Prečo sú vrtošivé
V prvom rade sa musíme zmieriť s faktom, že aj tie najposlušnejšie deti sa v aute začnú časom nudiť. Práve nuda, prípadne aj únava vyvoláva u detí agresívnejšie, podráždenejšie správanie, pretože deti, ktoré majú takmer bez pohnutia sedieť na jednom mieste, nedokážu sústrediť svoju pozornosť dlhšie na jednu činnosť. „Všeobecne sa dá povedať, že do piatich rokov sú schopné sa na ňu sústrediť priemerne pätnásť minút, v šiestich rokoch vedia udržať svoju pozornosť už pol hodiny a od ôsmich rokov stúpa priemerný čas sústredenia na štyridsaťpäť minút,“ vysvetľuje psychologička Mária Tóthová Šimčáková. Z toho vyplýva, že prvoradé je našim najmilším dostatočne pestro vyplniť čas počas cesty. Zvlášť, ak sa na dovolenku alebo výlet vyberieme v priebehu dňa, keď iba máloktoré dieťa dokáže v aute zaspať.
Treba ich zabaviť
Podľa toho, aké veľké máme deti, pripravíme pre ne program. Sú chvíle, ktoré môžeme tráviť spoločne, bez ohľadu na vek (s výnimkou batoliat), napríklad spievaním, počúvaním rozprávok, prípadne hraním sa hier ako meno, mesto, zviera, vec. „Základom je, aby sme sa my, dospeláci, na cestu dobre pripravili. Iba keď budeme vedieť dopredu, čo nás čaká, dokážeme bez problémov odbúrať stres detí,“ vysvetľuje psychologička. Ako ďalšie dobré rady vymenúva, aby sme deťom pribalili na cestu ich obľúbené hračky. „Ak naozaj chceme, aby deti zvládli cestu v pohode, nesmieme zabudnúť na ich obľúbené veci, napríklad na plyšovú hračku či dečku. Potrebujú ich, dodávajú im istotu. Deti sa tak budú v prostredí auta cítiť bezpečne,“ vymenúva Tóthová Šimčáková. Starším zasa môžeme zbaliť knihu, časopis, prípadne elektronickú hru alebo aspoň pripraviť hry na mobilnom telefóne. Za dôležité považuje aj motivovať dieťa. „Ak cestu zvládne, je dobré mu za odmenu niečo sľúbiť. Môže to byť čokoľvek,“ tvrdí psychologička. Od novej skladačky, po veľkú zmrzlinu.
Potrebujú pauzu
Aj keď vedome či iba podvedome sa chce-me čím skôr dostať na miesto oddychu, nesmieme zabúdať, že deti potrebujú najmä pohyb. Práve preto je dôležité robiť častejšie krátke prestávky. „Malé deti do troch rokov potrebujú pauzu po hodine, najviac po jeden a pol hodine. Musia sa prebehnúť, hýbať sa. Pri starších deťoch sú to každé dve hodiny,“ upozorňuje Tóthová Šimčáková. Preto je dobré naplánovať si cestu aj s pripravenými zastávkami, ktoré by mali trvať minimálne pätnásť minút. Môžeme sa zastaviť napríklad na pumpe s detským ihriskom, kde si dieťa vybije svoju energiu. Nemalé ťažkosti pri cestovaní však spôsobujú stavy nevoľnosti, prípadne až vracania. Príčinou býva podráždenie orgánu rovnováhy, nachádzajúceho sa vo vnútornom uchu. Ak dieťa trpí takýmito príznakmi, pred cestou ho skúsime upokojiť a najmä podať mu iba ľahko stráviteľnú stravu. Na odporúčanie lekára sa môžu podať aj lieky proti vracaniu alebo na upokojenie.
Na čo netreba zabudnúť
U detí sú prehriatie organizmu a dehydratácia životu nebezpečné aj v priebehu kratšej cesty. Nezabúdajme preto na pravidelný pitný režim.
Je dôležité dieťa na cestu dopredu pripraviť, rozprávať sa s ním o tom,
čo ho čaká.
Musíme sa snažiť dodržať čo najviac jeho životný harmonogram, čas spánku, bdenia. V prípade, že mu režim výrazne narušíme, môže byť podráždené, uplakané.
Nemali by sme zabudnúť ani na ochranné clony pred slnečnými lúčmi.
Dôležitou súčasťou automobilu je detská autosedačka. Sú konštruované pre deti rôznych vekových kategórií a zaručujú bezpečnosť na ceste. Pohodlie však zabezpečujú iba v prípade, že spĺňajú všetky parametre pre dieťa.
Autor: Lea Sobotová, SMEženy, 34/2007