SME

Aj zvieratá dovolenkujú

Chystáte sa na výlet aj so svojím štvornohým priateľom? Nezabudnite, že aj on potrebuje pas. Ak ho na cestu neplánujete vziať, postarajú sa oň napríklad v hoteli pre psov.

Cestovanie so zvieratami je v súčasnosti bežná vec. Napriek tomu mnohí majitelia psov, mačiek alebo fretiek neovládajú pravidlá a podmienky, ktoré by im mali zabezpečiť. „Často vezmú na dovolenku príliš mladé šteniatka. Zviera môže bez rizika cestovať až od šiestich mesiacov a malo by už byť očkované proti besnote. Dovtedy je jeho organizmus príliš citlivý a ľahšie ochorie,“ vysvetľuje veterinárna lekárka Anna Salajová. Ktoré choroby hrozia zvieratám napríklad pri mori? V južných krajinách sú to podľa lekárky najmä hnačkové ochorenia. Prímorské prostredie môže na organizmus zvieraťa pôsobiť pozitívne, napríklad ak trpí ekzémom, ale nie je to pravidlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na infekcie
Nebezpečenstvo v prímorských krajinách predstavujú rôzne infekčné choroby: „Život zvieraťa ohrozuje napríklad dirofilaria – červ, ktorý parazituje v cievach a srdci. Terapia nie je možná, prevencia však existuje a majitelia by ju mali zvieratám zabezpečiť,“ odporúča lekárka. Dirofilariu prenášajú komáre a výskyt je pomerne veľký. Nebezpečné sú aj kliešte. Vakcíny, používané vzhľadom na výskyt chorôb v Európskej únii, nemusia byť účinné v iných krajinách sveta, preto sa v tomto smere treba individuálne informovať.

Problémy v aute
Ak s vami zviera cestuje autom, musí mať k dispozícii dostatok vody a treba ho počas cesty pravidelne venčiť: „V aute je zviera aktívnejšie ako v domácom prostredí. Ak je nepokojné, metabolizmus mu pracuje rýchlejšie, preto sa nedá spoliehať na to, že vydrží bez venčenia aj šesť hodín.“ Aby mu nehrozilo prehriatie, je potrebné v aute zabezpečiť primeranú teplotu: „Netreba sa báť ani miernej klimatizácie, ak na ňu nie je alergické,“ vysvetľuje lekárka. Alergia sa prejavuje prskaním, smrkaním a výtokom z očí. Psom nesmieme počas jazdy dovoliť vystrkovať hlavu z otvoreného okna, pretože následkom bývajú problémy s očami aj ušami. Treba dbať aj na to, aby zvieratá nebehali voľne po aute: „Malé zvieratká musia cestovať vo vhodnej prenoske. Pre veľkých psov sú určené špeciálne plachty, ktoré sa upevnia tak, aby pes napríklad pri brzdení nemohol prepadnúť pomedzi sedadlá do prednej časti auta,“ hovorí Salajová.

SkryťVypnúť reklamu

Do lietadla tabletky?
Mnohí ľudia svojich štvornohých miláčikov prepravujú lietadlom. „Zviera, ktoré váži zhruba do päť kilogramov, si môžu zobrať so sebou na palubu. Limit hmotnosti závisí od leteckej spoločnosti. Väčšie zvieratá musia letieť v podpalubí,“ objasňuje lekárka a upozorňuje, že práve tam býva problémom teplota prostredia. Spoločnosť by mala zaručiť vyhrievanie, ale nie vždy je to tak. „Niekedy býva v podpalubí veľká zima a zvieratá sú po absolvovaní letu často prechladnuté. Pôsobí na ne aj stres, ale zdravotné problémy sú väčšinou dôsledkom podchladenia, preto im treba dať do prepravky napríklad deku.“ Stres, ktorý zviera prežíva pri ceste autom, možno eliminovať upokojujúcimi tabletkami. Ak ich nikdy predtým nebralo, treba mu ich podať pár dní pred cestou na skúšku, aby sme zistili, ako na ne zareaguje. Pri cestovaní lietadlom však podľa veterinárky nie sú vždy vhodné: „Okrem iného znižujú teplotu tela a o to väčšia je pravdepodobnosť podchladenia. Ak je však batožinový priestor dostatočne vykurovaný, vydeseným zvieratám ich môžeme podať.“

SkryťVypnúť reklamu

Pár hodín aj bez vody
V podpalubí lietadla má byť zviera uložené v prenoske, v ktorej si vie pohodlne ľahnúť. „Môžeme mu dať kocku ľadu, aby si trošku dopĺňalo tekutiny, ale ak let trvá iba pár hodín, vydrží bez vody,“ hovorí lekárka. Pri dlhších letoch možno pri prestupoch psa vybrať von a vyvenčiť. Počas letu sa môžete o jeho správaní informovať u leteckého personálu, ktorý podpalubie kontroluje pomocou kamier. Let však podľa Salajovej dokážu bez problémov absolvovať iba zdravé zvieratá: „Nesmú trpieť epilepsiou a letieť by nemali ani staršie psy a gravidné sučky.“ Sučky nie je dobré brať na dovolenku, ani keď hárajú, pretože v tom období majú oslabenú imunitu.

So psom v izbe
Pri cestovaní so zvieraťom sa už nemusíte strachovať, že ho v hoteli s vami neubytujú. Aj na Slovensku existujú zariadenia, ktoré takéto služby ponúkajú. Hotel, do ktorého si môžete priniesť psy aj mačky, prevádzkuje aj Majka Hochelová: „Zvieratká u nás bývajú priamo s majiteľom v izbe. Máme k dispozícii aj voliéru, tú však veľmi nevyužívajú.“ Pre hostí so zvieratami majú pripravené priestrannejšie izby so špeciálne upravenou podlahou, ktorá sa ľahko dezinfikuje a udržiava. Zvieratá aj majitelia sú podľa Hochelovej veľmi disciplinovaní: „Napriek tomu, že nevyžadujeme žiadne potvrdenia o zdravotnom stave alebo výcviku zvieraťa, problémy sa nevyskytujú.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Misky, hračky aj vankúše
Mnohé zvieratá, napríklad morčatá alebo králiky, majitelia na dovolenku neberú a nechávajú ich doma. Podľa Salajovej by však ani jedno z nich nemalo zostávať bez dozoru dlhšie ako 24 hodín: „Mali by sme zabezpečiť niekoho, kto sa o ne bude starať, kontrolovať ich a kŕmiť. Iste, možno im naložiť stravu aj na týždeň dopredu, ale zviera v stravovaní nepozná mieru. Môže všetko zjesť aj za jeden deň, a potom bude hladovať.“ Psy alebo mačky môžeme umiestniť aj do špeciálnych hotelov pre zvieratá. Majiteľ hotela pre psy Vladimír Dobrovodský hovorí, že u nich možno psa umiestniť na akýkoľvek dlhý čas: „Vieme sa postarať o každého psíka, nezáleží na plemene, stupni vycvičenia ani veku. Jedinou podmienkou je, aby bol sociálny – teda mal pozitívny vzťah k ľuďom, k čomu ho majiteľ musí viesť už odmalička. Nemal by ho vychovávať v izolácii.“ Mnohí sa boja, že pes si na hotel nedokáže zvyknúť. „Sociálne psy väčšinou netreba na pobyt v hoteli pripravovať, zvládnu ho dobre. Ale ak má majiteľ strach, môže ho k nám priniesť na pár dní na skúšku,“ hovorí Dobrovodský. Čo treba zvieratám do hotela priniesť? „Môžu im tu nechať všetko, čo uznajú za vhodné – misky, hračky aj vankúš na ležanie. V prvom rade však nesmú zabudnúť na zdravotný preukaz s platnými očkovaniami a potrebnými údajmi.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nezabudnite na očkovanie
Každý pes, mačka alebo fretka, ktoré beriete do štátov EÚ, musia byť pre identifikáciu čitateľne tetované alebo čipované. „Zvieraťu sa pod kožu na ľavej strane krku injekčne aplikuje mikročip. Obsahuje číslo a kód krajiny,“ uvádza veterinárna lekárka. Podmienkou na vycestovanie zvieraťa je pas a v ňom vyznačené očkovanie proti besnote. Zviera musí byť vakcinované dva týždne alebo mesiac pred odchodom, záleží na krajine. V rámci EÚ tvoria výnimku štáty Malta, Írsko, Veľká Británia a Švédsko: „Tieto krajiny vyžadujú aj tzv. titer, teda obsah protilátok proti besnote. Zvieraťu sa minimálne mesiac po očkovaní a maximálne tri mesiace pred vycestovaním odoberie krv a titer musí dosiahnuť stanovenú hodnotu,“ hovorí Salajová. Do Veľkej Británie a Írska môže zviera ísť až po šiestich mesiacoch od odberu. Musí byť tiež očkované proti infekčným ochoreniam a jednotlivé krajiny môžu vyžadovať aj ošetrenie proti parazitom. „Požiadavky krajín mimo EÚ si musí každý majiteľ zistiť sám. Podmienky na vycestovanie sa zvyknú priebežne meniť,“ upozorňuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hotely pre zvieratá
Ak chcete svojich štvornohých kamarátov ubytovať, obráťte sa na tieto adresy:
www.vycvikhotel.sk
www.jan.sekerainfo.com
www.brt-elbrussia.sk
www.privat-tatry.com
www.msdeni.sk
www.sdyron.sk
www.kszv.sk

Autor: Zuzana Zajacová, SME ženy, 29/2007

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 056
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 668
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 948
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 739
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 723
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 168
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 148
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Wall Street - ilustračná fotografia.

Na podvody telekomunikačného giganta WorldCom upozornila whistleblowerka.


2
Veľvyslanec v Británii a bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj.

K zmene svetového poriadku už prišlo.


Eliška Novotná a 1 ďalší 56

Sledujte s nami online prenos zo zápasu.


2
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová na ikonickej fotke.

Noemovú prezývajú Barbie z migračného.


Tomáš Nídr a 1 ďalší 1
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 232
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 306
  3. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 909
  4. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 895
  5. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 889
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 694
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 039
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 614
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu