Našli sme niekoľko variácií. Opäť platilo - čím vyššia cena, tým väčší podiel obsahu použitých paradajok.
KDE TO VŠETKO ZAČALO...
Prvú hustú omáčku s názvom "ketsiap" už asi pred 350 rokmi spoznali Číňania, ktorý ju vyrábali z rôznych druhov mäkkýšov a rýb. Ketsiap si našiel cestu zo singapurských trhov prostredníctvom anglických námorníkov do Veľkej Británie.
Nápad nahradiť ryby a mäkkýše paradajkami dostal anglický kuchár Richard Brigg v roku 1792. Toto prvenstvo sa prisudzuje aj Henry Heinzovi - bol to on, ktorý začal prvý vyrábať konzervovanú paradajkovú omáčku v sklenej fľaške.
Z ČOHO A AKO SA VYRÁBA...
- v dnešnej dobe sa kečupy vyrábajú z paradajkového pretlaku, octu, korenia, soli a prídavných surovín
- mnohé receptúry môžu obsahovať aj jablkové pyré
- základnou prípravou je miešanie dvoj až štvornásobne zahusteného paradajkového pretlaku vodou, cukrom, octom a korením. Vzniknutá zmes sa upravuje stabilizátormi (modifikovanými škrobmi), ktoré majú aj za úlohu upraviť konzistenciu kečupu
- správne vyrobený kečup by mal byť hladký, lesklý a jemný
- kečupy v sklenených fľašiach sa konzervujú zahriatím na teplotu do 100C/oproti tomu kečupy predávané v plastoch sa konzervujú chemicky - kyselinou sorbovou a benzoovou
AKO VYBERAŤ...
Na slovenskom trhu sa vyskytuje celkom dobrý sortiment zahraničných i slovenských producentov kečupu. V zastúpení sú napr. Merx (cca 66 Sk/kg) Hellmann´s (70,-Sk/kg), Hamé (76,-Sk/kg), Spak (cca 60,-Sk/kg), Snico (99,-Sk/kg), Heinz (115,-Sk/kg), ale aj neporovnateľne lacnejšie COOP Jednota (39,-Sk/kg) alebo Tesco (18,-Sk/kg). Producenti ponúkajú sklenené aj plastové balenia. Našli sme rôzne verzie - od jemného, ostrého, cez ochutené mexické kečupy. Dokonca Heinz ponúkal Fit kečup s 50% menším podielom cukru.
Ceny priamo hovorili za kvalitu. Kým Heinz, Hellmann´s či Snico mali jasne červenú farbu, výraznú paradajkovú chuť a vôňu - napr. Tesco sa nedalo nazvať ani kečupom. Škrobová prifarbená omáčka bez chuti.
- správne vyrobený kečup je lesklý, hladký, má typickú chuť, farbu a konzistenciu
- nesmie byť prifarbovaný umelými farbivami - preto, ak v obchode narazíte na bledú farbu kečupu, bol vyrobený z nesprávneho množstva paradajok, alebo bol na výrobu použitý pretlak horšej kvality
- kvalitnejšie sú kečupy v sklenených fľaškách - sú stabilne pasterizované až do otvorenia
- kečup musí obsahovať min. 25% sušiny, z toho min. 7% má tvoriť podiel dodaný paradajkovou šťavou (pri kečupoch označovaných Prima, Extra, Špeciál by to malo byť 10%)
- pokiaľ trpíte alergiami, vyberajte kečupy bez konzervačných látok
ZAUJÍMAVOSŤ...
- paradajkám sa kedysi hovorilo "love apples", pretože boli veľmi vzácne a dovážali sa z Mexika
- typická americká strava pozostávala zo surovej zeleniny, nasoleného mäsa, zemiakov a chleba - a do toho prišiel Heinz so svojim kečupom - Američanom sa tak zdalo, ako im spestril stôl. Potravinársky priemysel bol ešte v plienkach a konzervované výrovky si len začínali nachádzať podporu a obľubu u zákazníkov
- paradajková šťava obsahuje lykopén - rastlinné farbivo, ktoré výrazne prospieva nášmu zdraviu (svojím antioxidačným pôsobením znižuje hrozbu rakoviny prostaty a riziko srdcových chorôb) - neznehodnocuje sa ani pri varení - práve naopak, telo ho dokáže lepšie absorbovať (obsahujú ho aj melóny)
Autor: Mojmír Lieskovský, Jr