Typickým dôsledkom dnešného spôsobu života býva únava, strata energie a zdravotné problémy. Aby sa náš organizmus dokázal s nepriaznivými vplyvmi vyrovnať, môžeme mu pomôcť cvičením powerjogy. Tento komplexný cvičebný program vznikol pred niekoľkými rokmi v Amerike. „Vychádza z princípov klasickej jogy, pričom využíva jednotlivé pozície - ásany, kombinuje ich, plynulo strieda a spája. Nejde o meditáciu. Je to športová variácia jogy, prispôsobená pre ľudí západnej civilizácie," vysvetľuje inštruktorka Denisa Galovičová.
Systém powerjogy sa zameriava najmä na prevenciu a ovplyvnenie zdravotných problémov, ako sú bolesti chrbtice, nesprávne držanie tela, zlé pohybové návyky. Nemali by sa jej však venovať napríklad ľudia tesne po úrazoch alebo operáciách. „Nie je vhodná ani pre ženy v období tehotenstva. Niektoré pozície môžu bezpečne zvládnuť, ale len ak sú fyzicky zdatnejšie, nie úplné začiatočníčky. V každom prípade sa musia poradiť s lekárom," hovorí inštruktorka. Powerjoga je štýl cvičenia sústredený na posilnenie všetkých svalov. Jednotlivé pozície treba vykonávať technicky správne, počúvať svoje telo a cvičiť len v takom rozsahu, aký je preň prirodzený.
O výkony nejde
Napriek tomu, že ide o dynamickú, športovú verziu jogových cvičení, nemusia sa jej báť ani tí, ktorí chcú so športom iba začať. „Nezáleží na zdatnosti. Pri cvičení powerjogy nejde o podávanie výko- nov. Na mojich lekciách vždy beriem ohľad na ľudí, ktorí prišli prvýkrát a vysvetľujem techniku cvičenia," ubezpečuje inštruktorka. „Iste, existujú ľudia, ktorým genetické danosti dovolia niektoré cviky zvládnuť jednoduchšie a prirodzenejšie. Ale výhodou powerjogy je práve to, že dáva šancu zistiť, aké má naše telo možnosti. A postupným tréningom ich každý z nás môže posúvať na vyššiu úroveň."
Prečo powerjoga?
Najmä ženy sa často rozhodnú navštevovať fitnescentrum preto, aby sa zbavili prebytoč-ných kilogramov. „Powerjoga je určite výborný spôsob, ako tento cieľ dosiahnuť," hovorí inštruktorka. Aj tu však platí základná zásada, ktorú treba dodržiavať pri akomkoľvek type cvičenia - pravidelnosť: „Len tak sa človek môže dopracovať k výsledkom. Ale vždy záleží na tom, čo chce dosiahnuť. Či mu stačí cvičiť párkrát do týždňa, pretiahnuť svalstvo, uvoľniť sa a nabrať energiu, alebo začne cvičiť systematicky a zlepšovať svoje fyzické aj psychické schopnosti." Cvičenie powerjogy, spolu s vyváženým stravovaním, nám pomôže tvarovať problémové partie - stehná a sedacie svaly, odbúrať podkožný tuk, zoštíhliť svaly aj zredukovať celulitídu. „Pozitív powerjogy je naozaj dosť. Patrí k nim aj vyrovnanie svalovej nerovnováhy, získanie pružnosti a ohybnosti. Ak chceme bezpečne zredukovať svoju hmotnosť, fyzická a duševná rovnováha, ktorú cvičením powerjogy dosiahneme, nám tento proces pomôže ľahšie zvládnuť," dodáva Galovičová.
Autor: Zuzana Zajacová, SMEženy 38/2007