SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

PROTIKLADY: muž a žena.

Čo všetko máme spoločné a v čom sme naopak absolútne rozdielni? Prečo sa občas priťahujeme ako magnetické opozitá a niekedy sa zasa správame ako rovnako nabité póly?

Určite sme si neraz povedali, že opačné pohlavie nepatrí k nášmu živočíšnemu druhu. Minimálne prišlo z inej dimenzie vesmíru a určite iba preto, že nám chce znepríjemniť či prinajlepšom absolútne prevrátiť náš každodenný režim. Zároveň je v nás nedefinovateľná sila, ktorá nás priťahuje. Bez ktorej, priznajme si, by sme žiť nechceli. Prečo a v čom sme rozdielni a naopak, čo majú ženy a muži spoločné? My vám ponúkame najnovšie teórie a výskumy, ktoré aspoň čiastočne vysvetlia tajomstvo (ne)komunikácie medzi pohlaviami.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozerajú sa muži aj ženy na svet rovnako, majú spoločné myslenie, cítenie? V čom základnom sú ich postoje odlišné a prečo?
Nie, nepozerajú sa. Veď práve preto vzniká medzi nimi toľko nedorozumení. V podstate vnímanie a cítenie sa ani veľmi neodlišuje, to, v čom sa však odlišujeme, je fakt, že čo vidia a cítia ženy, a to, čo vidia a cítia muži, inak spracujeme. „Obsah a plynulosť myslenia máme určite rovnaké. Odlišná je schopnosť mužov premýšľať strategicky a takticky. Premýšľať v širších súvislostiach, vedieť predvídať z poznaného. Schopnosť triezveho úsudku, jednoduchých záverov aj v emočne náročných situáciách,“ vysvetľuje psychiatrička a sexuologička Danica Caisová.

Vo vojne sú všetci generáli muži, na burze sa ženy uplatňujú tiež iba ojedinelo. Treba povedať, že všetko to, čo tu uvádzame, platí vo veľkej všeobecnosti. Sú ženy nadané, s logickým myslením, vynikajúcimi analyticko-syntetickými schopnosťami, a sú muži, ktorí to nedokážu. Postoje sa líšia prakticky od chvíle, keď sa situácia začne odvíjať. Vstupné informácie sa inak spracúvajú a tak, samozrejme, že aj závery sú odlišné. „Muži často vravia, že ženy všetko komplikujú. Naozaj sa nám niekedy javí, že mužské postoje sú veľmi jednoduché a zjednodušujúce. Nevidia detaily, nevnímajú sprievodné emócie. Ak však praveký muž mal ísť na lov a aj sa z neho vrátiť s korisťou, nemohol súcitiť s mamutom, inak by jeho rodina zahynula od hladu. Ak šiel do vojny, nemohol súcitiť s nepriateľskými vojakmi, pretože by ho porazili,“ argumentuje Caisová. Ženy sú vo svojom myslení viac ovplyvňované citom, myslia na drobnosti. Sú aj súdržnejšie a nerobí im problém spolupracovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Úloha ženy a muža je iná, pričom by sa mali navzájom dopĺňať. Vyjadrujú prirodzenú polaritu muž – žena?
Rodíme sa ako sexuálne bytosti. Sexuálny dimorfizmus – dvojpohlavnosť je daná vo chvíli spojenia vajíčka a spermie. A do takéhoto dvojpohlavného sveta prichádzame. Iná je biologická úloha muža, iná ženy. „Obaja sa však narodia preto, aby odovzdali život. V tejto prapodstate je ich úloha, poslanie aj jednoznačnosť. V sociálnych rolách už to v dnešnom modernom svete až také jednoduché nie je. Súčasnosť umožnila, aby sa ženy trošku pomužštili a muži trošku poženštili,“ pripomína Caisová. Ešte pred pár rokmi bolo takmer nemysliteľné, aby mohol byť muž pri pôrode svojho potomka, či aby bol na materskej dovolenke, alebo pomáhal v domácnosti. A od ženy sa očakávalo, že naplní najprv svoje poslanie matky a potom sa bude venovať kariére či sebauplatneniu. Aj rovnaké vzdelanie je dnes úplnou samozrejmosťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Ženský mozog je približne o desať percent ľahší ako mozog muža. Ovplyvňuje tento fakt intelekt?
Žena je vo všeobecnosti ľahšia než muž, má menej svalov, fragilnejšiu kostru. Má teda primerane k svojmu telu aj menší mozog. „Veľkosť mozgu ani jeho váha však na intelekt vplyv nemajú,“ upozorňuje psychiatrička.

Sú však oblasti, napríklad matematika, kde existujú mierne rozdiely. Do akej miery je pravda, že muži sú v nej lepší ako ženy?
Ženy majú lepšiu vizuálnu pamäť, ľahšie počítajú a v škole dosahujú lepšie hodnotenie z matematiky. Muži sú šikovnejší zasa pri predstave rotujúcich objektov, riešení matematických úloh a dosahujú lepšie hodnotenie z matematiky v počítaní slovných úloh a testov matematického odôvodnenia. Je to zapríčinené inou aktivitou mozgu. Sociológovia však zároveň tvrdia, že rozdiely medzi mužmi a ženami sú zapríčinené deformáciou spoločenských faktorov.

Hovorí sa, že ženy používajú obe hemisféry, no muž iba jednu. Čo je na tom pravdy?
Podarilo sa dokázať, že v istých situáciách reaguje ženský a mužský mozog rozdielne. „Sme však iba na začiatku týchto bádaní a až čas ukáže, či sú tieto odlišnosti zásadné a máme naozaj odlišný mozog,“ myslí si Caisová. Faktom však ostáva, že časopis Neuroimage v roku 2005 uverejnil štúdiu psychiatrov Sheffieldskej univerzity, v ktorej sa uvádza, že mužský a ženský hlas stimulujú určité oblasti v mužskom mozgu. Vedci monitorovali mozgovú aktivitu u dvanástich mužov, ktorí počúvali ženské a mužské hlasy. Zistili, že ženské hlasy stimulujú mozgovú oblasť, ktorá spracúva zložité zvuky, ako napríklad hudbu. No mužské hlasy aktivovali mozgovú oblasť, ktorá vytvára predstavy. To znamená, že ženský hlas je pre mužov zložitejší, ťažšie počúvateľný. Ešte staršia štúdia z roku 2001 v časopise Radiology ukázala, že muži a ženy jednoznačne počujú odlišne. Výskumníci podrobili testu dvadsať mužov a rovnaký počet žien, ktorí počúvali úryvok románu. Pri počúvaní podstúpili funkčnú rezonanciu, pri ktorej sa okrem anatomickej stavby odhaľujú aj zmeny prietoku krvi v jednotlivých častiach mozgu. U väčšiny mužov sa zaznamenala aktivita na ľavej strane mozgu, u žien sa aktivovala ľavá aj pravá hemisféra.

Skryť Vypnúť reklamu

Môže to byť dôsledok toho, že občas je komunikácia medzi ženou a mužom náročná? Akoby každý hovoril inou rečou...
Evolučne sú rozdiely v správaní muža a ženy vysvetľované tým, že pre muža je dôležité, aby zabezpečil svoju rodinu, jej prežitie, aby jej členovia nezomreli od hladu. „Pre ženu je dôležité, aby členov rodiny udržala nažive svojou starostlivosťou, opaterou. Obaja – aj muž, aj žena – majú rovnaký cieľ, udržať ľudský rod, iba cesty, ktoré k tomu cieľu vedú, sú odlišné,“ tvrdí Caisová.

Zásadný rozdiel medzi pohlaviami je prezentovaný v otázkach sexu. Muži sú promiskuitnejší, ženy sú vraj menej náchylné na sex na jednu noc.
Aj tu platí, že závisí od toho, z ktorej strany na sexualitu nazeráme. „Ak zo strany biologickej, tam veľa rozdielov niet. Muž aj žena majú spoločný cieľ – reprodukciu. Rozdielnosť je v sexuálnom správaní. Zodpovednejší výber partnera závisí od toho, aký je rodičovský vklad partnerov. Žena si partnera vyberá starostlivejšie, skúma aj jeho schopnosť zabezpečiť ju a jej potomstvo. A navyše, že si počet potomkov počtom partnerov nezvýši. Naopak, muž má nádej, že ak bude mať viacero partneriek, môže mať s nimi viac detí. Odovzdá svoje gény. Ak je spoločensky úspešný a má dostatok prostriedkov na to, aby zabezpečil svoje potomstvo, potom spravidla má aj viacero partneriek aj viac detí,“ vysvetľuje sexuologička.

Aké sú ešte rozdiely?
• Testy pri skenovaní mozgu dokazujú, že ak je mozog muža vstave pokoja, najmenej 70 % jeho elektrickej aktivity sa vypne. Testy ženskej aktivity ukázali, že v stave pokoja pracuje u ženy až 90 % mozgu, čo dokazuje, že ženy neprestajne prijímajú a analyzujú okolité informácie.
• Oči mužov sú väčšie a mozog ich prispôsobil „tunelovému“ videniu na veľkú vzdialenosť, čo znamená, že muži vidia jasne priamo pred seba, takmer ako s ďalekohľadom. Ženy majú v sietnici oka väčšie množstvo čapíkov, čo im umožňuje detailnejšie opisovať farby a majú širšie periférne videnie. Mozog majú nastavený tak, aby mohli prijímať informácie už zo 45-stupňového uhla zo štyroch strán. Niektoré ženy majú dokonca periférne videnie v rozsahu takmer 180 stupňov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako to vidíte vy?
Podľa prieskumu na internetovej stránke magazínu smeŽeny www.zena.sme.sk  73,5 percenta prispievateľov si myslí, že je rozdiel v pohľade na život medzi mužom a ženou. Iba 24,5 percenta si myslí, že rozdiely sú iba v niektorých momentoch a v zásade sa na život pozeráme rovnako, 79,6 percenta respondentov je presvedčených, že mozog muža a ženy pracuje odlišne a iba 13 percent si myslí, že teórie o rôznosti fungovania mozgu medzi ženami a mužmi sú predsudkom. Podľa prieskumu 56,9 percenta ľudí si myslí, že obe pohlavia túžia rovnako intenzívne po sexuálnom styku a 39,8 percenta tvrdí, že muži sú promiskuitnejší.

Na koho sa usmialo šťastie
Do ankety sa zapojilo 2098 respondentov. Výherkyňou exkluzívneho dámskeho parfumu Izabell Kristensen je Angela Svetlíková.

Hlasujte a vyhrajte
Stačí, ak na www.zena.sme.sk  vyjadríte v krátkej ankete svoj názor a môžete získať exkluzívny značkový parfum.

Skryť Vypnúť reklamu

ANKETA
V uliciach Bratislavy sme zisťovali, ako obe pohlavia vnímajú rozdiely a styčné body medzi sebou.

Marián, 26 rokov
Nemyslím si, že medzi mužom a ženou sú zásadné rozdiely. Skôr naopak, sme rovnakí. Mám manželku rovnako pracovne vyťaženú, dokonca pracuje v tej istej profesii. Svoju úlohu zastáva rovnako dobre ako ja. Vzťah je v prvom rade o komunikácii, robení kompromisov, tolerancii. Predsa každý človek má určitú povahu a je jedno či je to muž, alebo žena.

Karol, 21 rokov
Určite áno. Sme absolútne iní. Žiaľ, je to tak, že muži sú vulgárnejší, drsnejší. Ženy sú jemné, krásne stvorenia. No čo ženy naozaj nevedia, je šoférovanie. Typické pre chlapa je to, že určite okatejšie pozerá po opačnom pohlaví.

Soňa, 17 rokov
Som presvedčená o tom, že každý má iný pohľad na množstvo vecí. Od úplného začiatku vnímame všetko rozdielne. Žena je určite oveľa zodpovednejšia ako muž. A to vo všetkých smeroch. Vraj aj v šoférovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Milon, 29 rokov
Sme veľmi odlišní v mnohých veciach. V potrebách, spôsobe myslenia, prístupe, citoch, emóciách, vo všetkom. Nedá sa povedať, kto je lepší alebo horší, jednoducho sme iní. Zároveň však jedna stránka nemôže fungovať bez tej druhej. Preto je to v podstate také iné, aby sa navzájom spoločne dopĺňali. Doslova musíme počítať s tým, že tie rozdiely tu sú, zohľadňovať ich. Ak to nerobíme, nastáva problém v komunikácii, pochopení sa navzájom. Myslím si, že faktom je aj to, že muži sú skôr technickejšie zameraní, majú logickejšie myslenie a sú odolnejší proti stresu. U žien je to skôr naopak. Reagujú emotívnejšie, rozhodnutia robia zväčša na základe citu. Dôležité je podľa mňa však to, aby ženy nevnímali svoje vlastnosti ako nedostatky. Žijeme v emancipovaných časoch a ženy akoby sa snažili kopírovať mužov, pretože muži sú dominantnejší. Je to chyba, pretože muži si u žien vážia práve tú ich odlišnosť a ženskosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Radka, 29 rokov
Muži by mali byť silnejší, mali by byť tí, ktorí sa starajú, chránia. Naopak, ženy by mali vytvárať harmóniu. Myslím, že deľba práce nie je náhodná. Muž má opraviť pokazené okno a žena má navariť večeru. Tak to aj je. Vo vnímaní sveta sú muži podľa mňa rovnako empatickí ako ženy, no svoje city neprejavujú, nehovoria o nich. Naopak, žena má potrebu hovoriť.

Lucia, 22 rokov
Nie sme rovnakí. Sme úplne rozdielni. Najväčšie odchýlky sú v myslení. Čo sa týka vzťahov, určite ich inak vnímajú muži ako ženy. Chlap má zjednodušený pohľad na svet, myslí si, že môže všetko. Dokonca si nahovára, že aj v práci je lepší, šikovnejší, pritom to vôbec nemusí byť pravda. Myslím si aj to, že muži sú oveľa promiskuitnejší ako ženy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 31 569
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 29 420
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 12 989
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 278
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 387
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 8 021
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 640
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 798
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 489
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 898
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stĺpček Osmelené

Chronické diagnózy menia život aj vzťahy

Sami seba sa pýtate - nebudem pre toho druhého bremenom?

Michaela Žureková

Vaše oblečenie môže znečisťovať aj Arktídu. Ako tomu pri praní zabrániť?

Tipy, ako obmedziť uvoľňovanie mikroplastov pri praní.

Ilustračné foto.

Desať fašiangových receptov na šišky a fánky

Fašiangy sú, čo sa jedál týka, obdobím smažených sladkostí.