
Pod pojmom hathajoga sa ukrývajú telesné cvičenia, ktorých filozofia vychádza z pohybov systému tantra. Telo a pohyb je pre tieto typy jogy nástrojom hľadania vnútorného pokoja. Hathajoga venuje pozornosť najmä nácviku správneho dýchania a pozícií. Podľa inštruktorky powerjogy Denisy Galovičovej pomocou nej získame pružnejšie a štíhlejšie telo, nezávisle od nášho veku alebo športovej zdatnosti: „Postupným uvoľňovaním tela aj mysle nás hathajoga privedie aj k relaxácii. Pomáha rozvíjať pohybovú koordináciu a pravidelným cvičením sa človeku zlepší schopnosť sústredenia aj celkový zdravotný stav.“
Zážitok z cvičenia
Hathajogu charakterizujú cviky s výdržami, takzvané asány. Sú to pozície, ktoré telu dokážu vrátiť rovnováhu, dodávajú mu silu a dostanú vás do dobrého fyzického stavu. „Každý človek si však musí nájsť vlastný spôsob vykonania cviku, aby na jeho telo aj myseľ pôsobil pozitívne,“ vysvetľuje inštruktorka, podľa ktorej by si najmä začiatočníci mali uvedomiť, že nejde o to, ako dokážu natiahnuť svoje svaly, alebo ako dlho vedia zotrvať v určitej pozícii: „Cvičenie jogy je spôsob komunikácie s telom. Človek musí byť trpezlivý, počkať, kým ho pustí ďalej a pozorne vnímať jeho schopnosti.“ Joge sa nevenujeme pre vonkajší efekt, ale pre vlastný, vnútorný zážitok z cvičenia. V jednotlivých pozíciách zotrvávame od desiatich sekúnd až po niekoľko hodín. „Nevyhnutné je nepretržite sa sústrediť na spevnenie svalov panvového dna a koncentrovať sa na svoje vnútro,“ vysvetľuje inštruktorka.
Pozor na bolesť
Cvičiť však treba s ohľadom na fyzickú aj psychickú kondíciu. „Nesprávny odhad síl by viedol k zraneniam a negatívnym účinkom,“ hovorí Galovičová. Pri chybnom robení cvikov by nás v extrémnych prípadoch mohla začať trápiť bolesť hlavy, prílišné búšenie srdca, triaška, nevoľnosť a iné nepríjemné pocity. Podľa inštruktorky sa cvičenie jogy neodporúča pri zdravotných ťažkostiach, ako sú zápaly a rôzne bolestivé stavy, ani tesne po úrazoch. „Pri akýchkoľvek problémoch je potrebné najskôr sa poradiť s lekárom. Dôležité je cvičiť nenásilne, doťahovať pohyby prirodzeným spôsobom, bez švihania,“ dodáva inštruktorka a zdôrazňuje, že cvičenie hathajogy nás unaví, ale príjemne a účinne.
Ako dýchať?
Rôzne techniky dýchania sa označujú pojmom pránajáma. Podporujú mentálne sústredenie a rozširujú vedomie. „Dýchanie zásobuje bunky nášho tela kyslíkom, je skvelým zdrojom energie a podporuje proces chudnutia,“ vysvetľuje inštruktorka. „Dýchame nosom, pomaly, hlboko, pokojne a pravidelne. Na správne dýchanie sa musíme sústrediť pri vykonávaní všetkých pohybov.“ Technika, ktorú nazývame plný jogový dych, ovplyvňuje naše telo aj myseľ. Charakterizuje ju plynulé, harmonické spojenie brušného, hrudného a podkľúčneho dýchania do jednej „vlny“. Dych má byť tichý, pričom pri výdychu sa svaly uvoľnia, pri nádychu stiahnu.
Autor: Zuzana Zajacova, SMEženy 37/2007