Nitra - mekka slovenskej histórie. Tento prívlastok nie je vôbec zveličený, veď od čias Samovej ríše až po súčasnosť sa tu zachovalo takmer 50 kultúrnohistorických pamiatok. Pripomeňme si aspoň areál Nitrianskeho hradu, kde bol vysvätený v roku 830 prvý kresťanský kostol na území Slovenska. Z ďalších pamätihodností spomeňme Kluchov palác. Dominantou stavby je socha Atlanta od sochára Vavrinca Dunajského z Ľubietovej, ktorá podopiera skosené nárožie poschodia. Socha bola vytvorená v roku 1820 a ľudovo je nazývaná aj Corgoň. Zabudnúť nemožno ani na Kostol sv. Emeráma, františkánsky kláštor s kostolom, románsky Kostol sv. Štefana, Kostol Matky Božej na kalvárii.
Kláštor a tri kaštiele
Pri výletoch do širokého okolia Nitry nemožno minúť kláštor v Hronskom Beňadiku, o ktorom prvá písomná zmienka pochádza už z roku 1075. Hoci je vonkajšia fasáda kláštora schátraná, vnútri sa nachádzajú skutočné historické skvosty. Medzi inými nástenné maľby zo 14. storočia znázorňujúce legendu o sv. Jurajovi, gotické plastiky alebo neskorogotický relikviár z roku 1483. Vzácnym svedkom dejín je aj románsky kostol v Diakovciach, v ktorom používali veriaci Prayov kódex - najstaršiu pamiatku maďarského jazyka z polovice 13. storočia. Popri historickom význame sa najmä v poslednom období zvyšuje aj využitie pamiatok v cestovnom ruchu. Čoraz vyhľadávanejšie sú totiž historické objekty, ktoré nezostávajú len archívom vzácnych expozícií, ale umožňujú návštevníkom aktívne ich využiť. Medzi ne patrí barokovo-klasicistický kaštieľ v Mojmírovciach. Už po dlhé roky je inšpiráciou pre umelcov výtvarníkov, ktorých diela zdobia steny historickej budovy. Každý rok v júli sa tu konajú výstavy maliarov z celého sveta. V zámockej strelnici si prídu na svoje milovníci športovej streľby a zámocký park je ideálnym miestom na piknik v kruhu priateľov. Navyše po viacerých rekonštrukciách sa z kaštieľa a bývalého žrebčína stalo moderné hotelové a kongresové zariadenie s komplexnými službami v cestovnom ruchu.
Chcete sa cítiť ako šľachtic? Nech sa páči, dvojposteľová izba stojí približne 1390 Sk. Spisovateľovi Karolovi Strmeňovi či jazykovedcovi Antonovi Bernolákovi zase učaroval kaštieľ z 18. storočia v Palárikove. Je v ňom jedna z najbohatších zbierok zbraní a loveckých trofejí, ktorá sa vďaka bohatej poľovníckej tradícii v tunajšej obci naďalej rozrastá. Interiér je teda, pochopiteľne, zariadený v poľovníckom štýle. Okolo kaštieľa je udržiavaný anglický park, v ktorom rastie veľa cudzokrajných drevín. Okrem tohto skvostu je Palárikovo známe rozsiahlou asi 3000 hektárovou bažantnicou, ktorá je od roku 1976 vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť. Ako súkromné sídlo prvého česko-slovenského prezidenta Tomáša G. Masaryka sa preslávil renesančný zámok v Topoľčiankach. Až do roku 1951 sa s jeho vkusom stotožňovali aj ďalší štátnici. Najväčším pokladom Topoľčianok je Národný žrebčín, ktorý ako jeden z mála žrebčínov v Európe chová súčasne štyri rôzne plemená - arabského, lipicanského, huculského a športového koňa. Obec sa stala známou aj chovom zubrov, pričom tunajšia zvernica je jednou z najväčších v stred-nej Európe. Našťastie, dnes si už môže vychutnať miestne pozoruhodnosti každý, nielen politici. V súčasnosti slúžia tri renesančné krídla zámku ako hotel, ktorého hostia majú k dispozícii aj apartmány s pôvodným zariadením.
Skalné obydlia v Brhlovciach
Vyhľadávaným turistickým miestom sú aj skalné obydlia v Brhlovciach neďaleko Levíc. V lokalite Šurda tu dodnes žijú ľudia v kamenných domoch či lepšie povedané v umelo vytvorených jaskyniach. Podľa miestnej tradície tunajšie skalné obydlia majú svoj pôvod v ochrane domáceho obyvateľstva pred nájazdmi Turkov v 16. a 17. storočí. Ak sa chcete do kamenných obydlí pozrieť zvnútra, až do októbra sú sprístupnené v dňoch pondelok, štvrtok, sobota a nedeľa v čase od 9.00 do 16.00. Spomeňme ešte ďalšie zvláštnosti okolitého kraja - unikátny plávajúci vodný mlyn v Kolárove, ku ktorému vedie najdlhší drevený most v strednej Európe, ale aj hrady Hrušov, Gýmeš alebo Oponický hrad. Medzi pozoruhodnosti tunajšieho kraja patrí aj Arborétum Mlyňany v Tesárskych Mlyňanoch pri Zlatých Moravciach, kde je na rozlohe 67 ha udomácnených približne 2,5-tisíca druhov prímorských a stredomorských drevín z východnej Ázie, Severnej Ameriky či z Kaukazu.
Miestne pochutiny
V Nitrianskom kraji skoro na každom kroku badať bohatú vinársku tradíciu. Pre milovníkov božského nápoja bude preto určite zážitkom návšteva tradičných pivníc na Dolnom Pohroní, pričom medzi najznámejšie patria vínne pivnice v obci Kamenica nad Hronom. Okrem ochutnávky vín však majú návštevníci Ipeľského Sokolca neďaleko Šiah možnosť spoznať aj tradíciu včelárstva a výrobu medu a medoviny.
Autor: Jozef Terem, SMEženy, 39/2007