SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Siemens Surpresso S60 – automat na espresso, ktorý nesklame

Zomelie čerstvú kávu, nahreje šálky, pripraví silné krémové espresso, poradí si s cappuccinom, zaleje čaj, dokonca sa postará i o to, aby sa jeho útroby odvápnili a vyčistili od zvyškov mlieka. I bez toho, aby ste potrebovali skúsenosti baristu, pripravít

+ kvalitné rozvinuté espresso
+ robustnosť, komfortná obsluha
+ kvalitné speňovanie
+ poloautomatická údržba

e s ním kávové nápoje na špičkovej úrovni. Čím je Supresso S60 jedinečné? Komfortnou obsluhou, kvalitným výstupom a robustnosťou, ktorá znesie i intenzívne samoobslužné využívanie tam, kde sa pracuje, diskutuje a oddychuje.

Ani tento krát sme v redakcii neodolali, keď sme získali prvé skúsenosti s týmto strojom v jednom zo Šanghajských hotelov. Svojou jednoduchosťou a detailnou prepracovanosťou nás oslovil natoľko, že sme požiadali slovenské zastúpenie Siemensu, aby nám ho do redakcie zapožičalo na 30 dňový intenzívny test. Ako dopadol? Pravdupovediac, prekvapil nás tým, že prípravou espressa jeho služby rozhodne nekončia.

Premyslený do detailu
Zmysel pre detail a všadeprítomnú účelnosť je zrejmý už po prvom zoznámení s týmto automatom. Všetky ovládacie a funkčné prvky sú navrhnuté tak, aby nezlyhali ani pri intenzívnom používaní a poskytli dostatočný komfort v obsluhe i používateľovi, ktorý s prípravou espressa príliš mnoho skúseností nemá. To nás presvedčilo o jeho vhodnosti i do oddychových kútikov, kde poslúži ako samoobslužný automat. Stačí navoliť druh kávy, vsunúť nahriatu šálku pod trysky a kliknúť na tlačidlo. Všetky starosti môžete pokojne zahodiť za hlavu.

Industriálne vyhotovenie je šikovne zjemnené mäkkým dizajnom, ktorý kladie dôraz na to, aby tomuto stroju neodobral ani kúsok jeho vážnosti a odhodlanosti. Plastové torzo má kvalitnú povrchovú úpravu, časti vystavené mechanickému opotrebeniu sú vyhotovené z antikora a pochrómovanej ocele. I keď nepôsobí príliš objemným a robustným dojom, predsa len treba počítať s tým, že si vyžiada umiestnenie na vyhradené miesto. Manipulačný priestor vpravo je podmienkou, vďaka odkladacej ploche na šálky ho však mnoho nepotrebujete.

Odložte si prosím...
Vrchná čast prístroja je tradične vyzbrojená roštom na nahrievanie šálok. Priestor je dostatočne veľký pre 8 malých espresso šálok, v prípade núdze je možné pre uloženie využiť i bočné kryty zásobníka na vodu a kávu. Perforovaný plech zaisťuje prúdenie horúceho vzduchu do vnútra porcelánu a vďaka dvom ohrevným jednotkám nie je o teplo núdza. Nahrievanie zaberie iba niekoľko minút, pri nepretržitej prevádzke môžete počítať s tým, že na nahriatie porcelánu nebudete musieť čakať.

Mriežka zbernej misky je vypracovaná s rovnakou precíznosťou, ako vrchný rošt. Hladký povrch sa jednoducho čistí a odkladacia plocha je dostatočne veľká na to, aby ste pri príprave troch šálok espressa nemuseli hľadať miesto, kde ich odložiť. Odkvapkávacie otvory sú zväčšené pre pohodlné uchopenie mriežky prstami.


V základni sa skrýva štrbina, do ktorej je možné zasunúť servírovací podnos, ktorý je súčasťou dodávky. Dizajnovo je zladený so strojom a jeho plocha vystačí pre tri kompletné espresso sady. Ak podnos nepotrebujete, jednoducho ho zasuniete do štrbiny a nemusíte ho hľadať tam, kde ste ho neodložili.

Mlynček z tvrdenej ocele
Automat dokáže pracovať so zrnkovou i mletou kávou. V prípade zrnkovej využijete zásobník s kapacitou 250 gramov, ktorý vyúsťuje do kužeľového mlyna z tvrdenej ocele s nastaviteľnou hrúbkou mletia. Krehké zrnká kávy sú mleté s prijateľnou hlučnosťou, dávkovanie je automatické podľa zvoleného nastavenia pri príprave kávy. Veko zabraňuje úniku arómy, miernemu prestupu tepla do tejto zóny sa však výrobca nevyhol. Pri kvalitnej odrodovej káve je lepšie zaistiť priebežné dosýpanie ako využiť plnú kapacitu zásobníka.

Mletá káva je dávkovaná priloženou odmerkou a celý proces zjednodušuje skutočnosť, že násypný otvor je vybavený senzorom. Znamená to, že ak do otvoru vsypete mletú kávu, automat túto skutočnosť zaregistruje a nie je potrebné žiadne dodatočné nastavenie. Mlynček sa pri príprave nespustí a v sparovacej jednotke sa spracuje káva, ktorú ste tam vložili vy. To otvára priestor pre všestrannosť – kým v zásobníku je konzumná káva pre cappuccino, vy si môžete bez komplikovanej manipulácie dopriať šálku espressa z obľúbenej kávovej odrody či zmesi.

Zásobník vybavený filtrom
I keď ide o automat, ktorý zvláda s prehľadom prípravu dvoch tuctov šálok kávy bez prestávky, nie je vybavený prípojkou na vodu. V ľavej časti sa nachádza priesvitný zásobník na vodu s objemom 1,8 litra. Jeho kapacita sa javila pri teste ako vyhovujúca a ocenili sme i možnosť zabudovania filtra na vodu, ktorý zaistí jej zmäkčenie. Indikácia jeho opotrebovania je zabudovaná v softvéri, stačí ak pri každej výmene filtra zaznačíte túto udalosť do nastavení. Automat sleduje nielen počet prečerpaných litrov vody, ale i čas, ktorý uplynul od poslednej výmeny.

Tvrdosť vody nie je problémom. Automat je možné v štyroch stupňoch nastaviť tak, aby sa s ňou vysporiadal. Aby sa vodný kameň neukladal v kritických častiach systému, vnútorný obeh je vybavený jeho separátorom. Pri určovaní tvrdosti je možné využiť pribalený indikačný pásik, alebo sa môžete informovať u dodávateľa vody. Využili sme druhú alternatívu a vodárenský podnik nám s ochotou prezradil všetko, čo sme potrebovali vedieť.

Dva vyhrievacie okruhy, Aroma WhirlPlus
Keďže pri intenzívnej prevádzke niet času na vyčkávanie, automat je vybavený dvojokruhovým systémom ohrevu, ktorý zaistí nepretržitý prísun horúcej vody pre sparovanie kávy, či pre speňovanie mlieka a zalievanie čaju. Dvojfázový ohrev je navrhnutý tak, aby voda dosiahla pracovnú teplotu pri čerpaní do bojlera i pri jeho opúšťaní. Keďže sme stroj využívali skutočne intenzívne, mali sme možnosť presvedčiť sa o tom, že čakanie, ktoré je typické pre slabšie vyzbrojené modely je minulosťou. Ani zaliatie dvoch veľkých šálok čaju cez trysku nedokázalo zabrániť tomu, aby bolo espresso pripravené okamžite bez toho, aby sme pocítili jeho slabšie parametre.

Aby bolo espresso skutočne krémové a jeho aróma vynikla naplno, stroj je vybavený sparovacou jednotkou Aroma Whirl Plus, ktorá šetrne a jemne uvoľní vôňu z mletých zrniek kávy bez toho, aby sa prepálila. To otvára priestor i pre použitie lacnejších, menej kvalitných kávových zmesí, ktoré sú pri lacnejších strojoch úplne nevyhovujúce. Kvalitne spracovaná sparovacia jednotka v podstatnej miere eliminuje tradičné obmedzenie automatov na trhu – máte síce pod kontrolou teplotu vody a mletie, nijako však neovplyvníte utláčanie kávy v komore.

Tryska na ohrev, zalievanie a speňovanie
Speňovacia tryska je vyhotovená z kovu a ukotvená je tak, aby sa dala nakláňať do strán. To umožňuje jej všestranné použitie nielen pri speňovaní mlieka, ale i pri ohrievaní a zalievaní nápojov.

Tryska je ovládaná otočným ovládačom, ktorý aktivuje prúd horúcej intenzívnej pary alebo prívod vody pre zalievanie horúcich nápojov. Obsluha je jednoduchá a praktická, čo sme si však najviac obľúbili je automatika Cappuccino Control pre speňovanie mlieka. Pri príprave latte či cappuccina je možné využiť dve stratégie.

Prvou je mlieko v papierovej krabici. Do krabice stačí zasunúť pružnú silikónovú hadičku, nastaviť regulátor na potrebnú intenzitu a do pohára začne prúdiť hustá jemná pena s mikrobublinkami. Pena vytvorená pomocou speňovača je trvácna, podiel malých bubliniek prevažuje nad väčšími a bez problému sa na nej udrží veľká kocka cukru. Druhou stratégiou je využitie plastovej nádoby, ktorá je súčasťou dodávky – stačí ak do nej prelejete mlieko. V oboch prípadoch sa nám páčila možnosť skladovania mlieka v chladničke a pohotová príprava kvalitnej a trvácnej peny. Mliečna pena si zachováva svoju charakteristickú sladkú chuť, nezaznamenali sme žiadne náznaky jej prepálenia.

Trysku je samozrejme možné použiť v režime vyvíjača pary na ohrievanie nápojov, alebo v režime prívodu horúcej vody na zalievanie čaju, instantných polievok či kávy.

Trysky na pojazdoch, odpadová nádoby je veľká
Pri kávových nápojov nás oslovila variabilita výškovej nastaviteľnosti trysiek. Uspeli sme s 12 centimetrov vysokými sklenými pohármi, ale i s malými šálkami na espresso. Vertikálny posun je možný vďaka použitiu hadičiek, hlavica s tryskami kĺže po svojej dráhe plynule a pre posun stačí jemný pohyb. Systém je navrhnutý tak, aby ani po dlhodobom používaní väčšia vôľa pojazdov nespôsobovala samovoľné padanie hlavy nadol. Prítlačné pružiny majú situáciu pod kontrolou – bez nastaviteľnosti niet pohodlia.

Výkonovému profilu Supressa S60 zodpovedá aj kapacita odpadovej nádoby. Tá je členená na dve časti – odnímateľný box zachytáva lisované kotúčiky mletej kávy, miska zachytáva pretekajúcu vodu a kondenzovanú paru. Výhodou je, že obe časti nádoby sú vybavené elektronickým senzorom, takže ak sa ktorákoľvek z nich naplní, stroj odmietne pracovať a na displeji zobrazí informáciu o nutnosti vyprázdnenia nádob. Obe sa ľahko umývajú pod tečúcou vodou, manipulácia s nimi je bezproblémová.

Digitálny panel si vás získa
Srdcom automatu je digitálny ovládací panel, ktorý zobrazuje texty v niekoľkých jazykoch, slovenčina však chýba. S používateľom komunikuje prostredníctvom jednoduchých inštrukcií a jeho výhodou je, že sa nemusíte preklikávať cez položky menu, aby ste zmenili bežné prevádzkové parametre.

Nastaviť môžete správanie automatu, jeho energetický profil pre zaistenie lacnej prevádzky, stroj dokonca registruje plynutie času, aby vedel že sa treba pripraviť na otváracie hodiny alebo naopak, že je po fajronte, takže sa môže pokojne vypnúť. Upozorní vás na nutnosť výmeny filtra, plánované čistenie či príliš nízku teplotu. Všetko má pod kontrolou.

Ovládacie prvky sú navrhnuté tak, aby ste éru digitalizácie vôbec nepocítili. Volič objemu šálky a intenzity kávy je otočný, otočný je i ovládač pre obsluhu speňovacej trysky. Tlačidlá pre priamu voľbu zaistia prípravu espressa, čistenie stroja, i jeho odvápnenie. Ak ste radový používateľ, vôbec sa nemusíte zaoberať tým, že stroj má nejaké menu, v ktorom sa dajú nastavovať jeho parametre. Všetko máte pripravené na jediný dotyk pred očami.


Espresso na aké sa nezabúda
Presvedčili sme sa o tom, že jednoduchosť obsluhy nie je kompromisom, ktorý sa premietne do kvality pripraveného espressa. Obsluha nemusí spraviť viac ako navoliť objem šálky, intenzitu dávkovania kávy a počet pripravovaných nápojov. Po kliknutí na tlačidlo prípravy automat pomelie kávu, zosype ju do sparovacej jednotky a tam ju jemne a citlivo pripraví tak, aby sa z nej uvoľnilo maximum vône. Celý proces trvá približne 10 sekúnd, po ktorých sa začne voda pod tlakom 15 barov pretláčať cez sparovaciu jednotku s kávou a sitko tak, aby do šálky postupne vytekalo krémové espresso plné silnej chuti a intenzívnej vône. Pri testoch sme otestovali niekoľko druhov káv vrátane lacných „topsellerov“ na našom trhu a s výsledkami sme boli viac ako spokojní. Po skúsenostiach s predchádzajúcimi espresso strojmi ktoré sme v minulosti testovali je zrejmé, že tento automat má skutočne čosi navrch.

Oslovila nás i príprava cappuccina, latte a mliečnej peny, kde rozhoduje teplota mlieka, bohatosť a jemnosť peny. Silný tlak, nepretržitý prítok pary, jednoduchá regulácia prietoku a teplota pod kontrolou sa podpísali na veľmi dobrom výsledku, aký nie je možné pri jednoduchších strojoch dosiahnuť.

Samočistenie s podporou chémie
Keďže na kvalitu espressa intenzívne vplýva i to, v akom stave stroj je, automat je vybavený dvomi režimmi čistenia. Pri priebežnom čistení a rannej údržbe stačí kliknúť na tlačidlo, aby sa kompletný vnútorný priestor prečistil dávkou čerstvej horúcej vody. Znamená to nielen, že sa odstránia usadeniny zo včerajšieho dňa, ale i to, že sa kompletný systém prehreje a vysoká teplota vydezinfikuje všetky časti, cez ktoré pripravovaná káva preteká.

Technické parametre: Príkon: 1300 W * sparovanie Aromawhirl Plus * 2 ohrevné okruhy * integrovaný filter proti usadzovaniu vodného kameňa * Cappuccino Control * nádoba na napenenia mlieka * kávomlynček z tvrdenej ocele * zásobník na vodu (cca 1,8 litra) * sparovanie 7-14 g kávy * stand-by * auto-shut-off

Dostupnosť: www.siemens-spotrebice.sk
Orientačná cena: 35 986 Sk

Hodnotenie: * * * * * (5/5)

Kompletný čistiaci cyklus sa stará o to, aby z útrob zmizli usadeniny vodného kameňa a zo speňovacieho okruhu zmizli všetky zvyšky spôsobené mliekom. V oboch prípadoch hrá dôležitú úlohu chémia – kyselina a enzýmy prechádzajú v dávkach strojom tak, aby bola účasť používateľa na servisnom cykle minimálna. Na displeji sa zobrazujú inštrukcie, človek priloží ruku k dielu iba naplnením chémiou a vyprázdnením odpadových nádob. Krátky čistiaci cyklus zaberie približne 10 minút času, kompletné čistenie o čosi viac ako pol hodinu.

Verdikt: Šikovný a spoľahlivý
Pri 30 dňovom redakčnom teste sme sa presvedčili o tom, že prvé dojmy ktoré sme získali pri stretnutí s automatom Surpresso S60 boli správne a pri každodennom používaní sa ešte viac prehĺbili. Ocenili sme nielen robustné vyhotovenie pripravené na intenzívnu záťaž, ale i pohodlné ovládanie bez nutnosti vstupu do menu, jednoduché použitie mletej kávy mimo poradia i prípravu kvalitnej hustej mliečnej peny. Potešila nás jednoduchá údržba prebiehajúca takmer bez zásahu obsluhy a rýchly ohrev bez čakania. Pripravené espresso bolo husté, krémové, plné chuti a arómy, ktorá nás opäť a opäť lákala, aby sme sa osviežili dúškami kvalitnej kávy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 2. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 3. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 4. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 5. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 6. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 2. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 6. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 7. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 8. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 9. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 10. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 10 108
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 451
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 296
 4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 241
 5. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 4 280
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 701
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 060
 8. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 2 572
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 474
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 226
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Haugenová na stretnutí s britskými poslancami.

Deti nie sú v bezpečí, varuje whistleblowerka.


22 h
Koronavírus na Slovensku

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 460-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 957 obetí.


a 5 ďalší 12 h

Neprehliadnite tiež

SME Ženy 11/2021

Nové číslo mesačníka SME Ženy v stánkoch od 2. novembra.


4 h
Podcast Gyncast so stálym hosťom Petrom Kaščákom.

Prečo sa HPV netýka len žien a ako súvisí s promiskuitou?


Janka Imrichová a 1 ďalší 26. okt
Herec Karel Zima hral napríklad vo filmoch Špindl, Román pro pokročilé alebo Štěstí je krásna věc.

Zima sa s Vaňkom poznal len pracovne.


25. okt
Ilustračná fotografia

Živých darcov je stále málo.


25. okt

Blogy SME

 1. Martina Paulenová: Ako som medzi dvoma kojeniami vyšla nad hmlu a videla slnko
 2. Unicef Slovensko: Ako svet bojuje proti detskej obrne
 3. Michael Achberger: Takto môžete zdravo maškrtiť večer pri televízore
 4. Michael Achberger: Najväčšie chyby pri vážení sa: na toto si dajte pozor
 5. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 6. Martina Paulenová: Noci s bábätkom
 7. Symptomedica: Krvácanie do tráviaceho traktu môže byť smrteľne nebezpečné.
 8. Unicef Slovensko: Čo nám hovorí najnovšia správa UNICEF o psychickom zdraví detí a mladých ľudí
 1. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 15 428
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 10 223
 3. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 598
 4. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 5 527
 5. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 312
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 5 013
 7. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 4 933
 8. Michal Porubän: "Nenávistná Čaputová" vs "Mierotvorca Blaha". 4 837
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Zatvoriť reklamu