
Talianska kuchyňa patrí nepochybne medzi najoriginálnejšie, najchutnejšie a najznámejšie kuchyne svetovej gastronómie.
LÍDRI V GASTRONÓMII?
Prvenstvo jej patrí aj v jednoduchosti prípravy. Žiadne dlhé varenie či prekombinovanie chutí. Žiadne dlhé varenie či prekombinovanie chutí.
Taliani nechávajú vyznieť suroviny sami za seba, tak ako Škandinávci - pretože používajú kvalitné suroviny, ktoré nepotrebujú ani príliš dochucovania.
Olivy, olivový olej, slanina, parmezán, balsamikový ocot, cestoviny, ryža, zelenina, ovocie a víno...použité v rôznej variabilite, z rôznych oblastí a pripravené len pár krokmi.
STÁLE SILNÁ KULTÚRA...
Nepochybne toľko skloňovaná globalizácia mala dopad aj na taliansku gastronómiu a celkovú kultúru stravovania. Čím idete južnejšie v Taliansku, tým je kultúra a gastronómia silnejšia a zvyky stále udržiavané z pokolenia na pokolenie. Je to logické, nakoľko sever Talianska je ovplyvnený priemyslom, sídlami svetových obchodných značiek (Miláno) a pod.
Tradícia, že ženy zostali s deťmi doma, staré mamy varili sa v mnohých provinciách vytráca a domácnosti tak nakupujú viac polotovarov. Deti zväčša radi zjedia to, čo vidia v TV a nie to, čo uvarí dobrá babička. Taliansky trh je doslova zasypaný rôznymi polotovarmi, vo veľkej miere kvalitnými a za prijateľné ceny.

Čas na prípravu jedla sa tak v talianskych domácnostiach výrazne znížil, môže za to aj zmena prístupu niektorých talianskych zamestnávateľov - , ktorí začínajú mať prevádzky otvorené nonstop. Čiže typická talianska siesta (asi 13.00 až 16.00 hod.) sa na severe krajiny a vo veľkých miestach nekoná.
ČO PRINESÚ RECEPTY...
Preto v jednotlivých častiach prinesieme pár talianskych receptov, zameraných predovšetkým na jednoduchosť prípravy a dostupnosť surovín. Dostupnosť surovín rozumieme dostupnosť pôvodných originálnych surovín od producentov z Talianska - žiadne náhrady v podobe zámeny paradajkovej šťavy za kečup či napr. parmezánu vymeneného za eidam...
Tak dobrú chuť!
Autor: Mojmír Lieskovský, Jr