Medzi turisticky najvyhľadávanejšie a najatraktívnejšie na Slovensku patrí Vážska cyklomagistrála. Na ceste z kopaníc sa na ňu môžeme napojiť vo Vrbovom alebo v Čachticiach a pokračovať na Nové Mesto nad Váhom a ďalej popri Váhu okolo legendárneho hradu Beckov smerom na Trenčín. Ak bývame alebo často trávime voľný čas v okolí bývalého sídla Matúša Čáka, bolo by škoda nevyskúšať jednu z najkrajších trás tamojšieho kraja, z Inoveckej chaty cez Tematín na Hrádok. Z Inoveckej chaty sa presunieme na hrebeň a po červenej značke pokračujeme v nádhernej prírode až k chate na Bezovci. Výhľady na trati sú skutočne impozantné, miestami pripomínajú krásu Nízkych Tatier. Tento úsek si môžeme skutočne vychutnať.
Zvyšky histórie
Z Bezovca sa dostaneme až k zrúcanine hradu Tematín, s nádherným výhľadom do širokého okolia. Hrad leží na západnom úpätí Považského Inovca v chotári obce Hrádok juhovýchodne od Nového Mesta nad Váhom. Po prvý raz sa spomína až v roku 1270, je však o čosi starší. Postavili ho pravdepodobne už v prvej polovici 13. storočia ako strážny hrad pohraničných priesmykov. Pôvodne bol majetkom kráľa a neskôr sa dostal do vlastníctva šľachtických rodín, z ktorých najznámejšie boli Ujlakyovci, Thurzovci a Bercsényovci. V bojoch počas Rákocziho povstania (1704 - 1708) ho vážne poškodili a od tých čias zostal ako zrúcanina. Po dôkladnom pokochaní sa pustíme po žltej značke do dediny Hrádok. Na konci úseku nás čaká trochu ostrejší zjazd, takže ak podobný štýl jazdy neobľubujeme, odporúča sa zísť zo žltej značky a sledovať autami vyjazdenú cestu až do dediny.
Lednické Rovne, Súľovské skaly, Hlboké
V tichom prostredí našej najdlhšej rieky Váh pokračuje Vážska cyklo-magistrála z Trenčína popri Novej Dubnici, kde zbieha z pravého brehu Váhu na ľavý. Cez dedinky Borčice, Bolešov, Kameničany vedie až do Lednických Rovní, kde je známy kaštieľ a botanická záhrada. Cez Púchov pokračuje cesta okolo vodnej nádrže Nosice do Považskej Bystrice. V letných horúčavách sa tu dá príjemne osviežiť kúpaním a za návštevu určite stojí aj kaštieľ v Orlovom pred Považskou Bystricou. Pár kilometrov za mestom sa nachádza zrúcanina Považského hradu. V dávnych dobách ho kráľ daroval rodu Podmanických a z histórie je známe, že to bol hrad lúpežných rytierov, ktorí si z neho urobili základňu na drancovanie širokého okolia. Ak si urobíme krátku zachádzku z hlavnej trasy do Manínskej tiesňavy, medzi kopcami Veľkým a Malým Manínom, nájdeme skutočne unikátny kaňon známy z viacerých filmov. A ak obetujeme ešte hodinku a podnikneme menšiu túru do okolitých kopcov, ako na dlani sa nám ocitne celé stredné Považie.
Ďalej trasa pokračuje po ľavej strane Váhu a míňajúc Hliník nad Váhom a Hričovský vodný kanál vás zavedie smerom na Žilinu. Na pravej strane rieky sa nachádza viacero slovenských kultúrno-prírodných skvostov. Patrí k nim jedna z našich najkrajších prírodných oblastí - Súľovské skaly, pripomínajúce hory amerického Utahu, ale aj zrúcanina hradu Hričov a pri vstupe do Hričovskej kotliny leží Hričovská skalná ihla. Za ďalším unikátom sa musíte presunúť do obce Hlboké. V jej hornej časti zaparkujeme bicykel a pokračujeme ďalej po zelenej turistickej značke. Čoskoro prídeme k Hlbockému vodopádu, ktorý padá zo skalnej terasy v dvoch kaskádach. Po návrate na hlavnú trasu smeruje cesta na Žilinu, kde na nás čaká ešte jedno prekvapenie v podobne známeho Budatínskeho zámku s najväčšou zbierkou drotárskeho umenia na svete.
Nepreceňujme sa
Skoro celá táto trasa je na svojom hlavnom úseku nenáročná, prakticky stále ide po rovine. Samozrejme, pri spomínaných odbočkách na Inoveckú chatu, či chatu na Bezovci bude treba riadne šliapnuť do pedálov, čo si vyžaduje aj dostatočnú kondičku. Nie je žiadna hanba v náročných úsekoch zosadnúť z bicykla a pokračovať peši. Po prekonaní prevýšenia a krátkom oddychu môžeme opäť nasadnúť a pokračovať s novým elánom. Ak ale patríme medzi sviatočných cyklistov, nie je vhodné preceňovať svoje sily. V takom prípade je vhodnejšie naplánovať cyklovíkend a celú trasu si rozdeliť na dva dni s dostatočne dlhými prestávkami. Budeme tak mať čas si vychutnať a užiť skvelý zážitok z pobytu na slnku a vzduchu. Ubytovacích zariadení je na celej trase dostatočné množstvo. Prespať možno aj v samotnej Inoveckej chate alebo chate Bezovec. Vhodným tipom je aj zmienená Manínska tiesňava, kde sa môžeme ubytovať buď v chatovej osade Tiesňava, alebo v autocampingu Manín so zrubovými chatkami. Cena ubytovania sa tu pohybuje na noc približne 160 Sk, čo je pre športovo naladených cyklistov dostačujúce.