SME
reklama

Niet telesného zdravia bez duševného

Zaujímame sa o nové trendy vo výžive, dávame sa očkovať proti chrípke a neváhame s ťažkosťami navštíviť odborníka. Naša snaha o prevenciu a liečbu sa však zameriava na telesnú schránku a často zabúdame, že starostlivosť o dušu je rovnako dôležitá.

udia, ktorí so svojím problémom navštívili psychológa alebo psychiatra, sa v okolí neraz stretávajú s pohŕdavými pohľadmi, sústrastnými komentármi alebo mlčaním. Duševné ochorenia sú často spájané s chybnými informáciami o ich pôvode, možnosti vyliečenia alebo ich priebehu. Na tomto poli je na Slovensku osveta viac ako potrebná. Venuje sa jej aj záujmové združenie Liga za duševné zdravie (LDZ). Pri príležitosti svetového dňa duševného zdravia (10. október) organizuje po štvrtýkrát kampaň, ktorej cieľom je informovať verejnosť o existencii duševného zdravia a duševného ochorenia, keďže je to téma, ktorá je v spoločnosti naďalej tabuizovaná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Témou Dní duševného zdravia je sociálna integrácia ľudí, ktorí majú skúsenosť s duševným ochorením,“ hovorí Alexandra Fischerová, výkonná riaditeľka LDZ. „Nepoužívame výraz pacienti, lebo to, že niekto prešiel duševným ochorením, neznamená, že je pacientom navždy. Ľudia s duševným ochorením sa napriek tomu cítia silne stigmatizovaní, vylúčení zo spoločnosti. Niektorí ľudia vďaka liečbe úplne vyzdravejú. Niektorí, aj keď v nej musia pokračovať možno aj po celý život, dosahujú optimálnu úroveň svojho pôvodného stavu. Túžia, môžu a majú ľudské právo žiť čo najplnohodnotnejší život bez obmedzení a vylúčení.“

Liečba duševných ochorení
Vymedziť pojem duševného zdravia nie je jednoduché, lebo pod spokojnosťou a vyrovnanosťou si každý predstaví niečo iné. Je to viac ako iba abscencia duševného ochorenia a predurčujú ho mnohé okolnosti. „Pohodu a zdravie človeka veľmi ovplyvňujú vonkajšie faktory a spôsob života,“ hovorí Zuzana Lajčiaková, primárka Psychosomatickej kliniky FZaSP TU v Pezinku. „Svetlo, vzduch, jedlo, pitie, práca, odpočinok, spánok, bdenie a činnosť mysle treba dávkovať tak, aby v ľudskom tele bola harmónia. Pre duševné zdravie je dôležitá duševná rovnováha, ktorú dosahujeme aj duševnou hygienou. Jej súčasťou je sebapoznanie a správne začlenenie do spoločnosti.“ Medzi najčastejšie duševné poruchy v krajinách EÚ patria úzkosť a depresia. Je to tak aj na Slovensku? „Na základe epidemiologického prieskumu sa zistilo, že depresiou trpí vyše 20 % populácie,“ hovorí Lajčiaková. „Ďalším závažným ochorením, schizofréniou, trpí 1 % populácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stúpa počet dokonaných samovrážd, posledné roky poukazujú na nárast psychosomatických ochorení. Na Slovensku navštívi ročne psychiatra z rôznych dôvodov približne štvrť milióna pacientov, no duševnými poruchami trpí v skutočnosti oveľa viac ľudí.“ Tieto čísla vyznievajú hrozivo, no zmierňuje ich fakt, že nielenže mnohé choroby sú dnes vďaka medikamentom liečiteľné alebo zásadne zmierňujú symptómy ochorenia, ale na Slovensku je podľa odborníkov celkom dobre nastavená nemocničná, ambulantná a stacionárna starostlivosť. Pacient, ktorý sa po hospitalizácii ďalej lieči, navštevuje takzvaný denný stacionár. „Je to takzvaná denná nemocnica, kam dochádza a je mu tam poskytnutá zdravotná a psychosociálna starostlivosť,“ vysvetľuje Fischerová. „Keď ľudia trpia duševným ochorením, tak sú veľmi zraniteľní, takže súčasťou terapie je aj nadobudnutie sebavedomia a sebadôvery, schopnosti nadväzovať sociálne kontakty, obnova pracovných zručností a podobne.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Boľavé miesta
To, čo u nás chýba pacientom, ich blízkym, ako aj lekárom, je takzvaná komunitná starostlivosť. Je to ďalší krok k nezávislosti od denných stacionárov, ale je to naďalej forma podpory pre človeka so skúsenosťou s duševnou chorobou. Komunitné centrá, tak ako fungujú v zahraničí, poskytujú napríklad zmysluplné napĺňanie voľného času, priestor na to, aby sa mohli stretávať príbuzní, ktorí majú vo svojom okolí človeka s duševným ochorením alebo takzvané pacientské podporné skupiny. O ďalších veľmi potrebných, ale zatiaľ až na výnimky neexistujúcich inštitúciách hovorí Eva Pálová, prednostka 1. psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika. „Úplne chýba komunitná psychiatria, chránené a podporované bývanie, ako aj chránené a podporované pracovné miesta. V SR neexistuje jediné centrum krízovej intervencie, máme výrazný deficit a regionálne rozdiely v poskytovaní starostlivosti psychiatrickým pacientom vysokého veku, v nerovnomernej distribúcii psychiatrickej starostlivosti o deti.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podporný kruh
Po zabezpečení adekvátnej liečby je pre človeka s duševným ochorením rovnako dôležitá podpora jeho okolia, či už to je rodina, priatelia, alebo kolegovia na pracovisku. Predsudky o duševne chorých im komplikujú ich už aj tak neľahkú situáciu pri sociálnej integrácii. „Je to najmä preto, že ľudia sa boja inakosti, nevedia si mnohé duševné pochody vysvetliť a potom majú z nich strach. Vedie to k tomu, že takto ´iní´ môžu byť vystavení výsmechu alebo vytláčaniu zo spoločnosti, takže strácajú možnosti uplatniť sa,“ upozorňuje Lajčiaková.

Jedným z projektov, ktorým odborníci z LDZ rúcajú mýty o duševnom ochorení, sú aj interaktívne stretnutia na stredných školách pod názvom Som v pohode, a ak nie? a Zvládam konflikty a krízy? Ohlas na ne je podľa lektorov veľmi pozitívny, študenti sú veľmi otvorení diskusii a s problémami duševného zdravia majú skúsenosti zo svojho okolia. Je dôležité si duševné zdravie uvedomovať a venovať sa mu preventívne, skôr než nastanú problémy. „Profesor Ivan Štúr, jeden zo spoluzakladateľov Ligy za duševné zdravie, hovorí, že je dôležité viesť plnohodnotný život a robiť dobro iným ľuďom. To nám dáva pocit sebahodnoty a radosti, ktorá pomáha udržiavať naše duševné zdravie. Aj prijatie zdravotne znevýhodnených ľudí do nášho života je dobro, ktoré dávame iným i sebe,“ uzatvára Alexandra Fischerová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dni duševného zdravia
V rámci kampane bude prebiehať informačná kampaň, ktorá priblíži problematiku duševného zdravia a potrebu sociálnej integrácie ľudí s duševnými poruchami. Súčasťou sú aj Dni nezábudiek - je to zbierka, ktorá prebieha v uliciach slovenských miest od 10. do 12. októbra). Ďalej sa budú konať vo vybraných mestách diskusie s odborníkmi na tému schizofrénia. Na výstave (vernisáž 20. septembra v Klariskách) budú vystavovať autori s duševným ochorením, ktorí získali ocenenia v rámci celoslovenskej výzvy Hľadá sa talent. Viac informácií na www.dusevnezdravie.sk

Štatistiky
Jednu formu nejakej duševnej poruchy počas jedného roka má aspoň 27 % dospelej populácie EÚ. Na Slovensku bolo v roku 2005 vykonaných viac ako 1 560 000 ambulantných psychiatrických vyšetrení. Medzi najčastejšie ochorenia u nás patria úzkostné a adaptačné poruchy (319-tisíc vyšetrení), abúsus (nadmerné užívanie látok spôsobujúce závislosť) (315-tisíc), poruchy nálad / depresívne poruchy (295-tisíc). Pacienti absolvovali asi 33-tisíc hospitalizácií, z toho približne 10 % opakovane v danom roku, priemerná dĺžka jedného pobytu v nemocnici bola 19 - 20 dní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Saša Petrášová, SMEženy, 37/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 534
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 796
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 009
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 947
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 621
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 728
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 736
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 519
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 379
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 331
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 108
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
reklama
SkryťZatvoriť reklamu