SME

Zmena stravy ako liek

známa pravda. Väčšina z nás však zabúda na to, ako úzko je prepojená výživa s naším zdravím.

Keď sme chorí, zväčša zájdeme k lekárovi, ktorý nám nasadí lieky a za pár dní či týždňov na ochorenie už aj zabudneme. Mnohé však možno ovplyvniť aj za pomoci stravy a toho, že isté potraviny či zložky nášho jedálneho lístka z neho vylúčime, alebo naopak, pridáme. „Všetko, čo zjeme, sa stáva v našich črevách pôdou, v ktorej sme zasadení a z ktorej žijeme. Tak, ako živorí rastlina v zlej pôde, živorí človek na zlej strave. Navyše, plocha, cez ktorú sa v našom tenkom čreve vstrebáva to, čo potrebujeme, ale aj to, čo nám škodí, je 180 až 300 štvorcových metrov. Myslím si preto, že by bolo veľmi hlúpe popierať vplyv výživy na naše zdravie,“ tvrdí odborník na výživu Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy. Hoci záujem o výživu a jej vplyv na zdravie sa môže vnímať ako „trendový“ a novodobý, bol tu aj v minulosti. Najmä staroveké grécke prostredie umožnilo prvé objavy o vplyve potravín na zdravie človeka. „Bol to vraj Hipokrates, ktorý sformuloval okrídlenú vetu: Sme to, čo jeme. Inštitucionalizovaná veda o výžive sa však objavila až koncom 19. storočia a v súčasnosti je to jedna z najdynamickejších a najkomplexnejších vedných oblastí,“ dopĺňa Bukovský.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zdravé a nezdravé
Nekvalitné lacné sladkosti a cukrovinky, sladené a farbené nealkoholické nápoje, alkohol, solené a vysmážané potraviny, vnútornosti, červené mäso, mäsové konzervy – to sú potraviny, o ktorých je známe, že nám škodia, a napriek tomu ich konzumujeme. „Medzi tie tajnejšie však patria potraviny obsahujúce nebezpečné transmastné kyseliny v podobe pokrmového tuku a tuku na pečenie, ktoré nájdeme vo väčšine plnených dobošiek, keksov a oplátok, v lacných čokoládach, niektorých mliečnych výrobkoch, dezertoch, zákuskoch a podobne,“ hovorí Igor Bukovský. Naopak, v nedostatočnej miere konzumujeme obilniny a celozrnné výrobky. Hoci chránia pred cukrovkou, obezitou, hypertenziou (vysokým krvným tlakom), aterosklerózou aj rakovinou, stále nad nimi prevažuje spotreba bielej múky a bielej ryže. „Taktiež spotreba strukovín, ktoré chránia aj pred osteoporózou (rednutím kostí), je iba necelé tri kilogramy na osobu na rok oproti vyše 100 kilogramom mäsa. A stále je nízka naša konzumácia ovocia a zeleniny, o orechoch a olejnatých semenách ani nehovoriac,“ tvrdí odborník.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy pomôžu?
Úprava výživy sa dá úspešne terapeuticky využiť pri väčšine ochorení srdca a ciev, pri cukrovke, alergiách a astme, pri väčšine chorôb tráviaceho systému, pri zápalových ochoreniach, ako napríklad pri istých reu-matických ochoreniach. Možno ňou prispieť k zlepšeniu aj pri väčšine nádorových ochorení, pri mnohých ochoreniach imunity, ale aj v prevencii osteoporózy, sivého zákalu, degenerácie sietnice, degeneratívnych ochorení mozgu a niektorých vrodených poruchách. „Nikdy som však netvrdil, že všetky choroby možno liečiť tým, že budete niečo jesť alebo niečo nejesť,“ hovorí Igor Bukovský. Úpravu stravy v súvislosti s nejakým konkrétnym ochorením by mal rozhodne ordinovať lekár alebo dietológ s dostatočnými vedomosťami o výžive. „V Spojených štátoch sa už začali využívať možnosti genetickej diagnostiky, a to umožňuje poskytnúť pacientovi odporúčania ušité presne na telo. Ak sa genetickým vyšetrením napríklad zistí, že ste nositeľom génu pre rakovinu hrubého čreva, máte možnosť a najmä dôvod urobiť všetko pre to, aby ste ju nikdy nedostali,“ ujasňuje Bukovský. Úpravu výživy však nemožno brať iba ako krátkodobú záležitosť a výsledky čakať zo dňa na deň, najmä nie v prípade ochorenia, ktoré vzniklo ako dôsledok dlhodobého zanedbávania zdravia. „Potom by aj terapeutická úprava výživy mala byť trvalá alebo aspoň dlhodobá. Pacienti, ktorých ku spolupráci so mnou dotlačili príbuzní, alebo ktorí pociťujú opatrenia ako negatívny zásah do svojho života a čakajú, kedy sa to skončí, málokedy dosiahnu zlepšenie stavu alebo uzdravenie. Vplyv výživy pri liečbe ochorení a jej vplyv na zdravie prirovnávam k záhradným prácam: ak dostanete záchvat starostlivosti a v zanedbanej záhrade strávite deň – dva, výsledkom bude možno pokosená tráva a natretý plot, ale nie krásna záhrada. Aby bol napríklad an-glický trávnik trávnikom, treba ho strihať tristo rokov,“ hovorí s nadľahčením Igor Bukovský.

SkryťVypnúť reklamu

Geneticky upravované potraviny
Ak chceme, aby mala strava blahodarné účinky na naše zdravie, musíme napríklad úplne vylúčiť geneticky upravované potraviny? Sú organické potraviny ideálne?
Na otázku odpovedá Igor Bukovský:
Myslím si, že človek, ktorý chce žiť v „zdravej pôde“, nepotrebuje vylúčiť geneticky manipulované ani výhradne konzumovať iba organicky pestované potraviny. Aj keď sú to vo väčšine prípadov zmysluplné opatrenia, ktoré podporujú zdravie, ľudia v našej krajine nezomierajú preto, lebo jedia geneticky manipulované a nejedia organicky pestované potraviny. Naše zdravie je poškodené zlým zložením stravy a prejedaním sa, napríklad tému geneticky manipulovaných potravín považujem zatiaľ pre verejné zdravotníctvo a sociológiu za síce dôležitú, ale okrajovú. Zaujímavé však v tejto súvislosti je, že geneticky manipulované potraviny naháňajú taký strach, hoci málokto sa bojí toho, čo niekto vyrobil z lacných surovín, syntetických látok a potravinárskeho odpadu a naplnil tým črevá, konzervy, papier, alobal alebo igelit a predáva to ako potravinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ekzémy
Aké látky nám chýbajú: Voda, fytochemikálie, vitamíny A, C, B a E, prirodzený betakarotén, zinok, železo, esenciálne mastné kyseliny.
V ktorých potravinách sa nachádzajú (čo je potrebné v našej strave doplniť): Farebné druhy zeleniny a ovocia (červené ríbezle, červené hrozno, cvikla, mrkva, špenát a pod.), olejnaté semená a orechy (ak nie sú potvrdeným alergénom), celozrnné potraviny, probiotiká.
Čo vylúčiť: Individuálne zistené alergizujúce potraviny (kravské mlieko, vajíčka, bravčové mäso, morské živočíchy, citrusy, orechy).
Aké výsledky sa môžu dostaviť a za aké obdobie: Zmiernenie alebo vymiznutie zápalových prejavov na pokožke závisí od celkového stavu pacienta, ale prvý náznak ústupu ťažkostí môže pacient pozorovať už do 2 týždňov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Astma
Aké látky nám chýbajú: Vitamín C a bioflavonoidy, horčík a omega-3 mastné kyseliny.
V ktorých potravinách sa nachádzajú (čo je potrebné v našej strave doplniť): Farebné druhy zeleniny a ovocia, citrusy (ak nealergizujú), zelené vňate, olejnaté semená, orechy (ak nealergizujú), probiotiká.
Čo vylúčiť: Alergizujúce potraviny (najmä kravské mlieko a výrobky z neho) a potravinové aditíva, fajčenie, alkohol, emočný stres, nadmernú fyzickú námahu silového charakteru.
Aké výsledky sa môžu dostaviť a za aké obdobie: Zníženie frekvencie a intenzity prejavov dýchacích ťažkostí je schopný pacient evidovať za zhruba šesť mesiacov.

Únava a nespavosť
Aké látky nám chýbajú: Voda, polysacharidy, aminokyselina tryptofán, acetylcholín, vitamíny B a C, esenciálne mastné kyseliny, horčík, vápnik, železo.
V ktorých potravinách sa nachádzajú (čo je potrebné v našej strave doplniť):
Celozrnné potraviny, olejnaté semená a orechy, kakao, banány, citrusy, zelené vňate, tmavozelenú listovú zeleninu, inaktívne pivovarské kvasnice, cesnak, bobuľovité ovocie.
Čo vylúčiť: Kávu a kofeínové nápoje, cigarety, ťažké jedlo neskoro večer, vyprážané jedlá, fyzickú pasivitu.
Aké výsledky sa môžu dostaviť a za aké obdobie: Zlepšenie kvality spánku, vyššiu mentálnu a fyzickú výkonnosť môže zaregistrovať človek už za mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Ateroskleróza
Aké látky nám chýbajú: Vláknina, esenciálne mastné kyseliny, vitamíny B, antioxidanty (napr. rôzne fytochemikálie, selén, vitamín E).
V ktorých potravinách sa nachádzajú (čo je potrebné v našej strave doplniť):
Celozrnné potraviny, strukoviny a výrobky z nich, za studena lisované oleje (olivový, tekvicový, arašidový, repkový), cesnak, jablká, olejnaté semená a orechy, zelený čaj, probiotiká.
Čo vylúčiť: Alkohol, kávu a kofeínové nápoje, fajčenie, tučné mliečne výrobky a červené druhy mäsa, vnútornosti, vyprážané a fritované jedlá, bielu múku a výrobky z nej, bielu ryžu.
Aké výsledky sa môžu dostaviť a za aké obdobie: Vyhodnotiť vývoj stavu je veľmi zložité vzhľadom na náročnosť diagnostických postupov, ale napríklad u mužov sa problémy s erektilnou dysfunkciou môžu viditeľne upraviť za 6 - 8 týždňov, zlepšenie prietoku krvi srdcom a postihnutými cievami pri dôslednom dodržiavaní odporúčaní možno zaznamenať o 12 mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Saša Obuchová SMEženy 36/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 451
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 018
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 579
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 483
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 431
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 173
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 770
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


1

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 615
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 147
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 114
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 387
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 222
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu