SME

Absolútny fenomén

Tak veľmi ju využívame a tak málo o nej vieme. Pamäť.

Takmer všetky činnosti, ktoré vykonávame, sú spojené s pamäťou. Kde sa však vlastne pamäť v mozgu nachádza, prípadne kde sa tvorí pamäťová stopa, prečo niečo občas zabudneme? Pamäťová stopa, takzvaný engram je komplikovaný neurobiologický fenomén. Spolu s chápaním a používaním slova ako základného symbolu vyššej nervovej činnosti (práve tou sa človek odlišuje od zvieraťa) definuje výsostnú a jedinečnú úlohu ľudskej mozgovej kôry. Za sídlo utvárania, uloženia, prepínania informácií a možno i asociácií sa pokladá štruktúra mozgu - hipokampus. „Je v tesnom spojení s takzvanými amygdalami zodpovedajúcimi za citovú čiže emočnú sféru človeka, dôležitú napríklad pri zapamätávaní a vybavovaní si pamäťovej stopy podľa jej pozitívneho či negatívneho náboja a dôležitosti. Obe párové štruktúry sídlia v hĺbke spánkových lalokov mozgu," vysvetľuje neurológ Peter Kukumberg

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako ju delíme Ak si myslíme, že zapamätať si čokoľvek je jednoduché, sme na omyle. Pamäť je komplexný a mimoriadne zložitý proces. Psychologickými testmi vieme diferencovať aj jemnejšie odtienky pamäti a jej poruchy. Vo všeobecnosti poznáme niekoľko druhov pamäťových stôp. „Existuje krátkodobá a dlhodobá pamäť, to znamená, že máme schopnosť podržať čerstvé údaje niekoľko minút alebo si osvojiť, napríklad učivo, dlhodobo. Rozlišuje sa i takzvaná staropamäť čiže schopnosť vybavovania spomienok a naučených informácií z detstva. Práve vďaka nej si spomenieme napríklad na básničky z detstva. Staropamäť je relatívne dobre odolná. Poznáme však aj novopamäť, ktorá sa týka ďalšieho alebo celkom nového navrstvovania engramov, prípadne čerstvých vnemov. Tá zlyháva najskôr," vymenúva jednotlivé druhy pamäti Kukumberg, ktorý pova-žuje vekom spôsobené zabúdanie za úplne prirodzené. Spočiatku môže ísť o zníženú koncentráciu, neskôr o pokles pamäťových schopností ako takých. Najčastejšie sú spôsobené nástupom artériosklerotického procesu mozgových tepien, ktorý sa môže individuálne začať už v štyridsiatom piatom roku života. Nie je to však pravidlo.

SkryťVypnúť reklamu

Neverte reklame „Ani v pokročilejšom veku, okrem zábudlivosti napríklad mien alebo čísel, nemusí utrpieť schopnosť pamäť používať, vytvárať asociácie - myšlienkové kombinácie a tým i nové, originálne úsudky," pripomína neurológ a dodáva, že rôzne rafinované odporúčané recepty na zdokonalenie pamäti sú skôr fikciou, a to vrátane zaručene „úspešných" medikamentov. „Niet jednoznačného preparátu na evidentné zlepšenie pamäti. Myslím tým napríklad aj prípravy na skúšky. Sústavný systematický tréning, tvorivá denná aktivita pracovná, ale i súkromná duševná aktivita vyvážená primeranou relaxáciou tela umožňuje skutočne držať pamäť pod kontrolou a nedovoliť mozgu, aby zlenivel, ochabol," dáva recept na nezabúdanie. V tomto procese je zahrnuté aj uvažovanie, pretože všestranná masáž je dôležitá. Popri individuálnom profesionálnom pamäťovom zábere v priebehu dňa je balzamom denné čítanie prózy, poézie, odbornej literatúry, ktoré nám zdokonaľuje aj citovú sféru. „Dôležitá je aj dostatočná pozornosť - schopnosť sústredenia zvyšujúca pamäťové kvality, ako aj aktívny duševný oddych, hoci pri riešení sudoku. Nebezpečný je prevažne pasívny oddych. Napríklad bezcieľne prepínanie televíznych programov," upozorňuje Kukumberg.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je dedičná Špeciálnu kategóriu tvoria ľudia, ktorí zápasia s niektorou chorobou pamäti. Porušená môže byť vo všetkých zložkách, ale v rôznom stupni a rozmanitom tempe. Po úrazoch, častý je otras mozgu, prichádza buď k retrográdnej amnézii čiže strate pamäti na úraz a udalosti pred ním, alebo anterográdnej amnézii, teda strate pamäti bezprostredne po úraze. Z ochorení je známa aj demencia, sprevádzajúca Alzheimerovu chorobu (býva i dedičná), kde prichádza ku globálnemu postupnému úbytku intelektu, ktorý bol predtým neporušený. „Pri demencii sú príznaky nápadnejšie. Dochádza k strate pamäti na tesne prechádzajúce udalosti, konanie, na uloženie známych predmetov, zabúdanie značného rozsahu až po poruchy orientácie spojené s problémami identifikácie priestoru, ale i osôb a času. Spočiatku sám pacient, neskôr aj okolie zaregistrujú varovné zmeny," usudzuje profesor. Pamäť človeka je však biologická, nie dedičná danosť - veličina, ktorá sa vyvíja a mení zveľaďovaním nadobudnutých vedomostí a skúseností. Výnimočné prípady mimoriadnej pamäti (napríklad matematickej) sú často sprevádzané zníženým výkonom alebo defektmi v inej oblasti poznávacích funkcií alebo správania a tiež nie sú dedičné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dokonalejší než počítač Rôzne štúdie dokazujú, že mozog nevyužívame na sto percent. Objavujú sa údaje, ktoré hovoria o využívaní iba niekoľkých percent. „Všeobecne sa usudzuje, že náš mozog nevyužívame úplne. U pravákov sa poukazuje na rezervy pravej mozgovej hemisféry, ktorá je zodpovedná aj za zvládnutie jazykov. Jednotlivci - polygloti, však ukazujú, že schopnosť pamäti (zvládnuť viaceré jazyky) a zručnosti jej využitia vykazujú úžasnú kapacitu, ktorú nemožno presne vymedziť. Zatiaľ je mozog stále dokonalejší ako najproduktívnejšie počítače. Mimochodom, aj tie sú jeho výplodom," pripomína Kukumberg, ktorý si myslí, že je dôležité prísun informácií triediť, hoci akékoľvek množstvo údajov neublíži. „Nepotrebné informácie sa vytrácajú aj samy, ale je mimoriadne užitočné naučiť sa triediť informácie podľa ich hierarchie. Napríklad v učive na podstatné a menej podstatné. Takto sa vedome upevňuje a skvalitňuje proces zapamätávania. Náhly vpád množstva informácií mozog síce nepoškodí, ale vedie k strate záujmu," dodáva neurológ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Má dieťa lepšiu pamäť? Dieťa je prirodzene zvedavé a ustavičným vypytovaním dychtivo získava nové informácie (kiež by nám zostala detská zvedavosť), preto sa iba zdá, že má lepšiu pamäť. Isté je, že proces osvojovania cudzích jazykov prebieha v útlom detskom veku hravo, „nevedome" a bezbolestne. Rozdiely pamäti nie sú ani v pohlaví, skôr ide o jemnú diferenciáciu v triedení engramov podľa ich dôležitosti a pútavosti. Rozhodne neexistuje ženská či mužská pamäť, jestvujú rozdiely v narábaní s engramami - u muža môže prevládať pragmatickejší prístup spracovania informácií, u ženy obozretnejší a viac emocionálne podfarbený.

Čo nás odlišuje od zvierat Pamäťovými engramami disponuje aj zvieracia ríša. Sú viazané prevažne na odraz zmyslových zážitkov zvieraťa vo vzťahu k okoliu na báze vrodených inštinktov. Napríklad slon je známy svojou pamäťou, aj po rokoch spozná človeka, ktorý mu ublížil. Zvieratám však chýba napojenie pamäťových stôp na procesy vedomého vnímania a rozumového konania. Nedisponujú totiž spomínanou vyššou nervovou činnosťou. Ľudská pamäť je napojená nielen na intelekt, ale aj na charakter človeka. Len človek vie používať svoje pamäťové engramy v konaní dobra či zla. Človek si zapamätá krivdu alebo zabudne, keď chce odpustiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Lea Sobotová, SMEženy 38/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 083
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 693
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 014
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 782
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 293
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 645
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 262
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 198
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 244
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 323
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 942
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 918
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 553
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 539
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 051
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 631
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu