SME
reklama

Bezstarostné klimaktérium

Obdobie prechodu ženy nemusí byť strašiakom. Stačí sa naň pripraviť.

Klimaktérium je prirodzené obdobie v živote ženy, keď stojí na prahu plodných a neplodných rokov. Je to obdobie, ktoré predchádza a zahŕňa menopauzu a nasleduje po nej. Zvyčajne nastupuje vo veku medzi 45. až 55. rokom života. V tomto čase vaječníky pomaly zastavujú procesory zrenia, tvorba hormónov estrogénu a progesterónu slabne. Preto býva menštruácia nepravidelnejšia, slabšia, prípadne kratšia. Prechod sa končí posledným krvácaním, nazývaným aj menopauza.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celkové príznaky
Nástup tohto obdobia ovplyvňuje množstvo faktorov. „Najčastejšími sú dedičnosť, rasa, klimatické podmienky, počet pôrodov, životný štýl. Napríklad v oblastiach s teplejším podnebím je nástup menopauzy skorší,“ vysvetľuje gynekologička Adriana Lipovská. Takmer všetky ženy, ktoré sa dostanú do obdobia klimaktéria, trpia niektorými typickými príznakmi. Podľa rýchlosti nástupu procesu a nedostatku hormónov môžu byť symptómy rôzne silné. Najčastejšie bývajú takzvané návaly. Prejavujú sa ako nečakaný krátkodobý intenzívny pocit tepla v hornej polovici tela. Často im predchádza búšenie srdca. K sprievodnému javu patrí aj pocit závratu či zovretej hlavy. Tieto prejavy neustávajú ani v noci, žena sa na ne zobúdza spolu so silným potením. Ďalším výrazným prejavom klimaktéria je podráždenosť a emocionálna nevyrovnanosť či pocit neistoty. Nezriedkavé je aj mravčenie a kŕče v nohách, únava, slabosť či celkové tŕpnutie dolných končatín. „Pridružuje sa aj suchosť v oblasti rodidiel, kože a ústnej sliznice, strata ochlpenia v oblasti ohanbia, častejší výskyt pošvových a močových infekcií, spojených s unikaním moču. Znížená tvorba estrogénov vedie k možnosti rizika vzniku osteoporózy - úbytku kostnej hmoty a srdcovocievnych ochorení. Osteoporóza postihuje najmä chrbticu a koncové časti dlhých kostí. Dôsledkom toho môže dôjsť k patologickým zlomeninám. Poklesom hladiny estrogénov s následnou stratou ich ochranného účinku sa zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení,“ vymenúva lekárka. Toto riziko potenciuje aj zvýšený krvný tlak, zvýšenú hladinu tukov v krvi a poruchu metabolizmu cukrov. Veľký význam v prevencii týchto komplikácií má telesná aktivita, športovanie, cvičenie podľa odporúčania špecialistu, zdravá strava s obmedzením tukov, cukrov, pikantných látok a so zvýšeným množstvom vitamínov a vápnika. Občas sa prejavia ťažkosti so sústredením, poruchy pamäti a pokles intelektuálneho výkonu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rizikové skupiny
Nepríjemné príznaky, ktoré spomíname, nemusia bezpodmienečne postihnúť všetky ženy. Každá prežíva obdobie klimaktéria individuálne a charakteristické symptómy sa prejavujú rôznou intenzitou a počtom. Základné príznaky prechodu sú charakterizované fyziologickým vývojom ženy, ale sú ovplyvňované aj mnohými vonkajšími vplyvmi, ktoré sú špecifické pre každé obdobie. Primárne signály sú rovnaké, ale už spomenuté faktory majú výrazný vplyv na priebeh tohto obdobia. „Vzhľadom na subjektívny a objektívny nález je potrebné vyšetrenie v špecializovanej ambulancii pre ženy v menopauze, kde lekár po absolvovaní vyšetrení odporučí hormonálnu liečbu alebo psychologickú konzultáciu. Vývoj vedy a výskumu umožňuje objavovať prostriedky medikamentózne, homeopatické a iné, ktoré neboli dostupné v minulosti,“ vysvetľuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kedy je nutná liečba
Gynekologička upozorňuje na to, že klimaktérium, menopauza, nie je choroba, ale fyziologické obdobie v živote ženy, ktoré môže byť sprevádzané rôznymi komplikáciami, ktorým je možné predchádzať a liečiť ich viacerými spôsobmi. „Indikáciou na začatie liečby je napríklad často diagnostikovaná osteoporóza, predčasná menopauza pred 40. rokom života, prirodzená, alebo po operačnom odstránení vaječníkov. Hormonálna substitučná liečba využíva rôzne formy podávania estrogénov a gestagénov, dostupné sú prirodzené aj syntetické. Formy použitia sú rôzne, využívajú sa perorálne preparáty, aplikácia vo forme náplastí a gélov, vaginálne alebo injekčné podanie. Až po dôkladnom vyšetrení ženy a zvážení rizika terapie je možné začať liečbu,“ upozorňuje lekárka a dodáva, že vždy treba postupovať individuálne a vylúčiť ženy s absolútnymi kontraindikáciami, ktorými sú nádor prsníka, aktívne ťažké ochorenie pečene, akútna hlboká žilová trombóza, krvácanie z maternice nejasného pôvodu a ďalšie. Na liečbu ostatných vegetatívnych príznakov je možné použiť rôzne vaginálne krémy, ktoré obnovujú normálnu flóru pošvy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepriaznivý efekt
Nemalým strašiakom pred začatím liečby je strach z nežiaducich účinkov. Možno ich zmierniť použitím rôznych foriem hormonálnej substitučnej liečby. Ženy však majú najčastejšie obavy z rakoviny prsníka, z priberania na hmotnosti a nepravidelného krvácania z maternice. „Preto pred začiatkom liečby je potrebné absolvovať vyšetrenia ako: palpačné gynekologické vyšetrenie, odber onkologickej cytológie z krčka maternice, biochemické vyšetrenie krvi, mamografia, ultrazvukové vyšetrenie vnútorného genitálu, najmä výšku sliznice maternice,“ vymenúva Lipovská. Dĺžka a príznaky klimaktéria sú tiež veľmi individuálne. Môže trvať od niekoľkých mesiacov po niekoľko rokov. Ďalšiu úzkosť vyvoláva sexuálny život. Aj keď mnoho žien tvrdí, že do určitej miery trpí pri pohlavnom styku z dôvodov suchej pošvy, nemá táto skutočnosť podstatný vplyv na chuť na sex a sexuálne uspokojenie. „Psychické a anatomické zmeny v tomto období ovplyvňujú aj sexuálny život ženy. Pocit straty libida, suchosť v pošve, pridruženú depresiu, únavu treba riešiť návštevou v špecializovanej ambulancii a konzultáciou so psychológom. Po absolvovaní týchto vyšetrení, diagnostikovaní príčiny a začatí náležitej liečby sa stav určite zlepší a žena bude žiť plnohodnotný život,“ nabáda Lipovská.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Klimaktérium podľa Hildegardy z Bingenu
V stredoveku sa nikto nevyjadroval k všemožným otázkam týkajúcim sa sexuálnych orgánov, sexuality a ani k rozličným s nimi súvisiacim ťažkostiam a chorobám podrobnejšie ako Hildegarda z Bingenu. Abatiša kláštorov Disibodenberg a Rupertsberg významne prispela k rozvoju kláštornej medicíny. Žila v rokoch 1098 - 1179. Jej názory na prejavy veku sú však trochu zarážajúce, dosť poplatné ľudovému chápaniu. „Od päťdesiateho alebo niekedy až od šesťdesiateho roku života začína mať žena v oblasti telesných otvorov komplikácie a vysuší sa tam, takže mesačné krvácanie ustane. Tak ani roľa po dlhom a prácnom obrábaní nedokáže už prijať semená na plody a obilie, nemôže ich nechať klíčiť alebo dozrievať, keď zostane bez kvetov alebo drobných tráv.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pomôže aj čaj
Najdôležitejšou liečivou rastlinou v priebehu klimaktéria je podzemok ploštičníka strapcovitého, obsahujúci látky, ktoré pôsobia podobne ako estrogén, a preto môžu jeho nedostatok čiastočne nahradiť. Pri miernejších ťažkostiach sa odporúča čaj, ktorého účinky sú o niečo slabšie ako efekt alkoholového výťažku. Čajovú lyžičku nadrobno pokrájaného koreňa zalejeme jednou šálkou vody, necháme desať minút vylúhovať. Denne takto pripraveného čaju vypijeme tri šálky. Pri pravidelnom užívaní pocítime zlepšenie nášho zdravotného stavu za 4 - 6 týždňov. Na optimálny účinok sa však odporúča alkoholový výťažok koreňa ploštičníka, ktorý dostať kúpiť ako tekutý extrakt, ale aj v tabletkách.

Autor: Lea Sobotová, SMEženy, 32/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 733
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 326
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 426
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 329
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 037
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 910
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 629
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 532
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ak by prešiel Tarabov ústavný návrh, hrozí, že prídeme o deväťdesiatpäť percent medveďov, hovorí expert.


Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Nataša Holinová

Človek lezie medveďom do brlohov a potom chce uzákoniť zabíjanie.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 726
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 691
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 458
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 037
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 071
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 620
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 14 941
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 228
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
reklama
SkryťZatvoriť reklamu