudnutia vlastníckeho práva k domu príslušnými listinnými dokladmi (napr. kúpna zmluva, osvedčenie o dedičstve a i.). Taktiež požadujte minimálne aktuálny výpis z listu vlastníctva (prípadne celý znalecký posudok), zamerajte sa, aby časť C listu vlastníctva – ťarchy, ako i poznámka, boli bez zápisov, ktoré by vaše budúce vlastnícke právo mohli nepriaznivo ovplyvniť. Z hľadiska platby kúpnej ceny je pre vás ako kupujúceho najvýhodnejšie, aby ste túto zaplatili až potom, čo budete ako vlastník zapísaná na liste vlastníctva.
Samostatnú daň z odplatného prevodu nehnuteľností platiť už nebudete vzhľadom na to, že povinnosť zaplatiť mal prevodca nehnuteľnosti len v prípade, ak mu táto vznikla ku koncu roka 2004. V zmysle zákona o dani z príjmov FO a PO patrí príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti medzi ostatné príjmy fyzických osôb, a teda podlieha zdaneniu 19-percentnou daňovou sadzbou. Výnimku predstavuje predaj bytu, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po obdobie dvoch rokov bezprostredne pred predajom, ako i predaj bytu nadobudnutého dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tohto bytu preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa.
Autor: Katarína Chalková, advokátka