
Vo všeobecnosti môžeme jogu charakterizovať ako relaxačné cvičenie, pri ktorom človek zapája telo, ale koncentruje sa najmä na svoje vnútro. Podľa inštruktorky powerjogy Denisy Galovičovej ju môžeme prirovnať k stromu a jeho vetvám: „Hlavnou vetvou, v západnej civilizácii asi najznámejšou, je hathajoga. Z nej vychádzajú ďalšie odvetvia, založené na fyzickom cvičení, napríklad aštangajoga alebo vinijoga.“ Existujú jogy, ktoré sa sústreďujú len na vnútro človeka, iné prostredníctvom tela vnímajú pocity a cez ne sa prepracujú až k mysli. Spôsob, ktorý nás k nášmu vnútru privedie, je meditácia. „Pri meditácii sa človek sústredí na dýchanie a vnútorné pocity prichádzajú z každej pozície, ktorú cvičí,“ vysvetľuje inštruktorka a upozorňuje, že správne dýchanie je pri cvičení jogy obzvlášť dôležité. „Existuje niekoľko techník dýchania, pričom jednotlivé jogy využívajú rôzne techniky.“
Harmónia a uvoľnenie
Korene jogy siahajú do Indie do obdobia pred 2500 rokmi. V diele s názvom Jogasútra autora Patandžálího sa joga charakterizuje ako zastavenie pohybu mysle. V súčasnosti toto cvičenie nachádza čoraz viac priaznivcov. Jednotlivé druhy jogy pomáhajú človeku napríklad zlepšiť pružnosť svalov aj kĺbov, držanie tela a zbaviť sa rôznych zdravotných problémov, ale najmä získať pocit harmónie a uvoľnenia. Učia ho byť samým sebou. Podľa inštruktorky jogu dokáže účinne cvičiť človek, ktorý sa vie, obrazne povedané, zastaviť a koncentrovať: „Nezáleží na jeho fyzickej zdatnosti, ani na veku. Existuje dokonca aj joga pre deti, vedená hravou, zábavnou formou.“
Kedy, kde a ako
Ideálne je cvičiť vonku, na čerstvom vzduchu. Vnútri by sme mali cvičiť v pokojnej, svetlej miestnosti. „Priestor by mal byť vyvetraný, s primeranou teplotou – nie veľmi nízkou ani vysokou,“ hovorí inštruktorka. Odev treba zvoliť pohodlný, pričom najlepšie je cvičiť naboso a na špeciálnej priľ-navej podložke. „Dôležité je, aby človek počas cvičenia jogy neprijímal tekutiny, jesť by mal minimálne dve hodiny predtým,“ zdôrazňuje Galovičová. Niektoré jogy, napríklad vinijoga, človeka dokážu nabiť energiou, iné pôsobia upokojujúco. „Mne osobne lepšie vyhovuje cvičiť takzvané energetické druhy jogy ráno. Záleží však na type človeka. Citlivejších ľudí môže večerné cvičenie príliš ,nabudiť’ a spôsobiť im problémy so spánkom,“ vysvetľuje inštruktorka. Ideálne je venovať sa joge pravidelne. Lepšie je cvičiť často a krátko, než napríklad dve hodiny raz do týždňa.
Slovník jogy
Pri cvičení jogy sa stretneme s týmito pojmami:
Ásany – cviky s výdržami, telesné pozície
Pránajáma – dychové techniky a cvičenia
Krijá – očistné techniky a postupy
Mudry – gestá, postavenia rúk, spojenia prstov
Mantry – spev slabík, zvukov sprevádzajúci meditáciu
Bandhy – telové uzávery, špecifické kontrakcie svalstva
Autor: Zuzana Zajacova, SMEženy 36/2007