Ako si vybrať hypotéku
Rozhodujeme sa zobrať si hypotekárny úver na kúpu bytu. Podľa čoho sa máme v spleti najrozličnejších ponúk orientovať?
Jozef Tlstý, Nitra
Bankové prieskumy hovoria, že pre klienta, ktorý má záujem o hypotekárny úver, je najdôležitejším kritériom výška úrokovej sadzby. Výška úrokovej sadzby v najväčšej miere ovplyvní, ktorú hypotéku z čoraz sa rozširujúcej ponuky bánk si klient vyberie. A práve na ňu sa banky v reklame na svoje hypotekárne produkty zameriavajú. Asi každý z nás sa už stretol so sloganom: „Hypotekárny úver už od …“, a nasledovalo číslo okolo štyroch percent. Znamená to azda, že klient príde do banky, požičia si peniaze na bývanie za takýto nízky úrok a potom spláca po celú dobu s rovnakým a nemenným úrokom? V nijakom prípade. Celá situácia má niekoľko háčikov:
• Tým prvým je čas fixácie úrokovej sadzby. Nízka úroková sadzba je v reklame na 99 % ponúkaná na jednoročnú fixáciu. Pre klienta to znamená, že po roku mu banka stanoví novú, ale už „neakciovú“, inými slovami vyššiu úrokovú sadzbu. Nová cena hypotéky po skončení fixácie je bankou stanovená v závislosti od výšky sadzieb vyhlasovaných Národnou bankou Slovenska a momentálnej situácie na hypotekárnom trhu. Prvý rok s nízkou úrokovou sadzbou však iba veľmi ťažko vyrovná následný vysoký nárast.
• Druhým zádrhom je práve uvedené slovíčko „od“. Táto minimálna úroková sadzba býva väčšinou spojená so splnením určitých podmienok - bonita, spôsob zabezpečenia a skutočnosť býva taká, že iba málokto ich môže dosiahnuť. Pravidlá, podľa ktorých banka takýto lacný úver ponúka, už vo veľkej väčšine prípadov na reklamnom letáčiku uvedené nie sú. Dobre je zistiť si aj možnosti predčasného splatenia úveru. To môže byť vhodné v situácii, keď máme k dispozícii určitú hotovosť, ktorou by sme chceli časť úveru splatiť a tým znížiť ostávajúcu mesačnú splátku. Hodiť sa môže aj pri poklese úrokových sadzieb, keď je možné existujúci úver splatiť novým, lacnejším úverom. Niektoré banky umožňujú predčasné splátky len pri ukončení času fixácie, iné len určitú sumu ročne, zvyšok so sankčným poplatkom. Trendom je však rastúca voľnosť klienta pri predčasných splátkach.
• Z uvedených skutočností vyplýva, že vybrať si hypotéku na základe reklamy nie je najrozumnejším krokom. Vhodnejšie je zájsť so svojou požiadavkou a potvrdením o príjme do niekoľkých bánk, kde vám vypočítajú konkrétnu úrokovú sadzbu na základe vašej bonity, a následne si všetky vypracované ponuky porovnať. Na takýto prepočet sa už môžete spoľahnúť a navyše zaň nezaplatíte.
• Ďalším veľmi dôležitým kritériom je výška rôznych poplatkov, či už za schválenie úveru (najčastejšie vo výške 0,5 – 1 %
z poskytnutej sumy), alebo za vedenie úverového účtu. Tie môžu hypotéku – i pri jej nízkej úrokovej sadzbe – výrazne predražiť.
Autor: spracovala Lea Sobotová, SME ženy, 35/2007