Najmä pre Bratislavčanov je s Dunajom nerozlučne spätá obľúbená dunajská hrádzaa okolie. Na pravej aj ľavej strane hrádze sú vynikajúce možnosti na bicyklovanie či korčuľovanie. Pri slove Dunaj nedá nespomenúť aj rafting v Čunove, galériu Danubiana či vodnú nádrž Hrušov, poskytujúcu príležitosť na kúpanie a vodné športy, ako windsurfing či vodné lyžovanie. Zabudnúť nemožno ani na rybársky mimoriadne obľúbené mŕtve ramená Dunaja, s množstvom posedov, ktoré už na vlastnej koži vyskúšal hádam každý milovník tejto zádumčivej záľuby. Len približne 30 kilometrov od hlavného mesta na pravej strane rieky je aj obľúbené miesto výletov – Vojkanské a Šulianske jazero, vzdialené od Vojky len niekoľko kilometrov. Miesto je obľúbené najmä vďaka nádhernému prírodnému prostrediu a čistej vode. Možno tak povedať, že Bratislava je s Dunajom nerozlučne spätá. Poďme však aj južnejšie a priblížme si, čo poskytuje Dunaj a jeho okolie v južnejších častiach Slovenska.
Komárno, Iža a Patince
S Dunajom je nerozlučne prepojená aj metropola slovenského juhu – Komárno. Mesto patrí medzi najstaršie u nás, veď mestské práva mu udelil kráľ Béla IV. už v roku 1265. Je preto pochopiteľné, že sa tu zachovalo z turistického pohľadu množstvo atraktívnych historických pamiatok. Najvýznamnejšia je Komárňanská pevnosť. Vybudovali ju na sútoku Váhu a Dunaja, pričom kedysi patrila Komárňanská pevnosť medzi výkvet európskeho vojenského staviteľstva. Niet sa čo čudovať, veď pevnosť je najväčším pevnostným systémom bývalej rakúsko-uhorskej monarchie. V meste sa nachádza viacero historických pamiatok ako Zichyho palác či Mestská radnica, pričom, samozrejme, nemožno zabudnúť na novovybudované Nádvorie Európy.
Pre tých, ktorí by sa chceli oboznámiť s dejinami mesta dôkladnejšie, odporúčame návštevu expozície Podunajského múzea v hlavnej budove inštitúcie na Palatínovej ulici 13. Zabudnúť nesmieme ani na skutočnosť, že v Komárne je dôležitý hraničný priechod ponad Dunaj do Maďarska. Len niekoľko kilometrov od Komárna sa nachádza obec Iža, ktorá sa stala známa svojimi archeologickými nálezmi. Konkrétne, len dva kilometre od obce sa našli pozostatky rímskeho tábora, ktorý bol jedným z najrozsiahlejších stavebných komplexov Rimanov v Barbariku, ako bolo nazývané územie na sever od Dunaja. Návštevníci tu majú možnosť vidieť zvyšky kamenného opevnenia a múrov, pri ktorých je naznačené, ako pravdepodobne vyzeral v minulosti pôvodný pôdorys stavieb.
Smerom ďalej na Štúrovo, len sedemnásť kilometrov od Komárna, sa nachádza rekreačný areál s termálnym kúpaliskom v Patinciach. S obcou Patince sa pritom spájajú dve slovenské naj. Táto obec je považovaná za najjužnejšiu na Slovensku a v tejto oblasti je zaznamenaný najdlhší slnečný svit a bývajú tu namerané najvyššie teploty na našom území. Rekreačný areál je trochu skrytý, bokom od hlavnej cesty, no návštevníkov naň upozorňuje informačná tabuľa.
Na prvý pohľad pritom ani nemožno tušiť, čo sa vlastne v neďalekom lesíku skrýva. Celkovo 27-hektárová zastavaná plocha vybudovaná v okolí termálneho prameňa ponúka množstvo príležitostí na ubytovanie, kúpanie, člnkovanie a občerstvenie. Areál je vybavený aj tenisovým kurtom, minigolfom, volejbalovým a detským ihriskom, ako aj ihriskom na plážový volejbal.
Štúrovo
Ďalšou významnou metropolou na Dunaji je Štúrovo. Mesto sa preslávilo predovšetkým ako kúpeľné centrum vďaka termálnemu kúpalisku Vadaš. To je známe aj za hranicami Slovenska. Veď vďaka vynoveným bazénom rôznej veľkosti, krytou plavárňou a celkovou kapacitou 8500 návštevníkov láka turistov aj zo susedných krajín. Štúrovo je zaujímavé aj svojím prírodným prostredím. Je obklopené Kováčovskými kopcami, ktoré tvoria s výškou okolo 400 metrov nad morom vizuálne malebné zákutia, vhodné aj na chalupárčenie či aktívny oddych. Úchvatný je však aj pohľad na ohyb Dunaja s výhľadom na známu baziliku v maďarskom Ostrihome. Pri meste sa vlieva do Dunaja rieka Hron, čo poskytuje množstvo príležitostí na rôzne vodné športy.
Výlet loďou
Medzi čoraz populárnejšie turistické aktivity patrí výlet loďou do Budapešti, Viedne alebo na hrad Devín. Takto si môžete rieku Dunaj vychutnať skutočne najlepšie, pričom lode vyrážajú z bratislavského Osobného prístavu na Fajnorovom nábreží až do 28. októbra. Zároveň sa vám tak naskytnú pohľady na zákutia, ktoré možno zachytiť iba z vodnej hladiny. Ak nepatríte medzi vodákov alebo majiteľov motorových člnov, je výletná plavba loďou pravdepodobne najlepšou možnosťou, ako spoznať Dunaj na „vlastnej koži“. Viac informácií sa dozviete na www.lod.sk
Autor: Jozef Terem, SMEženy, 34/2007