SME
reklama

Keď je detská postieľka mokrá...

Nočné pomočovanie je jedným z najväčších problémov detí. Môže ovplyvniť ich vývoj a negatívne ich poznačiť na celý život. Deti ho považujú za tretí najstresujúcejší faktor po úmrtí rodičov a oslepnutí.

Problém nočného pomočovania pozná vari každý rodič. A priznajme si, pre mnohých je to doslova nočná mora. Ten istý scenár opakujúci sa každú noc, a možno i niekoľkokrát počas nej. Do piatich rokov ide viac-menej o bežnú záležitosť. „O primárnej nočnej enuréze (PNE) hovoríme vtedy, ak sa staršie ako päťročné dieťa pomočuje od narodenia, čiže nemalo suché obdobie, keď pomočovanie nebolo prítomné aspoň šesť mesiacov a ak zároveň nie je tento stav spojený so žiadnou primárnou psychickou poruchou, anatomickou alebo funk-čnou anomáliou obličiek a vývodných močových ciest, či s ochorením iného orgánového systému,“ objasňuje nefrologička Zuzana Detrichová. Ako ďalej dodáva, schopnosť dieťaťa kontrolovať močenie sa vyvíja postupne, u niekoho skôr, u iného neskôr. Dieťa dokáže kontrolovať tvorbu a odchádzanie moču najprv cez deň, už okolo veku troch rokov, a neskôr aj v noci.

Čo hovoria čísla
Nočné pomočovanie je po alergii druhým najčastejším problémom detí, ktorým trpia chlapci aj dievčatá. Frekventovanejší výskyt je však zaznamenaný u silnejšieho pohlavia. „Týmto problémom trpí 10 až 15 percent detí starších ako päť rokov a takmer dve percentá adolescentov vo veku od 12 do 18 rokov. Štatistiky tiež hovoria, že v 30-člennej triede sedemročných detí sú približne tri, ktoré sa pomočujú,“ spresňuje nefrologička. S pribúdajúcim vekom dieťaťa môže síce tento problém ustúpiť, ale asi u jedného percenta dospelých pretrváva i naďalej. Pravdepodobnosť výskytu u dieťaťa je vyššia, ak sa nočné pomočovanie prejavilo aspoň u jedného z rodičov.

Mýty a realita
Vo verejnosti pretrvávajú nepravdivé predstavy, že nočné pomočovanie je psychickým ochorením, výsledkom oneskoreného vývoja dieťaťa či dôsledkom hlbokého spánku. „Tieto omyly často vedú k utajovaniu problému, neriešeniu, trestaniu dieťaťa alebo k rôznym neúčinným postupom na odstránenie pomočovania,“ vystríha Detrichová a dodáva, „rodičia by sa mali v prvom rade prestať hanbiť za tento nočný problém a začať ho riešiť. V prvom rade by to mali povedať svojmu obvodnému detskému lekárovi, ktorý dieťa pošle do nefrologickej alebo enuretickej ambulancie. Tu po odobratí anamnézy, dôkladnom vyšetrení dieťaťa a po zrealizovaní potrebných laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení stanovia, o aký typ nočného pomočovania ide.“ Na základe diagnózy sú niekedy potrebné ešte ďalšie špecializované vyšetrenia, ktoré umožnia nastaviť optimálnu liečbu. Rozhodne nie je vhodné čakať, kým dieťa z pomočovania „vyrastie“ alebo na ňom skúšať rôzne „zaručené postupy“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nefrologička si spomína aj na príklad z praxe, keď záchranka priviezla na oddelenie trinásťročného obézneho chlapca v bezvedomí so zlyhávajúcimi vitálnymi funkciami. „Pri jeho príjme uviedli rodičia úmyselné požitie veľkého množstva rôznych druhov liekov. Po prebratí pacienta a stabilizovaní životne dôležitých funkcií absolvoval psychiatrické vyšetrenie so zarážajúcim odhalením. Dôvodom jeho úmyslu spáchať samovraždu bolo nočné pomočovanie - od narodenia sa údajne pomočoval takmer každú noc, rodičia s ním u lekára neboli, doteraz sa neliečil, so svojím problémom sa trápil sám. Rodičia sa kvôli nemu hádali, mladší súrodenci sa mu vysmievali, bili ho, nechceli s ním spať v jednej izbe. Nemal kamarátov, nikam nechodil, zle sa učil... Smrť videl ako jediné východisko z tejto situácie. V nemocnici následne absolvoval kompletné nefrologické vyšetrenie so stanovením diagnózy PNE a určením liečby. Po 18 mesiacoch sa úplne zbavil problému pomočovania. A neboli ani potrebné ďalšie návštevy psychológa. Pacient dokonca schudol, aj vďaka cvičeniu nadobudol sebavedomie a dnes je z neho celkom úspešný stredoškolák.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odhalenie príčiny
Primárna nočná enuréza sa považuje za multifaktorálne ochorenie. Jednou z príčin je porucha diurálneho rytmu tvorby moču. „Znamená to, že zatiaľ čo zdravé deti tvoria dva- až trikrát viac moču cez deň a maximum je medzi 10.00 - 14.00 hodinou, u detí s primárnou nočnou enurézou je pomer opačný: maximum tvorby moču je medzi 18.00 - 22.00 hodinou a moču je dva- až trikrát viac v noci,“ vysvetľuje Detrichová. Ďalšími príčinami sú znížené vylučovanie hormónu tvoreného v mozgu, takzvaného vazopresínu, ktorý znižuje tvorbu moču v noci, či znížená nočná citlivosť obličkových tubulov na účinky tohto hormónu, keď obličky tvoria väčší objem málo koncentrovaného moču. Svoju úlohu pri ochorení zohráva aj kapacita močového mechúra. „Zistilo sa, že mladšie deti s PNE majú nižšiu maximálnu kapacitu mechúra ako v kontrolnej skupine zdravých detí. Vekom sa postupne u týchto detí kapacita močového mechúra zvýši, bez potreby medikamentózneho či iného zásahu.“ Pri vymenovaní príčin primárnej nočnej enurézy nemožno zabudnúť ani na genetické či psychoemočné faktory, ako i stupeň zrelosti centrálneho nervového systému.

Liečby sa netreba báť
Prvým krokom liečby dieťaťa by podľa nefrologičky malo byť zavedenie enuretického režimu, ktorý pozostáva predovšetkým z pitného a spánkového režimu, z režimu močenia a úpravy pravidelnosti stolice. „Ak sa vysvetlí, že PNE je zvládnuteľný stav, ktorý je následkom spomaleného vývoja niektorých telesných funkcií, ak sa zabezpečí spolupráca s rodinou a motivácia dieťaťa a jeho účasť na riešení problému, spolu s dodržiavaním tohto režimu sa dosiahne až v 15 – 20 percentách prípadov v priebehu nasledujúcich ôsmich týždňov odstránenie enurézy bez potreby medikamentóznej liečby,“ uvádza Detrichová. Malí pacienti by rozhodne nemali podceňovať cvičenie na posilňovanie svalstva panvového dna. Pri liečbe sa vhodným pomocníkom stáva aj enuretický alarm - malý elektronický prístroj, ktorý zvukovým signálom reaguje na mimovoľný únik moču. Nemalý podiel na úspešnom odstránení tohto zdravotného problému však nesie medikamentózna liečba. Jej úlohou je napodobniť prirodzenú schopnosť organizmu regulovať množstvo moču vytvoreného v noci na normálny objem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rady pri liečbe primárnej nočnej enurézy
Pitný režim

Väčšinu tekutín vypiť ráno a dopoludnia. Popoludní a večer obmedziť príjem tekutín. Hodinu pred spánkom už nepiť, v prípade veľkého smädu len 3 – 4 hlty čistej vody.
V popoludňajších a večerných hodinách sa neodporúča piť nápoje s obsahom teínu a kofeínu (kola, čierny čaj), korenisté, slané jedlá, polievky, ovocie s vysokým obsahom vody (napr. melón).

Režim spánku
Na noc sa odporúča použiť gumovú podložku pod posteľnú plachtu. Nie je vhodné používať plienky!  Minimalizovať večerné aktivity, ktoré by mohli pôsobiť na dieťa stresujúco (filmy v televízii, rodinná hádka). Dve hodiny po zaspaní dieťaťa ho „preniesť“ na toaletu a dohliadnuť, aby sa vymočilo. Netreba ho úplne prebudiť.

Režim močenia
Pravidelne močiť počas celého dňa - každé 2 až 3 hodiny. Tesne pred spánkom sa úplne vymočiť. Akékoľvek problémy spojené
s močením (odkvapkávanie, nutkanie a pod.) si zaznamenať a prekonzultovať s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Andrea Kučerová, SMEženy 39/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 714
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 830
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 019
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 015
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 672
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 174
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 801
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 552
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 389
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 837
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 383
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 352
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 159
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu