SME

Keď je detská postieľka mokrá...

Nočné pomočovanie je jedným z najväčších problémov detí. Môže ovplyvniť ich vývoj a negatívne ich poznačiť na celý život. Deti ho považujú za tretí najstresujúcejší faktor po úmrtí rodičov a oslepnutí.

Problém nočného pomočovania pozná vari každý rodič. A priznajme si, pre mnohých je to doslova nočná mora. Ten istý scenár opakujúci sa každú noc, a možno i niekoľkokrát počas nej. Do piatich rokov ide viac-menej o bežnú záležitosť. „O primárnej nočnej enuréze (PNE) hovoríme vtedy, ak sa staršie ako päťročné dieťa pomočuje od narodenia, čiže nemalo suché obdobie, keď pomočovanie nebolo prítomné aspoň šesť mesiacov a ak zároveň nie je tento stav spojený so žiadnou primárnou psychickou poruchou, anatomickou alebo funk-čnou anomáliou obličiek a vývodných močových ciest, či s ochorením iného orgánového systému,“ objasňuje nefrologička Zuzana Detrichová. Ako ďalej dodáva, schopnosť dieťaťa kontrolovať močenie sa vyvíja postupne, u niekoho skôr, u iného neskôr. Dieťa dokáže kontrolovať tvorbu a odchádzanie moču najprv cez deň, už okolo veku troch rokov, a neskôr aj v noci.

Čo hovoria čísla
Nočné pomočovanie je po alergii druhým najčastejším problémom detí, ktorým trpia chlapci aj dievčatá. Frekventovanejší výskyt je však zaznamenaný u silnejšieho pohlavia. „Týmto problémom trpí 10 až 15 percent detí starších ako päť rokov a takmer dve percentá adolescentov vo veku od 12 do 18 rokov. Štatistiky tiež hovoria, že v 30-člennej triede sedemročných detí sú približne tri, ktoré sa pomočujú,“ spresňuje nefrologička. S pribúdajúcim vekom dieťaťa môže síce tento problém ustúpiť, ale asi u jedného percenta dospelých pretrváva i naďalej. Pravdepodobnosť výskytu u dieťaťa je vyššia, ak sa nočné pomočovanie prejavilo aspoň u jedného z rodičov.

Mýty a realita
Vo verejnosti pretrvávajú nepravdivé predstavy, že nočné pomočovanie je psychickým ochorením, výsledkom oneskoreného vývoja dieťaťa či dôsledkom hlbokého spánku. „Tieto omyly často vedú k utajovaniu problému, neriešeniu, trestaniu dieťaťa alebo k rôznym neúčinným postupom na odstránenie pomočovania,“ vystríha Detrichová a dodáva, „rodičia by sa mali v prvom rade prestať hanbiť za tento nočný problém a začať ho riešiť. V prvom rade by to mali povedať svojmu obvodnému detskému lekárovi, ktorý dieťa pošle do nefrologickej alebo enuretickej ambulancie. Tu po odobratí anamnézy, dôkladnom vyšetrení dieťaťa a po zrealizovaní potrebných laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení stanovia, o aký typ nočného pomočovania ide.“ Na základe diagnózy sú niekedy potrebné ešte ďalšie špecializované vyšetrenia, ktoré umožnia nastaviť optimálnu liečbu. Rozhodne nie je vhodné čakať, kým dieťa z pomočovania „vyrastie“ alebo na ňom skúšať rôzne „zaručené postupy“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nefrologička si spomína aj na príklad z praxe, keď záchranka priviezla na oddelenie trinásťročného obézneho chlapca v bezvedomí so zlyhávajúcimi vitálnymi funkciami. „Pri jeho príjme uviedli rodičia úmyselné požitie veľkého množstva rôznych druhov liekov. Po prebratí pacienta a stabilizovaní životne dôležitých funkcií absolvoval psychiatrické vyšetrenie so zarážajúcim odhalením. Dôvodom jeho úmyslu spáchať samovraždu bolo nočné pomočovanie - od narodenia sa údajne pomočoval takmer každú noc, rodičia s ním u lekára neboli, doteraz sa neliečil, so svojím problémom sa trápil sám. Rodičia sa kvôli nemu hádali, mladší súrodenci sa mu vysmievali, bili ho, nechceli s ním spať v jednej izbe. Nemal kamarátov, nikam nechodil, zle sa učil... Smrť videl ako jediné východisko z tejto situácie. V nemocnici následne absolvoval kompletné nefrologické vyšetrenie so stanovením diagnózy PNE a určením liečby. Po 18 mesiacoch sa úplne zbavil problému pomočovania. A neboli ani potrebné ďalšie návštevy psychológa. Pacient dokonca schudol, aj vďaka cvičeniu nadobudol sebavedomie a dnes je z neho celkom úspešný stredoškolák.“

SkryťVypnúť reklamu

Odhalenie príčiny
Primárna nočná enuréza sa považuje za multifaktorálne ochorenie. Jednou z príčin je porucha diurálneho rytmu tvorby moču. „Znamená to, že zatiaľ čo zdravé deti tvoria dva- až trikrát viac moču cez deň a maximum je medzi 10.00 - 14.00 hodinou, u detí s primárnou nočnou enurézou je pomer opačný: maximum tvorby moču je medzi 18.00 - 22.00 hodinou a moču je dva- až trikrát viac v noci,“ vysvetľuje Detrichová. Ďalšími príčinami sú znížené vylučovanie hormónu tvoreného v mozgu, takzvaného vazopresínu, ktorý znižuje tvorbu moču v noci, či znížená nočná citlivosť obličkových tubulov na účinky tohto hormónu, keď obličky tvoria väčší objem málo koncentrovaného moču. Svoju úlohu pri ochorení zohráva aj kapacita močového mechúra. „Zistilo sa, že mladšie deti s PNE majú nižšiu maximálnu kapacitu mechúra ako v kontrolnej skupine zdravých detí. Vekom sa postupne u týchto detí kapacita močového mechúra zvýši, bez potreby medikamentózneho či iného zásahu.“ Pri vymenovaní príčin primárnej nočnej enurézy nemožno zabudnúť ani na genetické či psychoemočné faktory, ako i stupeň zrelosti centrálneho nervového systému.

Liečby sa netreba báť
Prvým krokom liečby dieťaťa by podľa nefrologičky malo byť zavedenie enuretického režimu, ktorý pozostáva predovšetkým z pitného a spánkového režimu, z režimu močenia a úpravy pravidelnosti stolice. „Ak sa vysvetlí, že PNE je zvládnuteľný stav, ktorý je následkom spomaleného vývoja niektorých telesných funkcií, ak sa zabezpečí spolupráca s rodinou a motivácia dieťaťa a jeho účasť na riešení problému, spolu s dodržiavaním tohto režimu sa dosiahne až v 15 – 20 percentách prípadov v priebehu nasledujúcich ôsmich týždňov odstránenie enurézy bez potreby medikamentóznej liečby,“ uvádza Detrichová. Malí pacienti by rozhodne nemali podceňovať cvičenie na posilňovanie svalstva panvového dna. Pri liečbe sa vhodným pomocníkom stáva aj enuretický alarm - malý elektronický prístroj, ktorý zvukovým signálom reaguje na mimovoľný únik moču. Nemalý podiel na úspešnom odstránení tohto zdravotného problému však nesie medikamentózna liečba. Jej úlohou je napodobniť prirodzenú schopnosť organizmu regulovať množstvo moču vytvoreného v noci na normálny objem.

SkryťVypnúť reklamu

Rady pri liečbe primárnej nočnej enurézy
Pitný režim

Väčšinu tekutín vypiť ráno a dopoludnia. Popoludní a večer obmedziť príjem tekutín. Hodinu pred spánkom už nepiť, v prípade veľkého smädu len 3 – 4 hlty čistej vody.
V popoludňajších a večerných hodinách sa neodporúča piť nápoje s obsahom teínu a kofeínu (kola, čierny čaj), korenisté, slané jedlá, polievky, ovocie s vysokým obsahom vody (napr. melón).

Režim spánku
Na noc sa odporúča použiť gumovú podložku pod posteľnú plachtu. Nie je vhodné používať plienky!  Minimalizovať večerné aktivity, ktoré by mohli pôsobiť na dieťa stresujúco (filmy v televízii, rodinná hádka). Dve hodiny po zaspaní dieťaťa ho „preniesť“ na toaletu a dohliadnuť, aby sa vymočilo. Netreba ho úplne prebudiť.

Režim močenia
Pravidelne močiť počas celého dňa - každé 2 až 3 hodiny. Tesne pred spánkom sa úplne vymočiť. Akékoľvek problémy spojené
s močením (odkvapkávanie, nutkanie a pod.) si zaznamenať a prekonzultovať s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Andrea Kučerová, SMEženy 39/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 121
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 892
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 574
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 466
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 971
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 606
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 206
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 800
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 063
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 994
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 597
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 41 548
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 165
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 927
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 601
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu