Rakovinu kŕčka maternice spôsobuje bežný HPV vírus, ktorý sa prenáša pohlavným stykom alebo intímnym kontaktom v oblasti vonkajších pohlavných orgánov. Skratka HPV, ktorá označuje ľudský papilomavírus, je zrejme neznámym pojmom. A to napriek predpokladu, že 50 – 80 % žien sa ním počas svojho života infikuje. Dôvodom nevedomosti je, že väčšina infekcií spôsobených HPV vírusom nemá za následok nijaké zdravotné problémy a zdravý imunitný systém ho spontánne eliminuje z organizmu v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov. Čo sa však stane, keď organizmus nemá dostatočne silnú obranyschopnosť? „V takomto prípade zostáva vírus dlhšie v pošve, a má dosť času na to, aby spôsobil chorobné zmeny - predrakovinové stavy, ktoré ak sa nediagnostikujú a neliečia, môžu viesť k vzniku karcinómu,“ vysvetľuje Ladislav Masák, primár Onkogynekologickej kliniky v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. „Vieme, že vírus pretrváva skôr u fajčiarok, u žien, ktoré užívajú dlhodobo hormonálnu antikoncepciu a u žien, ktoré porodili viac detí, ako aj u tých, ktoré sú HIV pozitívne.“ Ohrozené sú však všetky sexuálne aktívne ženy. Prečo je to tak, že niektoré ženy sú ohrozenejšie ako iné? „U fajčiarok a žien, ktoré užívajú antikoncepciu, sa v pošve vytvorí také prostredie, v ktorom vírus pretrváva. Nemalo by to však ženy odradiť od užívania antikoncepcie – dáva sa to chybne do súvislosti. Užívanie antikoncepcie nespôsobuje rakovinu kŕčka maternice,“ zdôrazňuje primár Masák.
Pravidelná prevencia
Najúčinnejším spôsobom prevencie rakoviny kŕčka maternice sú pravidelné cytologické vyšetrenia, ktoré sa nazývajú skríning karcinómu kŕčka maternice. „Názov však nevystihuje cieľ vyšetrenia, ktorým nie je odhaľovanie už vzniknutého karcinómu, ale predrakovinových stavov, ktoré nazývame dysplázie,“ objasňuje termín lekár. „Skríningové vyšetrenie pozostáva z odberu a vyšetrenia buniek z povrchu a z kanála kŕčka.“ S veľkou pravdepodobnosťou sa HPV do pošvy dostane pri prvých pohlavných stykoch. „Zmeny na kŕčku maternice môže vírus vyvolať po troch až štyroch rokoch, keď pretrváva v pošve. Preto nemá význam, aby dievča absolvovalo skríning - teda cytologické vyšetrenie - skôr ako tri až štyri roky po začiatku sexuálneho života.“ Prvé tri vyšetrenia by sa mali vykonať v ročnom intervale, a ak sú tri cytologické nálezy po sebe negatívne, tak ďalšie môžu byť v trojročných intervaloch. Zmenu intervalu medzi kontrolami vysvetľuje Masák: „Aj kvalitné cytologické laboratóriá majú asi 25 % chybovosť. To znamená, že každá štvrtá žena môže mať zle vyhodnotené výsledky. Preto chceme, aby trikrát po sebe v ročnom intervale absolvovala cytologické vyšetrenie. V druhom a treťom roku je minimálna pravdepodobnosť, že by boli jej výsledky opäť chybne „načítané“. A keďže vieme, že vírus vyvolá chorobu asi po troch rokoch, tak by sa nemala stať tragédia, ak by mala žena dva roky po sebe zle vyhodnotené výsledky.“ Skríningové vyšetrenia môže žena ukončiť vo veku okolo 65 rokov, keď mala za sebou tri negatívne výsledky.
Informovanosť je dôležitá
Na Slovensku zatiaľ nefunguje systematický skríning rakoviny kŕčka maternice, lebo by vyžadoval, aby sa na ňom zúčastnilo aspoň 80 % cieľovej populácie, a vyhodnocovanie výsledkov. Primár Masák dúfa, že sa u nás takýto systém v budúcnosti zavedie. „Slovenské zdravotné poisťovne deklarujú, že každej u nich poistenej žene skríning zaplatia,“ opisuje situáciu. „Takže ženy si raz do roka toto bezbolestné vyšetrenie môžu žiadať.“ Na Slovensku budú čoskoro v predaji dve vakcíny, ktoré chránia pred infekciou onkogénnymi typmi vírusu HPV. Existuje totiž viac ako sto sérotypov vírusu HPV. „Asi 40 má vzťah ku koži a sliznici pošvy a kŕčka maternice, a tie sú rozdelené na vysoko a nízko rizikové na vznik karcinómu. Vysoko rizikových je asi 13 a spôsobujú karcinóm, a nízkorizikové spôsobujú bradavice,“ vysvetľuje rozdiel primár Masák. „Všetky sérotypy sú očíslovane a zistilo sa, že typy 16 a 18, ktoré sú vysoko rizikové, spôsobujú 70 až 75 % všetkých karcinómov. Vírusy 31 a 45 sú zodpovedné za ďalších 5 až 10 %. Takže tieto štyri vírusy spolu zapríčiňujú asi 80 % všetkých karcinómov kŕčka maternice.“ Vakcína Silgard, ktorá je na trhu dostupná, ochraňuje ženu pred infekciou HPV 16 a 18, ktorá spôsobuje karcinóm, a proti HPV 6 a 11, ktoré spôsobujú bradavice. Vakcína Cervarix, ktorá bude na našom trhu začiatkom októbra tohto roku, ochraňuje ženu pred vysoko rizikovými typmi HPV 16, 18, 31 a 45, zodpovednými za 80 % karcinómov kŕčka maternice.“ Lekár upozorňuje, že aj očkované ženy sa musia aj naďalej zúčastňovať na skríningových vyšetreniach, lebo môžu byť infikované HPV, proti ktorým nie sú očkované a ktoré u nich môžu spôsobiť ochorenie.
Kedy a komu vakcinovať
Rakovina kŕčka maternice nie je dedičná choroba. O zaočkovaní proti HPV môže uvažovať každá mladá žena. Obidve vakcíny, ktoré budú na Slovensku dostupné, sa skúšali na rôznych vekových skupinách žien. „Zistilo sa, že najvyššia hladina protilátok sa vytvorila u dievčat vo veku 12 – 14 rokov, čiže to je ideálny vek na očkovanie. To, že dievčatá sa očkujú vo veku, keď ešte nemali pohlavný styk, je iba vedľajšia výhoda. Čím sú dievčatá staršie, tým nižšia hladina protilátok sa tvorí. Podľa aktuálnych informácií z vykonaných štúdií sa odporúča očkovať ženy do 20. roku veku. U starších žien je potrebné posúdiť benefit očkovania individuálne,“ uzatvára tému Masák.
Prešla som touto chorobou a viem, čo to obnáša
Júlia Sakmárová (32), Čadca
„Myslela som si, že sa ma rakovina kŕčka maternice nemôže týkať. Stále som si nepripúšťala, že to môže byť vážne, ale na mojej mame, ktorá je zdravotná sestra na gynekológii, som videla, že áno. Zistili mi vírus HPV. Po vyšetrení mi vzali vzorku a ďalším zákrokom bola konizácia - odobratie krčku maternice. Nádor však mal veľkosť, ktorá si vyžadovala hysterektómiu - chirurgické odstránenie maternice. Dcéra Alžbetka mala deväť rokov, keď som ochorela. Nevysvetľovali sme jej moju chorobu detskými slovami, lebo je na svoj vek vyspelá. Nič sme pred ňou neskrývali, vedela, čo sa deje. Teraz spätne mám pocit, že som si mala dávať väčší pozor. Zdá sa mi, že s tým nebola vyrovnaná. Najťažšie bolo myslieť pozitívne. Poviete si musím byť veselá, ale stále je vo vás taká „hrča“, ktorá priam až dusí. Manžel aj dcérka to veľmi zle znášali, takže som musela držať rodinu pohromade. Keď som sa niekde zavrela, tak som plakala a plakala, ale pred nimi som si to nemohla dovoliť. Niektorí ľudia sa na mňa pozerali, ako keby som rakovinu kŕčka maternice mala preto, že som striedala partnerov. S manželom som 12 rokov a pred ním som mala iba jedného partnera. Je to choroba, ktorá nemá nič spoločné s promiskuitou. Na PN som bola šesť-sedem mesiacov. Už mesiac som naspäť v práci a cítim sa veľmi dobre. Chodím na pravidelné prehliadky, a výsledky sú zatiaľ dobré. Vždy však idem na onkológiu s malou dušičkou. Človek si tam vypočuje toľko smutných príbehov, že keď odtiaľ idem, tak si hovorím, že som skončila ešte najlepšie, ako sa dá.“
Ďalšie informácie o rakovine kŕčka maternice získate na:
www.rakovinakrckamaternice.sk
www.lpr.sk
www.hpv.sk
www.hqhope.eu
Autor: Saša Petrášová, SMEženy, 31/2007